Diemen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Diemen (kthjellim).


Diemen
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Diemen (municipality).svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Hollanda e Veriut – stema Hollanda e Veriut
Kryeqëndra Diemen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°20′38″V 4°57′45″L / 52.343889°V 4.9625°L / 52.343889; 4.9625 (Diemen)Koordinatat: 52°20′38″V 4°57′45″L / 52.343889°V 4.9625°L / 52.343889; 4.9625 (Diemen)
Sipërfaqja 14,03 km2
Popullsia 24.630 banorë 2010
Dendësia 1.755,52 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 020
Kodi Postar 1110-1114
Kodi statistikor 0384
Diemen is located in Hollandë
Diemen
Diemen
Diemen – harta_foto
www.diemen.nl

Diemen është një komunë në provincën Hollanda e VeriutHolandë me sipërfaqe 14.03 km² dhe popullsi 24630 banorë[1]. Diemen është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]