Edam-Volendam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Edam-Volendam (kthjellim).


Edam-Volendam
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Edam-Volendam 1986.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Hollanda e Veriut – stema Hollanda e Veriut
Kryeqëndra Edam
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°30′07″V 5°03′41″L / 52.501944°V 5.0613889°L / 52.501944; 5.0613889 (Edam-Volendam)Koordinatat: 52°30′07″V 5°03′41″L / 52.501944°V 5.0613889°L / 52.501944; 5.0613889 (Edam-Volendam)
Sipërfaqja 24,78 km2
Popullsia 28.520 banorë 2010
Dendësia 1.150,93 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0299
Kodi Postar 1130-1135
Kodi statistikor 0385
Edam is located in Hollandë
Edam
Edam
Edam-Volendam – harta_foto
www.edam-volendam.nl

Edam-Volendam është një komunë në provincën Hollanda e VeriutHolandë me sipërfaqe 24.78 km² dhe popullsi 28520 banorë[1]. Edam është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]