Shqiptarët në Finlandë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shqiptarët (finlandisht: Albaanit) në Finlandë përbëjnë një komunitet prej rreth 8,754 njerëzve. Pjesa më e madhe janë mërgimtarë nga Kosova dhe Shqipëria, shumica e të cilëve janë të vendosur në rajonin Uusimaa.[1]

Organizatat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqiptarët në Finlandë janë aktivë me organizime kulturore dhe takime të tjera. Shoqata Shqiptare "Bashkimi" është një shoqatë kulturore e themeluar në vitin 1988 në Turku,[2] qytet në rajonin e Finlandës jugperërndimore, ku jetojnë rreth 1,800 shqiptarë.[1]

Shqiptarë të njohur në Finlandë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Gjuha sipas moshës, gjinisë dhe rajoneve 1990 - 2014". Statistikat e Finlandës. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 shkurt 2013. Marrë më 20 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "bashkimi-ry.fi". Shoqata Shqiptare "Bashkimi". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 gusht 2015. Marrë më 20 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]