Enkhuizen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Enkhuizen (kthjellim).


Enkhuizen
—  komuna  —
stema_figuraEnkhuizen vlag.png
Pamje nga Enkhuizen

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Hollanda e Veriut – stema Hollanda e Veriut
Kryeqëndra Enkhuizen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°42′13″V 5°17′07″L / 52.703611°V 5.2852778°L / 52.703611; 5.2852778 (Enkhuizen)Koordinatat: 52°42′13″V 5°17′07″L / 52.703611°V 5.2852778°L / 52.703611; 5.2852778 (Enkhuizen)
Sipërfaqja 116,04 km2
Popullsia 18.186 banorë 2010
Dendësia 156,72 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0228
Kodi Postar 1600-1602
Kodi statistikor 0388
Vendndodhja
Enkhuizen is located in Hollandë
Enkhuizen
Enkhuizen
Enkhuizen – harta_foto
www.enkhuizen.nl

Enkhuizen është një komunë në provincën Hollanda e VeriutHolandë me sipërfaqe 116.04 km² dhe popullsi 18186 banorë[1]. Enkhuizen është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]