Përfaqësuesja kosovare e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kosova Kosova
FFK.PNG
Federata Federata e Futbollit e Kosovës
Konfederata UEFA
Trajneri Albert Bunjaki
Ndihmës trajneri Muharrem Sahiti
Kapiteni aktual Samir Ujkani
Golashënuesi Albert Bunjaku (3)
Stadiumi Stadiumi i Qytetit (Prishtinë)
Stadiumi Olimpik "Adem Jashari"
Stadiumi Loro Boriçi (vetëm në ndeshjet kualifikuese për botërorin e FIFAs "Rusi 2018")
FIFA (kodi) KVX[1]
FIFA (rangu) 177 Rënie 4 (6 Korrik 2017)
Pozita më e lartë 164 (Tetor 2016, Mars 2017)
Pozita më e ulët 190 (Korrik–Gusht 2016)
Elo (Rangu) 113 (7 Korrik 2017)
Pozita më e lartë 102 (14 Shkurt 1993)
Pozita më e ulët 122 (Qershor–Korrik 2014)
brenda
jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Si anëtar i FIFAs
Flag of Kosovo.svg Kosovë 2–0 Ishujt Faroe Flag of the Faroe Islands.svg
(Frankfurt, Gjermani; 3 Qërshor 2016)
Lejuar nga FIFA
Flag of Kosovo.svg Kosovë 0–0 Haiti Flag of Haiti.svg
(Mitrovicë, Kosovë; 5 Mars 2014)
Jozyrtarë
Flag of Shqipëria Shqipëria 3–1 Kosovo Flag of Albania.svg
(Tiranë, Shqipëri; 14 shkurt 1993)
Fitorja me thellë

Flamuri Kosovo 7–1 Monako Flamuri
(Cap d'Ail, Francë; 22 prill 2006)
Humbja më e thellë

Flag of Kosovo.svg Kosovë 0–6 Kroaci Flag of Croatia.svg
(Shkodër, Shqipëri; 6 tetor 2016)

Përfaqësuesja kosovare e futbollit përfaqeson Republikën e Kosovës në futbollin për meshkuj. Është kontrolluar nga Federata e Futbollit të Kosovës, organi qeverisës i futbollit në Kosovë. Kosova ka qenë anëtar i UEFA-s dhe FIFA-s që nga maji 2016[2]. Trajneri i ekipit është Albert Bunjaki, i cili mori përgjegjësinë në maj 2009.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekipi kombëtar u formua pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë dhe ka luajtur një numër të ndeshjeve miqësore. Shumica e këtyre ndeshjeve miqësore u luajtën kundër klubeve të futbollit, edhe pse u luajtën një numër kundër ekipeve kombëtare të vendeve të tjera. Më 6 maj 2008, Kosova ka aplikuar për anëtarësim në FIFA. Aplikacionet e Kosovës është diskutuar në Kongresin e FIFA-s në Cyrih, në tetor të vitit 2008 kur Kosova ishte refuzuar anëtarësimin në FIFA dhe nuk mund të luajë ndeshje miqësore si ajo u vlerësua kjo nuk ishte në përputhje me nenin 10 të statutit të FIFA-s, që vetëm "një shtet i pavarur i njohur nga komuniteti ndërkombëtar "mund të pranohet në FIFA. FIFA rikthyer atë vendim në 22 maj 2012, duke deklaruar se Kosova mund të luajë vendeve të tjerë në miqësoret ndërkombëtare sipas nenit 79 të Statutit te FIFA-së.

