Jump to content

Linja Mbrojtëse e Amsterdamit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Linja mbrojtëse e Amsterdamit (holandisht: Stelling van Amsterdam) është Vend i Trashëgimisë Botërore (World Heritage Site) i njohur edhe nga UNESCO .

Historiku dhe përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo përbëhet nga një rrjet fortifikatash me gjatësi 135 km e që shtrihet përreth Amsterdamit. Në kuadër të saj janë 42 kulla të vendosura në një distancë prej 10 deri 15 km nga qendra.[1] Secila ndërtesë brenda 1 km të vijës duhej të ishte bërë prej druri, në mënyrë që ato të mund të digjeshin ose të hiqeshin, në rast nevoje.

Linja Mbrojtëse e Amsterdamit (Stelling van Amsterdam) është ndërtuar në mes të viteve 1880 dhe 1920. Shpikja e aeroplanit dhe tankeve i bëri këto bastione, të vjetëruara dhe pothuajse të panevojshme gati menjëherë pas përfundimit të tyre. Shumë nga kulla tani janë nën kontroll të dyfisht, nën kontrollin e këshillave të qytetit si dhe të departamentit të natyrës, mirëpo mund të vizitohen. Dita e Monumenteve e cila është të shtunen e dytë, të cdo shtatori, është një ditë ideale për ta vizitar, ndërsa hyrja është e lirë.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e fortifikatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ana veriore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fortifikata afër Edamit
 • Fortifikata afër Kwadijkut
 • Fortifikata Veriore në Purmerend
 • Fortifikatat në Nekkerweg
 • Fortifikata në Middenweg
 • Fortifikatat në Jisperweg
 • Fortifikata afër Spijkerboor

Ana veriperëndimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fortifikata afër Marken-Binnen
 • Fortifikata afër Krommeniedijk
 • Fortifikatat në Den Ham
 • Fortifikata afër Veldhuis
 • Fortifikatat në Shën Aagtendijk
 • Fortifikata në Zuidwijkermeerpolder
 • Fortifikata afër Velsenit
 • Fortifikata Bregdetare afër IJmuiden

Ana perëndimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fortifikata Veriore në Spaarndam
 • Fortifikata Jugore në Spaarndam
 • Fortifikata afër Penningsveer
 • Fortifikata afër Liebrug
 • Fortifikatat në Liede

Ana jugperëndimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fortifikata afër Vijfhuizen
 • Bateritë në IJweg
 • Fortifikata afër Hoofddorp
 • Bateritë në Sloterweg
 • Fortifikata afër Aalsmeer

Ana jugore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fortifikata afër Kudelstaart
 • Fortifikata afër De Kwakel
 • Forttifikatat në Drecht
 • Fortifikata afër Uithoorn
 • Fortifikata Waver-Amstel
 • Fortifikata në Waver-Botshol
 • Fortifikatat në Winkel

Ana juglindore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fortifikata afër Abcoude
 • Bateritë përgjatë Geinit
 • Fortifikata afër Nigtevecht
 • Fortifikata afër Hinderdam
 • Fortifikata Uitermeer
 • Weesp Fortesa

Fortifikimet në Zuiderzee [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Muiden Fortesa
 • Bateria pranë Diemerdam
 • Fortifikata Pampus
 • Bateria pranë Durgerdam (Vuurtoreneiland)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "21 World Heritage Sites you have probably never heard of". Daily Telegraph. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]