Përfaqësuesja kosovare e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kosova Kosova
FFK.PNG
Shkurtesa KOS
Federata Federata e Futbollit e Kosovës
Trajneri Flag of Kosovo.svg Albert Bunjaki
Ndihmës trajneri Flag of Sweden.svg Tord Grip
Kapiteni aktual Samir Ujkani
Golashënuesi Albert Bunjaku (3)
Stadiumi Stadiumi Olimpik "Adem Jashari" Stadiumi i Qytetit Stadiumi Loro Boriçi
FIFA (kodi) KOS
FIFA (rangu) 190
Elo (Rangu) 114[1]
Pozita më e lartë 190 (14 Shkurt 1993)
Pozita më e ulët 118 (05 Mars 2014)
brenda
jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Zyrtare
Lejuar by FIFA
Flag of Kosovo.svg Kosova 0–0 Haiti Flag of Haiti.svg
(Mitrovicë, Kosovë; 5 Mars 2014)
Jozyrtare
Flag of Albania.svg Shqipëria 3–1 Kosova Flag of Albania.svg
(Tiranë, Shqipëri; 14 Shkurt 1993)
Fitorja me thellë

Humbja më e thellë

Zyrtare
Lejuar nga FIFA
Flag of Kosovo.svg Kosova 1-6 Turqia Flag of Turkey.svg
(Mitrovica, Kosovë; 21 May 2014)
Jozyrtare
Flag of Albania.svg Shqipëria 3–1 Kosovo Flag of Albania.svg
(Tiranë, Shqipëri; 14 February 1993)
Kupa e Botës
Pjesëmarrja Rusi 2018 (Filluar më Kualifikimet Russi 2018 )
Rezultati më i mirë

Kombëtarja kosovare e futbollit përfaqeson Republikën e Kosovës në futbollin për meshkuj. Është kontrolluar nga Federata e Futbollit të Kosovës, organi qeverisës i futbollit në Kosovë. Kosova ka qenë anëtar i UEFA-s dhe FIFA-s që nga maji 2016[2]. Trajneri i ekipit është Albert Bunjaki, i cili mori përgjegjësinë në maj 2009.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekipi kombëtar u formua pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë, dhe ka luajtur një numër të ndeshjeve miqësore. Shumica e këtyre ndeshjeve miqësore u luajtën kundër klubeve të futbollit, edhe pse u luajtën një numër kundër ekipeve kombëtare të vendeve të tjera. Më 6 maj 2008, Kosova ka aplikuar për anëtarësim në FIFA. Aplikacionet e Kosovës është diskutuar në Kongresin e FIFA-s në Cyrih, në tetor të vitit 2008 kur Kosova ishte refuzuar anëtarësimin në FIFA dhe nuk mund të luajë ndeshje miqësore si ajo u vlerësua kjo nuk ishte në përputhje me nenin 10 të statutit të FIFA-s, që vetëm "një shtet i pavarur i njohur nga komuniteti ndërkombëtar "mund të pranohet në FIFA. FIFA rikthyer atë vendim në 22 maj 2012, duke deklaruar se Kosova mund të luajë vendeve të tjerë në miqësoret ndërkombëtare sipas nenit 79 të Statutit te FIFA-së.

