Weesp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Weesp (kthjellim).


Weesp
—  komuna  —
stema_figuraWeesp Netherlands.svg
Pamje nga Weesp

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Holanda e Veriut – stema Holanda e Veriut
Kryeqëndra Weesp
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°18′25″V 5°02′30″L / 52.306944°V 5.041667°L / 52.306944; 5.041667 (Weesp)Koordinatat: 52°18′25″V 5°02′30″L / 52.306944°V 5.041667°L / 52.306944; 5.041667 (Weesp)
Sipërfaqja 21,88 km2
Popullsia 17.623 banorë 2010
Dendësia 805,44 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0294
Kodi Postar 1380-1383
Kodi statistikor 0457
Vendndodhja
Weesp is located in Hollandë
Weesp
Weesp
Weesp – harta_foto
www.weesp.nl

Weesp është një qytet dhe komunë në provincën Holanda e VeriutHolandë me sipërfaqe 21.88 km² dhe popullsi 17623 banorë[1]. Weesp është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]