Jump to content

Mehmet Hetemaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mehmet Hetemaj
Të dhënat vetjake
Datëlindja8 dhjetor 1987
VendlindjaSkënderaj, Kosovë
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
SJK
Numri58
Karriera me të rinjtë
1996-2006HJK Helsinki
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2007HJK Helsinki17(1)
2007Viikingit (huazim)10(0)
2008–2010Panionios11(0)
2009Thrasyvoulos (huazim)9(0)
2009–2010AlbinoLeffe (huazim)23(1)
2010–2014AlbinoLeffe76(0)
2012–2013Reggina (huazim)29(0)
2014Honka (huazim)16(1)
2014Monza (huazim)17(0)
2015–SJK37(2)
Karriera ndërkombëtare
2007–2009Finlanda U2118(2)
2009–Finlanda5(0)
2014–Kosova1(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Mehmet Hetemaj (lindi më 8 dhjetor 1987) është futbollist finlandezë me prejardhje shqiptare. Ai luan në skuadrën SJK. Para se të themelohet kombëtarja kosovare, ai ka përfaqësuar kombëtaren finlandeze.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mehmeti ka filluar karrierën e tij në skuadrën HJK Helsinki ku luajti 17 ndeshje nga viti 2006 deri në vitim 2007. Gjatë sezonit 2007, ai shkoi në skuadrën Viikingit si huazim ku luajti 9 ndeshje.

Në vitin 2008, Mehmeti pranoi të shkojë në skuadrën greke Panionios. Në qershor 2009, ai shkoi në skuadrën italiane U.C. AlbinoLeffe si huazim.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finlandë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mehmeti luajti për herë të parë për kombëtaren finlandeze kundër kombëtares japoneze në shkurt të vitit 2009. Ai u thirrë pësëri për të luajtur në maj të vitit 2010 kundër Estonisë.

Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mehmeti luajti për herë të parë për kombëtaren kosovare kundër kombëtares turke në maj 2014.[1]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mehmeti lindi në Skënderaj, Kosovë dhe shkoi në Finlandë në vitin 1992. Ata së pari kanë qenë në Oulu, por më vonë u zhvendosën për në Helsinkë për shkak motit dhe për shkak se babai i tij ka astmën. Ai ka një vëlla të madh i cili është po ashtu futbollist dhe dy motra.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.tff.org/default.aspx?pageID=471&ftxtID=20671
  2. ^ "Perhepoika ja suuri suu" (në finlandisht). Ylioppilaslehti. 11 maj 2007. Marrë më 1 shkurt 2015.