Velsen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Velsen (kthjellim).


Velsen
—  komuna  —
stema_figuraVelsen vlag.png
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Holanda e Veriut – stema Holanda e Veriut
Kryeqëndra IJmuiden
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°27′37″V 4°36′58″L / 52.4602778°V 4.61611°L / 52.4602778; 4.61611 (Velsen)Koordinatat: 52°27′37″V 4°36′58″L / 52.4602778°V 4.61611°L / 52.4602778; 4.61611 (Velsen)
Sipërfaqja 63,03 km2
Popullsia 67.371 banorë 2010
Dendësia 1.068,87 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 023, 0251, 0255
Kodi Postar 1950, 1951, 1970-1992, 2070-2082
Kodi statistikor 0453
IJmuiden is located in Hollandë
IJmuiden
IJmuiden
Velsen – harta_foto
www.velsen.nl

Velsen është një qytet dhe komunë në provincën Holanda e VeriutHolandë me sipërfaqe 63.03 km² dhe popullsi 67371 banorë[1]. IJmuiden është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]