Në shtator 2012, Lorik Cana së bashku me Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe Valon Behrami (të gjitha prej tyre me origjinë shqiptarë të Kosovës) shkroi një deklaratë Presidentit të FIFA-s Sepp Blatter, kurse sot është Gianni Infantino, duke i kërkuar atij që të lejojë ekipin përfaqësues të Kosovës që do të lejohen për të luajtur ndeshje miqësore. Deklarata u nënshkrua gjithashtu nga tetë futbollistëve të tjerë shqiptarë, të përshëndetur nga Kosova: Lorik Cana, Armend Dallku, Mërgim Mavraj, Samir Ujkani, Alban Meha, Burim Kukeli, Etrit Berisha dhe Ahmed Januzi. Në një takim të mbajtur maj 2012, FIFA vendosi të lejojë ndeshjet miqësore që do të luhet, një vendim më vonë ajo revokohet pas një proteste të lëshuar nga Federata Serbe e Futbollit. Një takim i ri ishte planifikuar të mbahet në FIFA më 27 dhe 28 shtator në të cilën çështja e Kosovës ishte planifikuar sërish që do të diskutohen, e cila u shty më pas deri më dhjetor. Në shkurt 2013, FIFA bëri të ditur se ata do të lejonte Kosova për të luajtur kundër kombeve të tjerë në konkurse jo-zyrtare që ofrojnë se ata nuk e shfaqin simbolet kombëtare.

Më 13 janar 2014 ekipi kombëtar është dhënë leje nga FIFA për të luajtur kundër ekipeve anëtare të FIFA-s në miqësoret ndërkombëtare, me përjashtim të dukshëm të "ekipeve përfaqësuese të vendeve të ish-Jugosllavisë". Edhe ekipet e klubit do të lejohet të luajë miqësore pas një takimi të Komitetit të Emergjencës FIFA. Megjithatë, ajo ishte përcaktuar se "klubet dhe ekipet përfaqësuese të (Federatës së Futbollit të Kosovës) nuk mund të shfaqin simbolet kombëtare (flamuj, emblemat, etj), ose të luajë himnet kombëtare." Përparim është dhënë pas takimeve midis Federates së Futbollit të Serbisë dhe Blatter. Kryeministri Hashim Thaçi e përshëndeti vendimin dhe ka shprehur shpresën e tij se vendi do të jetë anëtar i plotë i FIFA-s dhe UEFA-s në të ardhmen e afërt. Pas vendimit të FIFA-s, u njoftua se ndeshja e parë e Kosovës të sanksionuara zyrtarisht ndërkombëtar do të ishte kundër Haitit më 5 mars në Mitrovicë.

Në mars 2015, Michel Platini, presidenti i UEFA-s, ka deklaruar se Kosova do të pranohet shumë gjasa në UEFA në vitin 2016.[3] 

Në shtator të vitit 2015 në një takim të komitetit Ekzekutiv në Maltë, UEFA aprovoi kërkesën e federatës për pranimin në UEFA në kongresin e rregullt që u mbajt në Budapest më 3 maj 2016.[4] Në Kongresin e rregult në 3 maj 2016 Kosova është pranuar në UEFA, pasi anëtarët votuan 28-24 në favor të Kosovës.[5]

Më 13 maj 2016 Kosova është pranuar në FIFA si antari i 210 në kongresit të tyre të 66-të në Meksikë me 141 vota pro dhe 23 kundër.[6]

Rekordi i ndeshjeve Kosova ka luajtur një numër miqësore jozyrtare ndërkombëtare. I pari ishte kundër Shqipërisë, në 14 shkurt 1993, humbi 1-3. Një nga ndeshjet më të rëndësishme ndërkombëtare ishte një fitore 1-0 mbi Arabinë Saudite, luajti në Ankara, Turqi, më 15 qershor, 2007. Kjo ishte hera e parë që Kosova ka luajtur një ekip që ka marrë pjesë në FIFA Kupa e Botës dhe golin e fitores e shenoi Kristian Nushi nga pika e bardhë në minutën e 84. Fitorja më e madhe për Kosovën është humbja 7-1 e Monakos, i cili priti veprimtarinë më 24 prill 2006. Ekipi që luajti kundër Monakos ishte i udhëhequr nga ish-trajnerit të ekipit kombëtar të Kosovës, Muharrem Sahiti, i cili pas ndeshjes deklaroi se: "Unë jam shumë i kënaqur me punën e ekipit, edhe pse ne kishim parashikuar një kundërshtar të fortë Megjithatë, unë dua të theksoj se lojtarët tanë kanë qenë fantastik. Fakti që ne nuk do të luajë shumë ndeshje ndërkombëtare mund të ketë frymëzuar lojtarët për t'i jepgjithë këtë kohë.

