Waterland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Waterland (kthjellim).


Waterland
—  komuna  —
stema_figuraWaterland vlag.png
Pamje nga Waterland

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Holanda e Veriut – stema Holanda e Veriut
Kryeqëndra Monnickendam
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°27′04″V 5°01′12″L / 52.4511°V 5.02°L / 52.4511; 5.02 (Waterland)Koordinatat: 52°27′04″V 5°01′12″L / 52.4511°V 5.02°L / 52.4511; 5.02 (Waterland)
Sipërfaqja 115,64 km2
Popullsia 17.058 banorë 2010
Dendësia 147,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 020, 0299
Kodi Postar 1140-1156, 1452
Kodi statistikor 0852
Vendndodhja
Waterland – harta_foto
www.waterland.nl

Waterland është një qytet dhe komunë në provincën Holanda e VeriutHolandë me sipërfaqe 115.64 km² dhe popullsi 17058 banorë[1]. Monnickendam është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]