Ahmet Njazi Bej Resnja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ahmet Njazi Bej Resnja
Fotoporteti
Emri Ahmet
Mbiemri Njazi (Resnja)
Lindur më 1873
Lindur në Resnjë, Perandoria Osmane
Vdiq më 13 Prill 1913
Vdiq në Vlorë, Shqipëri
Kombësia shqiptare
Profesioni bej, revolucionar

Ahmet Njazi Bej Resnja ose Ahmet Njazi Beu ishte beu osmane i Resnjës, (tani në Republikën e Maqedonisë) në fund të shekullit të 19-të dhe në fillim të 20-të. Një shqiptar etnik, ai ishte një anëtar i revolucisë të Turq të Rinj. Ahmet Njazi Beu është i njohur edhe për Sarajit, një pallatë në modë frëngjisht, që ai ndërtoi në Resnjë.

Nijazi Beu, një kapiten i lartë (Kolağası), e bastisi depon ushtarake në Resnjë dhe me dyqind burra, duke përfshirë edhe kryetarin e qytezës, u arratis në malet përreth nga ku ai lëshoi një shpallje qe bën thirrje për restaurimin e Kushtetutës i vitit 1876. Përafërsisht në të njëjtën kohë, major Ismail Enver Beu, anëtar i Komitetit të Bashkimit dhe Përparimin (CUP), u tërhoq në malet pranë Resnjës. Oficerë të tjerë e ndjekur shembuj të dy burrave dhe dolën në mal për të formuar çetat të tyre. Për shkak se veprimet e tyre kryhen pamjen e ka ndezi revolucionin, Nijazi dhe Enver, një shqiptar dhe tjetri Turk (Nëna e Enver Beut ishte shqiptar), më vonë fitoi brohorit popullor si 'heronjve të lirisë "(Hurriyet kahramanları). Nga dy oficerëve, Njazi përqendruar në mobilizimin e komunitetit shqiptar për kauzën revolucionare.

Ai ishte një Mücahit-i Muhterem (nderuar luftëtar), i cili në cilësinë e tij të dyfishtë si hero i revolucionit kushtetues dhe anëtar të nderuar të kupës dhe një figurë kyçe në të gjithë turneut tërë Maqedonisë. Një oficer i devotshëm, ai shpejt u bë zhgënjyer me tendencat shekullariste dhe Turkist i CUP-it, dhe u vra nga katër vetë në Vlorë në vitin 1913.

Galeria[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]