Në shtator 2012, Lorik Cana së bashku me Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe Valon Behrami (të gjitha prej tyre me origjinë shqiptare të Kosovës) shkroi një deklaratë Presidentit të FIFA-s Sepp Blatter, kurse sot është Gianni Infantino, duke i kërkuar atij që të lejojë ekipin kombëtar të Kosovës që do të lejohen për të luajtur ndeshje miqësore. Deklarata u nënshkrua gjithashtu nga tetë futbollistëve të tjerë shqiptarë, të përshëndetur nga Kosova: Lorik Cana, Armend Dallku, Mërgim Mavraj, Samir Ujkani, Alban Meha, Burim Kukeli, Etrit Berisha dhe Ahmed Januzi. Në një takim të mbajtur maj 2012, FIFA vendosi të lejojë ndeshjet miqësore që do të luhet, një vendim më vonë ajo revokohet pas një proteste të lëshuar nga Federata e Futbollit të Serbisë. Një takim i ri ishte planifikuar të mbahet në FIFA më 27 dhe 28 shtator në të cilën çështja e Kosovës ishte planifikuar sërish që do të diskutohen, e cila u shty më pas deri më dhjetor. Në shkurt 2013, FIFA bëri të ditur se ata do të lejonte Kosova për të luajtur kundër kombeve të tjerë në konkurse jo-zyrtare që ofrojnë se ata nuk e shfaqin simbolet kombëtare.

Më 13 janar 2014 ekipi kombëtar është dhënë leje nga FIFA për të luajtur kundër ekipeve anëtare të FIFA-s në miqësoret ndërkombëtare, me përjashtim të dukshëm të "ekipeve përfaqësuese të vendeve të ish-Jugosllavisë". Edhe ekipet e klubit do të lejohet të luajë miqësore pas një takimi të Komitetit të Emergjencës FIFA. Megjithatë, ajo ishte përcaktuar se "klubet dhe ekipet përfaqësuese të (Federatës së Futbollit të Kosovës) nuk mund të shfaqin simbolet kombëtare (flamuj, emblemat, etj), ose të luajë himnet kombëtare." Përparim është dhënë pas takimeve midis Federates së Futbollit të Serbisë dhe Blatter. Kryeministri Hashim Thaçi e përshëndeti vendimin dhe ka shprehur shpresën e tij se vendi do të jetë anëtar i plotë i FIFA-s dhe UEFA-s në të ardhmen e afërt. Pas vendimit të FIFA-s, u njoftua se ndeshja e parë e Kosovës të sanksionuara zyrtarisht ndërkombëtar do të ishte kundër Haitit më 5 mars në Mitrovicë.

Në mars 2015, Michel Platini, presidenti i UEFA-s, ka deklaruar se Kosova do të pranohet shumë gjasa në UEFA në vitin 2016.[3] 

Në shtator të vitit 2015 në një takim të komitetit Ekzekutiv në Maltë, UEFA aprovoi kërkesën e federatës për pranimin në UEFA në kongresin e rregullt që u mbajt në Budapest më 3 maj 2016.[4] Në Kongresin e rregult në 3 maj 2016 Kosova është pranuar në UEFA, pasi anëtarët votuan 28-24 në favor të Kosovës.[5]

Më 13 maj 2016 Kosova është pranuar në FIFA si antari i 210 në kongresit të tyre të 66-të në Meksikë me 141 vota pro dhe 23 kundër.[6]

Rekordi i ndeshjeve

Kosova ka luajtur një numër miqësore jozyrtare ndërkombëtare. I pari ishte kundër Shqipërisë, në 14 shkurt 1993, humbi 1-3. Një nga ndeshjet më të rëndësishme ndërkombëtare ishte një fitore 1-0 mbi Arabinë Saudite, luajti në Ankara, Turqi, më 15 qershor, 2007. Kjo ishte hera e parë që Kosova ka luajtur një ekip që ka marrë pjesë në FIFA Kupa e Botës dhe golin e fitores e shenoi Kristian Nushi nga pika e bardhë në minutën e 84. Fitorja më e madhe për Kosovën është humbja 7-1 e Monakos, i cili priti veprimtarinë më 24 prill 2006. Ekipi që luajti kundër Monakos ishte i udhëhequr nga ish-trajnerit të ekipit kombëtar të Kosovës, Muharrem Sahiti, i cili pas ndeshjes deklaroi se: "Unë jam shumë i kënaqur me punën e ekipit, edhe pse ne kishim parashikuar një kundërshtar të fortë Megjithatë, unë dua të theksoj se lojtarët tanë kanë qenë fantastik. Fakti që ne nuk do të luajë shumë ndeshje ndërkombëtare mund të ketë frymëzuar lojtarët për t'i jepgjithë këtë kohë.

