Galiçniku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Galiçnik
Галичник
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Mavrovë dhe Radostushë
Krahina etnografike-
gjeografike
Rekë e Poshtme

Galiçniku (maqedonisht: Галичник) është fshat malor në Republikën e Maqedonisë dhe së bashku me Llazarpolan është njëri nga dy fshatrat më të mëdhenj të mijakëve në regjion. Galiçniku ka arkitekturë tradicionale të ruajtur mirë, duke përfshirë edhe amfiteatrin në sheshin e fshatit, dhe është i njohur për natyrën e tij. Banorët e Galiçnikut dhe Maqedonisë veriperëndimore e çmojnë djathin lokal të quajtur kaškaval(Kashkaval) dhe "belo sirenje".
Njerëz të dalluar nga Galiçniku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]