Amsterdami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Amsterdam)
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: (kthjellim).


Amsterdami
—  komuna  —
Njohur si Mokum, Venecia e Veriut
Motoja Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig
(Trimëri, Durim, Mëshirë)
stema_figuraFlag of Amsterdam.svg
Pamje nga Amsterdami

Pamje ajrore e qendrës së Amsterdamit.

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Hollanda e Veriut – stema Hollanda e Veriut
Kryekomunari Eberhard van der Laan
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°22′V 4°52′L / 52.367°V 4.867°L / 52.367; 4.867 (Amsterdami)Koordinatat: 52°22′V 4°52′L / 52.367°V 4.867°L / 52.367; 4.867 (Amsterdami)
Sipërfaqja 219,44 km2
 •  tokësore 16 608 ha = 166,08 km2
 •  ujore 5 299 ha = 52,99 km2
Popullsia 783.364 banorë 2011
 •  urbane 1.211.503 banorë
 •  aglomerati 2.158.372 banorë
Dendësia 3.569,83 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 020
Kodi Postar 1000-1109
Kodi statistikor 0363
Vendndodhja
Amsterdami is located in Hollandë
Amsterdami
Amsterdami
Amsterdami – harta_foto
www.amsterdam.nl

Amsterdami (holandisht: Tondokument Amsterdam) është kryeqyteti i Holandës dhe qyteti më i madh i provincës Holanda e Veriut, por nuk është kryeqendra e saj. Ka sipërfaqe 219.44 km² dhe popullsi 783364 banorë[1].


Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas përmbytjeve të viteve 1170 dhe 1173, banorët afër lumit Amstel ndërtuan një urë mbi lumë dhe një hidrocentral përmes tij, duke i dhënë emrin e lumit fshatit: "Aemstelredamme".

History[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themelimi dhe Mesjeta Amsterdam është shumë më i hershëm se qytetet hollandeze si Nijmegen, Rotterdam, dhe Utrecht. Në tetor 2008, sipas gjeografit Chris de Bont toka që rrethon Amsterdam-in po rimerrej që në fund të shekullit të 10-të.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amsterdam ndodhet në Hollandën perëndimore, në provincën e Hollandës Veriore.

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amsterdam ka një histori të pasur arkitekturore. Ndërtesa më e vjetër në Amsterdam është Oude Kerk (Kishë e Vjetër), në zemër të Wallen, shenjtëruar në 1306.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amsterdam është kryeqyteti financiar dhe i biznesit të Hollandës.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë fundit të shekullit të 16-të Rederijkerskamer (Dhoma e retorikës) e Amsterdam organizoi konkurse ndërmjet Dhomave të ndryshme në leximin e poezisë dhe dramës. Në 1638, Amsterdam hapi teatrin e parë.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Metro, tramvaj, autobus


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]