Në 2005 ata morën pjesë në 50 vjetorin e Kupës në Qipron e Veriut, duke përfunduar i dyti nga tre. Ata humbën 1-0 kundër dhe fitoi 4-1 kundër Sàpmi.

Më 5 Mars 2014 Kosova ka luajtur e saj të parë miqësor ndërkombëtar kundër Haiti. Ndeshja përfundoi në një barazim 0-0. Para se të të ndeshjes, një përzgjedhje e lojtarëve të Kosovës paraqitur me armë në një lojë të shtënat, duke shkaktuar një tronditje në Serbi. Në prag të ndeshjes, mbështetësit e Kosovës djegur Flamuri i Serbisë. Ky incident bëri që FSS për të kërkuar që FIFA revokojë të drejtën e Kosovës për të luajtur miqësore ndërkombëtare. Në 14 tetor 2014 në Kosovë, ka luajtur një tjetër ndeshje jozyrtare provë ndërkombëtar kundër ekipit zvicerane FC Wil 1900 në IPG Arena, Wil, dhe fitoi 1-0 e cila u shënoi nga Kushtrim Lushtaku në 'minutën e 77.

Rekordi i turneve

Kosova deri më tani ka marrë pjesë vetëm në një turne ndërkombëtar, Kupën e KTFF për 50 vjetorin, mbajtur për të festuar 50 vjetorin e Federatës së Futbollit të Qipros Veriore.

Ndeshjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Lista e ndeshjeve e Kosovës është nga 1993 e deri tani.[7]

Ndeshjet jozyrtare prej 1993 e deri në 2010[redakto | redakto tekstin burimor]

Data Vendi Kundërshtari Rezultati Kompedicioni Shënuesit
14 shkurt 1993 Tiranë, Shqipëri Flamuri Shqipëria 3–1 Ndeshje Miqësore Munishi Scored after 72 minutes 72'
6 shtator 2002 Prishtinë, Kosovë Flamuri Shqipëria 0–1 Ndeshje Miqësore
2 nëntor 2005 Qiproja Veriore Flag of the Turkish Republic of Northern Cyprus.svg Qiproja Veriore 1–0 Kupa e 50 vjetorit të
Federatës Turko-Qipriote të Futbollit
3 nëntor 2005 Qiproja Veriore Flamuri Sápmi 4–1 Kupa e 50 vjetorit të
Federatës Turko-Qipriote të Futbollit
Hasani Scored after 39, pen. minutes 39, pen.', Brando Scored after 55 minutes 55'
Nallbani Scored after 59 minutes 59', Ramushi Scored after 78 minutes 78'
22 prill 2006 Francë Flamuri Monako 7–1 Ndeshje Miqësore Emra Scored after 14, 65 minutes 14, 65', Zeka Scored after 15 minutes 15', Gashi Scored after 29 minutes 29'
Keqi Scored after 75 minutes 75', Llumnica Scored after 82 minutes 82', Idrizi Scored after 90 minutes 90'
17 shkurt 2010 Prishtinë, Kosovë Flamuri Shqipëria 2–3 Ndeshje Miqësore Hasani Scored after 31 minutes 31', Gashi Scored after 75 minutes 75'

Ndeshjet e lejuar nga FIFA prej 2014 e deri 2016[redakto | redakto tekstin burimor]

