Van Gogh Museum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Muzeu Van Gogh është një muze artistik dedikuar për veprat e Vincent van Gogh dhe kolegëve të tij në Amsterdam, Holandë. Ai është i vendosur në Sheshin e Muzeve në qytezën Amsterdam Jug, në afërsi të Muzeut Stedelijk, Rijksmuseum, dhe Concertgebouw.[1]

Muzeu u hap më 2 qershor të vitit 1973.[2] Ai është i vendosur në ndërtesën e hartuar nga Gerrit Rietveld dhe Kisho Kurokawa. Koleksioni i muzeut është më i madhi i pikturave dhe vizatimeve të Van Gogh-ut në botë.

Në vitin 2015, muzeu kishte 1.9 milion vizitorë, dhe ishte muzeu i dytë më i vizituar në Holandë dhe muzeu i 31-të më i vizituar në botë.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Museumplein Arkivuar 13 gusht 2012 tek Wayback Machine, Error in webarchive template: Check |url= value. Empty. I Amsterdam. Retrieved 17 October 2012.
  2. ^ Stampa:Nl icon Ronald de Leeuw, "Introduction: the Van Gogh Museum as a National Museum, 1973-1994", Van Gogh Museum Journal, 1995. Retrieved 9 July 2014.