Jump to content

Shqiptarët në Argjentinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shqiptarët në Argjentinë
Albaneses en Argentina
Popullsia e përgjithshme
rreth 50,000
Rajone me popullsi të konsiderueshme
Gjuhët
spanjisht, shqip
(kush di edhe italisht)
Fetë
Krishterimi (kryesisht katolicizmi të ritit bizantin)
(pakicë: katolik të ritit latin)

Shqiptarët në Argjentinë, ose Arbëreshët e Argjentinës (spanjisht: Albaneses en Argentina), përbëjnë një komunitet shqiptare prej rreth 50 mijë banorësh emigruar nga Italia në Argjentinë.[1]

Shumica dhe fillimi e shqiptarëve që mërguan në Argjentinë ishin arbëreshë nga Italia jugore, ndërsa rritja e mërgimeve shqiptare në Argjentinë ndodhi në fillim të shekullit 20, me mbërritjen e rreth 20,000–30,000 shqiptarëve.[2]

Sot, përveç disa familjeve në Rosario dhe Córdoba, pothuajse të gjithë shqiptarët e Argjentinës jetojnë në Buenos Aires.[3] Për çdo vit, më 29 nëntor, Shoqëria Patriotike Shqiptare Skenderbeu (spanj. Asociación Patriótica Albanesa Skenderbeu) feston Ditën e Flamurit me këngë dhe ushqime tradicionale shqiptare.

Sipas fesë, shumica e arbëreshëve në Argjentinë janë të krishterë katolik të ritit bizantin, ndërsa një pakicë janë katolik të ritit latin.

Shqiptarë të njohur në Argjentinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ernesto Sabato (1911 – 2011) ishte shkrimtar, piktor dhe fizikant argjentinas me origjinë arbëreshe.

Shih dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Largimet shqiptare dhe ku janë shpërndarëalbasoul.com
  2. ^ La Embajada de Albania en nuestro país pidió ayuda para los refugiados Arkivuar 19 korrik 2017 tek Wayback Machine – lanacion.com.ar
  3. ^ Albanians of Argentina Adapt to Latin Rhythms Arkivuar 21 qershor 2013 tek Wayback Machine – Luxner.com