Data Vendi Kundërshtari Rezultati Kompedicioni Shënuesit
5 mars 2014 Mitrovicë, Kosovë Flamuri Haiti 0–0 Ndeshje Miqësore
21 maj 2014 Mitrovicë, Kosovë Flamuri Turqia 1–6 Ndeshje Miqësore A. Bunjaku Scored after 35 minutes 35'
25 maj 2014 Gjenevë, Zvicër Flamuri Senegali 1–0 Ndeshje Miqësore A. Bunjaku Scored after 25 minutes 25'
7 shtator 2014 Prishtinë, Kosovë Flamuri Omani 1–0 Ndeshje Miqësore I. Bunjaku Scored after 84 minutes 84'
10 tetor 2015 Prishtinë, Kosovë Flag of Equatorial Guinea.svg Guinea Ekuatoriale 2–0 Ndeshje Miqësore Brahimi Scored after 2, 47 minutes 2, 47'
13 nëntor 2015 Prishtinë, Kosovë Flamuri Shqipëria 2–2 Ndeshje Miqësore Celina Scored after 58, pen. minutes 58, pen.', Rashani Scored after 69 minutes 69'

Ndeshjet zyrtare prej 2016 e deri tani[redakto | redakto tekstin burimor]

3 qershor 2016
20:00 (lokale)
Flag of Kosova Kosova 2-0 Flag of Ishujt Faroe Ishujt Faroe Frankfurt, Gjermani
Shikues: 7,000
A. Bunjaku Scored after 43 minutes 43'
Rashani Scored after 90+4 minutes 90+4'
Raport

Squadra[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra aktuale[redakto | redakto tekstin burimor]

20 lojtarët që janë thirrur për ndeshjen miqësore kundër Shqipërisë në 13 nentor 2015.[8]
[9] Ndeshje dhe gola sipas 13 nentor 2015.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Samir Ujkani (Captain) 5 Korrik 1988 (28 vjeç) 4 0 Flag of Italy.svg Latina
22 GK Visar Bekaj 24 Maj 1997 (19 vjeç) 1 0 Flag of Kosovo.svg Prishtina
DF Fanol Perdedaj 16 Korrik 1991 (25 vjeç) 5 0 Flag of Germany.svg FSV Frankfurt
DF Loret Sadiku 28 Korrik 1991 (25 vjeç) 4 0 Flag of Turkey.svg Mersin İdmanyurdu
DF Ilir Berisha 25 Qershor 1991 (25 vjeç) 3 0 Flag of Albania.svg Flamurtari Vlorë
DF Leart Paqarada 8 Tetor 1994 (22 vjeç) 3 0 Flag of Germany.svg SV Sandhausen
DF Avni Pepa 14 Nëntor 1988 (28 vjeç) 3 0 Flag of Iceland.svg ÍBV Vestmannaeyjar
DF Denis Markaj 20 Shkurt 1991 (25 vjeç) 2 0 Flag of Switzerland.svg Le Mont
DF Alban Pnishi 20 Tetor 1990 (26 vjeç) 1 0 Flag of Switzerland.svg Grasshopper
MF Enis Alushi 22 Dhjetor 1985 (30 vjeç) 4 0 Flag of Germany.svg St. Pauli
MF Eroll Zejnullahu 19 Tetor 1994 (22 vjeç) 3 0 Flag of Germany.svg Union Berlin
MF Mërgim Brahimi 8 Gusht 1992 (24 vjeç) 2 2 Flag of Switzerland.svg Grasshopper
MF Bersant Celina 9 Shtator 1996 (20 vjeç) 2 1 Flag of England.svg Manchester City
MF Bernard Berisha 24 Tetor 1991 (25 vjeç) 2 0 Flag of Russia.svg Anzhi Makhachkala
MF Besar Halimi 12 Dhjetor 1994 (21 vjeç) 2 0 Flag of Germany.svg FSV Frankfurt
MF Valmir Sulejmani 1 Shkurt 1996 (20 vjeç) 1 0 Flag of Germany.svg Hannover
MF Hekuran Kryeziu 12 Shkurt 1993 (23 vjeç) 1 0 Flag of Switzerland.svg Luzern
FW Shpëtim Hasani 10 Gusht 1982 (34 vjeç) 6 1 Flag of Sweden.svg Sundsvall
FW Elba Rashani 9 Maj 1993 (23 vjeç) 1 1 Flag of Norway.svg Rosenborg


