Shqiptarët në Republikën e Maqedonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Popullsia shqiptare e popullon kryesisht pjesën veri-perëndimore të Maqedonisët. Komunitetet më të mëdha shqiptare janë në rajonet e Tetovës (70% të popullatës së përgjithshme), Gostivar (60%), Dibra (65%), Struga (52%), Kërçova (55%), Kumanovë (28%) dhe Shkupit (35%). [1]

Popullsia[redakto | redakto tekstin burimor]

Regjistrimi i popullsisë mbahet çdo 10 vjet, shqiptarët kan marrë pjesë me 19% të popullsisë së përgjithme në vitin 1953. Pjesëmarrja e popullsisë shqipatere ra në 13% në vitin 1961, përshkak të shpërnguljeve për Turqi. Ajo u rrit përsëri në vitin 1971 në 17%. Shqiptarët arritën deri 19,7% në 1981 dhe 21% në 1991 Vladimir Ortakovski (2001): Marrëdhëniet ndëretnike dhe pakicave në Republikën e Maqedonisë, Shën. Universiteti "Shën Cirili dhe Metodi", Shkup. Në regjistrimin e fundit në vitin 2002, popullsia shqiptare ishte në 25,2%. Etnologet në vitin 2002 vlerësojnë rreth 500.000 njerëz flasin gjuhën shqipe në Republikën e Maqedonisë. Në dekadën që Republika e Maqedonisë shpalli pavarësinë nga Jugosllavia, kryesisht hulumtuesit shqiptarë kanë dhënë të dhëna në lodhjen me pjesmarrjen e popullsisë shqiptare - 30% . Nga ana tjetër, maqedonasit etnikë thnin se shqiptarët kanë qenë mezi 20%. Megjithatë, numri i pranuar gjerësisht të shqiptarëve në Republikën e Maqedonisë është sipas regjistrimit të monitoruar nga ndërkombëtarët në vitin 2002. Të dhënat e regjistrimit vlerësuan se shqiptarët përbëjnë rreth një të katërtën e popullsisë së përgjithshme. Në zgjedhjet parlamentare të Maqedonisë , 2008 / 2008 , partitë politike shqiptare ka marrë 22,61% të votave, duke marrë 29 nga 120 vende.

Figura te shquara[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencea[redakto | redakto tekstin burimor]

Te tjera[redakto | redakto tekstin burimor]


Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ethnic groups in the Republic of Macedonia Stampa:Ethnic AlbaniansStampa:Link FA