Shqiptarët në Spanjë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shqiptarët në Spanjë
Popullsia e përgjithshme
 Spain 3,998 (2021)[1]
Gjuhët
Fetë
Grupe etnike të lidhura

Shqiptarët në Spanjë (spanjisht: Albaneses en España) janë njerëz me prejardhje dhe trashëgimi të plotë ose të pjesshme shqiptareSpanjë . Ata e gjurmojnë prejardhjen e tyre në territoret me një popullsi të madhe shqiptare në Ballkan ndër të tjera në Shqipëri, Greqi, Kosovë si dhe në Itali .

Që nga viti 2020, 3,753 banorë spanjollë deklaruan se kishin prejardhje shqiptare. [2] Përafërsisht 45% e popullsisë shqiptare banon në provincat e Barcelonës dhe Madridit . [3] [4] Brenda të dy provincave, shumica e popullsisë shqiptare ishte e përqendruar kryesisht në zonat metropolitane dhe aglomeratet e Barcelonës dhe Madridit .

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Población y edad media por nacionalidad y sexo". ine.es (në spanjisht). Instituto Nacional de Estadística.
  2. ^ "Albaneses en España. Padrón municipal, cifras de población". epa.com.es (në spanjisht). Encuesta de Población Activa.
  3. ^ "Albaneses en la Provincia de Barcelona. Padrón municipal, cifras de población". epa.com.es (në spanjisht). Encuesta de Población Activa.
  4. ^ "Albaneses en la Provincia de Madrid. Padrón municipal, cifras de población". epa.com.es (në spanjisht). Encuesta de Población Activa.