Zaanstad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Zaanstad (kthjellim).


Zaanstad
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Zaanstad.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Holanda e Veriut – stema Holanda e Veriut
Kryeqëndra Zaandijk
Kryekomunari G.H. Faber
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°28′11″V 4°46′36″L / 52.469722°V 4.77667°L / 52.469722; 4.77667 (Zaanstad)Koordinatat: 52°28′11″V 4°46′36″L / 52.469722°V 4.77667°L / 52.469722; 4.77667 (Zaanstad)
Sipërfaqja 83,04 km2
Popullsia 147.141 banorë 2011
Dendësia 1.771,93 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 075
Kodi Postar 1500-1509, 1520-1525, 1540-1544, 1550-1567
Kodi statistikor 0479
Zaandijk is located in Hollandë
Zaandijk
Zaandijk
Zaanstad – harta_foto
www.zaanstad.nl

Zaanstad është një qytet dhe komunë në provincën Holanda e VeriutHolandë me sipërfaqe 83.04 km² dhe popullsi 147141 banorë[1]. Zaandijk është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]