Texel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Texel (kthjellim).


Texel
—  komuna  —
stema_figuraTexel flag.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Holanda e Veriut – stema Holanda e Veriut
Kryeqëndra Den Burg
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°05′09″V 4°48′50″L / 53.08593056°V 4.81393611°L / 53.08593056; 4.81393611 (Texel)Koordinatat: 53°05′09″V 4°48′50″L / 53.08593056°V 4.81393611°L / 53.08593056; 4.81393611 (Texel)
Sipërfaqja 463,28 km2
Popullsia 13.783 banorë 2010
Dendësia 29,75 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0222
Kodi Postar 1790-1797
Kodi statistikor 0448
Texel – harta_foto
www.texel.nl

Texel është një qytet dhe komunë në provincën Holanda e VeriutHolandë me sipërfaqe 463.28 km² dhe popullsi 13783 banorë[1]. Den Burg është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]