Lojtarët të thirrur[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtarët më poshtë janë thirrur të paktë një herë me kombëtaren në 12 muajt e fundit.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
DF Bajram Jashanica 25 Shtator 1990 (26 vjeç) 2 0 Flag of Albania.svg Skënderbeu Korçë
MF Imran Bunjaku 18 Tetor 1992 (24 vjeç) 3 1 Flag of Switzerland.svg Grasshopper
MF Liridon Krasniqi 1 Janar 1992 (24 vjeç) 3 0 Flag of Malaysia.svg Kedah FA
MF Leonit Abazi 5 Korrik 1993 (23 vjeç) 1 0 Flag of Albania.svg Skënderbeu Korçë
MF Shkëlqim Pacolli 28 Shkurt 1994 (22 vjeç) 0 0 Flag of Kosovo.svg Hajvalia
FW Erton Fejzullahu 9 Qershor 1988 (28 vjeç) 1 0 Flag of the People's Republic of China.svg Dalian Transcendence

Fanella[redakto | redakto tekstin burimor]

Kosova ka qenë kryesisht e kuqe dhe e zezë para shpalljes së pavarësisë në vitin 2008 me disa ndryshime në të gjithë vitet. Dhe pas pavarësisë janë kryesisht blu dhe të bardhë.

Prodhuesit e fanellave[redakto | redakto tekstin burimor]

Flag of Germany.svg Adidas (1993-2013)

Flag of Italy.svg Legea (2014, 2014-2015)

Flag of Germany.svg Puma (2014)

Flag of the United States.svg Nike (2015-)

Historia menagjeriale[redakto | redakto tekstin burimor]


Flag of Albania.svg Ajet Shosholli (1993)

Flag of Albania.svg/Flag of Kosovo.svg Muharrem Sahiti (2005–2006)

Flag of Albania.svg/Flag of Kosovo.svg Edmond Rugova (2006)

Flag of Croatia.svg/Flag of Kosovo.svg Kujtim Shala (2006-2008)

Flag of Sweden.svg/Flag of Kosovo.svg Albert Bunjaki (2009–)

Rekordet individuale[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 13 nentor 2015.[10][11][12][13][14][15]

██  Lojtaret aktive janë të theksuara

Lojtarët me më shumë ndeshje[redakto | redakto tekstin burimor]

# Emri Kariera Ndeshje Gola
1
Shpëtim Hasani
2005, 2010, 2014– 6 1
2
Kristian Nushi
2007–2014 5 1
Fanol Perdedaj
2014– 5 0
4
Kushtrim Mushica
2005, 2010, 2014– 4 0
Anel Raskaj
2010, 2014– 4 0
6
Ilir Nallbani
2005–2010 3 0
Yll Hoxha
2010, 2014– 3 0
Samir Ujkani
2014– 3 0
Albert Bunjaku
2014– 3 2
Imran Bunjaku
2014– 3 1
Enis Alushi
2014– 3 0
Faton Toski
2014– 3 0
Dardan Rexhepi
2014– 3 0
Shkodran Metaj
2014– 3 0
Liridon Krasniqi
2014– 3 0
Loret Sadiku
2014– 3 0

Golashënuesit më të mirë[redakto | redakto tekstin burimor]

# Emri Kariera Gola Ndeshje
1
Albert Bunjaku
2014– 2 3
Mërgim Brahimi
2015– 2 1
3
Kushtrim Munishi
1993 1 1
Shpëtim Hasani
2005, 2010, 2014– 1 6
Kristian Nushi
2007–2014 1 5
Dukagjin Gashi
2007–2010 1 2
Imran Bunjaku
2014– 1 3

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]