Shqiptarët në Holandë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Holanda
Shqiptarët në Holandë
Rajone me popullsi të konsiderueshme
Amsterdam · Rotterdam · Utrecht
Gjuhët
Holandishtja, Gjuha shqipe
Fetë
Islami, Krishterimi, Ateizmi

Deri në 60,000 shqiptarë jetojnë në Holandë. Shumica dërmuese kanë emigruar nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk ka përgjigje të saktë për numrin e shqiptarëve etnikë në Holandë. Sipas Ministrisë së Diasporës të Republikës së Shqipërisë, Holanda ka një nga kushtet më të mira për diasporën shqiptare. Sipas Ministrisë së Diasporës kosovare, ka rreth 60,000 shqiptarë etnikë që jetojnë në Holandë. Vlerësohet se 20,000 shqiptarë të Kosovës kanë emigruar në Holandë që nga lufta e vitit 1999 në Kosovë.[1]

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arte dhe Argëtim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Alban Ramosaj - këngëtar, tekstshkrues, producent muzikor dhe model holandez me origjinë shqiptare
  • Beatrix Ramosaj - këngëtare dhe modele holandeze me origjinë shqiptare

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Rezar - Mundës profesionist holandez[2]
  • Albian Muzaqi - futbollist profesionist holandez
  • Shkodran Metaj - futbollist holandez
  • Destan Bajselmani - futbollist holandez

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Azil në Hollandë, shqiptarët thyejnë rekordin". kohajone. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2018. Marrë më 2015-11-20.
  2. ^ "team-selmani" (në anglisht). archive. Arkivuar nga origjinali më 2016-02-15. Marrë më 2013-10-12.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]