Në 2005 ata morën pjesë në 50 vjetorin e Kupës në Qipron e Veriut, duke përfunduar i dyti nga tre. Ata humbën 1-0 kundër dhe fitoi 4-1 kundër Sàpmi.

Më 5 Mars 2014 Kosova ka luajtur e saj të parë miqësor ndërkombëtar kundër Haiti. Ndeshja përfundoi në një barazim 0-0. Para se të të ndeshjes, një përzgjedhje e lojtarëve të Kosovës paraqitur me armë në një lojë të shtënat, duke shkaktuar një tronditje në Serbi. Në prag të ndeshjes, mbështetësit e Kosovës djegur Flamuri i Serbisë. Ky incident bëri që FSS për të kërkuar që FIFA revokojë të drejtën e Kosovës për të luajtur miqësore ndërkombëtare. Në 14 tetor 2014 në Kosovë, ka luajtur një tjetër ndeshje jozyrtare provë ndërkombëtar kundër ekipit zvicerane FC Wil 1900 në IPG Arena, Wil, dhe fitoi 1-0 e cila u shënoi nga Kushtrim Lushtaku në 'minutën e 77.

Rekordi i turneve Kosova deri më tani ka marrë pjesë vetëm në një turne ndërkombëtar, Kupën e KTFF për 50 vjetorin, mbajtur për të festuar 50 vjetorin e Federatës së Futbollit të Qipros Veriore.

Ndeshjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndeshjet zyrtare prej 2016 e deri tani[redakto | redakto tekstin burimor]

Data Vendi Kundërshtari Rezultati Kompeticioni Shënuesit Raporti
3 qershor 2016 Frankfurt, Gjermani Flag of the Faroe Islands.svg Ishujt Faroe 2–0 Miqësore A. Bunjaku Scored after 43 minutes 43'
Rashani Scored after 90+4 minutes 90+4'
Report
5 shtator 2016 Turku, Finland Flag of Finland.svg Finland 1–1 Kualifikuese për botërorin
"Rusi 2018"
V. Berisha Scored after 60, pen. minutes 60, pen.' Raporti (FIFA)
Raporti (UEFA)
6 tetor 2016 Shkodër, Shqipëri Flag of Croatia.svg Kroaci 0–6 Kualifikuese për botërorin
"Rusi 2018"
Raporti (FIFA)
Raporti (UEFA)
9 tetor 2016 Krakovi, Poloni Flag of Ukraine.svg Ukrainë 0–3 Raporti (FIFA)
Raporti (UEFA)
12 nëntor 2016 Antalia, Turqi Flag of Turkey.svg Turqi 0–2 Raporti (FIFA)
Raporti (UEFA)
24 mars 2017 Shkodër, Shqipëri Flag of Iceland.svg Islanda 1–2 Nuhiu Scored after 52 minutes 52' Raporti (FIFA)
Raporti (UEFA)
11 qershor 2017 Flag of Turkey.svg Turqi 1–4 Rrahmani Scored after 22 minutes 22' Raporti (FIFA)
Raporti (UEFA)

Skuadra[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra aktuale[redakto | redakto tekstin burimor]

22 lojtarët që janë thirrur për ndeshje për kualifikimet për botërorin Rusi 2018 kundër Turqisë në 11 qershor 2017.[7]
Ndeshjet dhe golat pas ndeshjes së 11 qershor 2017.[8]

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Samir Ujkani (Kapiten) (1988-07-05) 5 Korrik 1988 (29 vjeç) 11 0 Flag of Italy.svg Cremonese
12 GK Adis Nurković (1986-01-28) 28 Janar 1986 (31 vjeç) 1 0 Flag of Albania.svg Flamurtari Vlorë
16 GK Bledar Hajdini (1997-06-19) 19 Qershor 1997 (20 vjeç) 0 0 Flag of Kosovo.svg Trepça'89

4 DF Alban Pnishi (1990-10-20) 20 Tetor 1990 (26 vjeç) 7 0 Flag of Switzerland.svg Grasshoppers
13 DF Amir Rrahmani (1994-02-24) 24 Shkurt 1994 (23 vjeç) 6 1 Flag of Croatia.svg Dinamo Zagreb
19 DF Avni Pepa (1988-11-14) 14 Nëntor 1988 (28 vjeç) 5 0 Flag of Norway.svg Arendal
3 DF Fidan Aliti (1993-10-03) 3 Tetor 1993 (23 vjeç) 1 0 Flag of Croatia.svg Slaven Belupo
15 DF Mërgim Vojvoda (1995-02-01) 1 Shkurt 1995 (22 vjeç) 1 0 Flag of Belgium.svg Mouscron
2 DF Lirim Kastrati (1999-02-02) 2 Shkurt 1999 (18 vjeç) 0 0 Flag of Italy.svg Roma

17 MF Fanol Përdedaj (1991-07-16) 16 Korrik 1991 (26 vjeç) 11 0 Pa klub
5 MF Enis Alushi (Zëvendëskapiteni) (1985-12-22) 22 Dhjetor 1985 (31 vjeç) 8 0 Flag of Germany.svg 1. FC Nürnberg
23 MF Bernard Berisha (1991-10-21) 21 Tetor 1991 (25 vjeç) 8 0 Flag of Russia.svg Akhmat Grozny
14 MF Valon Berisha (1993-02-07) 7 Shkurt 1993 (24 vjeç) 6 1 Flag of Austria.svg Red Bull Salzburg
7 MF Milot Rashica (1996-06-28) 28 Qershor 1996 (21 vjeç) 6 0 Flag of the Netherlands.svg Vitesse
6 MF Herolind Shala (1992-01-02) 2 Janar 1992 (25 vjeç) 5 0 Flag of the Czech Republic.svg Sparta Prague
20 MF Hekuran Kryeziu (1992-12-12) 12 Dhjetor 1992 (24 vjeç) 5 0 Flag of Switzerland.svg Luzern
10 MF Arber Zeneli (1995-02-25) 25 Shkurt 1995 (22 vjeç) 4 0 Flag of the Netherlands.svg Heerenveen
9 MF Besar Musolli (1989-02-28) 28 Shkurt 1989 (28 vjeç) 0 0 Flag of Albania.svg Kukësi

18 FW Vedat Muriqi (1994-04-24) 24 Prill 1994 (23 vjeç) 3 0 Flag of Turkey.svg Gençlerbirligi
21 FW Atdhe Nuhiu (1989-07-29) 29 Korrik 1989 (28 vjeç) 2 1 Flag of England.svg Sheffield Wednesday
11 FW Donis Avdijaj (1996-08-25) 25 Gusht 1996 (20 vjeç) 2 0 Flag of Germany.svg Schalke 04
8 FW Besart Berisha (1985-05-29) 29 Maj 1985 (32 vjeç) 1 0 Flag of Australia.svg Melbourne Victory

Lojtarët të thirrur[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtarët në vijim janë thirrur për ekipin në 12 muajt e fundit.

Pozicioni Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi Thirrja e fundit Shënimet
GK Flamur Neziri (1987-05-22) 22 Maj 1987 (30 vjeç)
0
0
Flag of Kosovo.svg Drenica
kundër Flag of Finland.svg Finlandës, 5 Shtator 2016
GK Granit Kolshi (1990-08-17) 17 Gusht 1990 (27 vjeç) Flag of Kosovo.svg Besa Pejë
DF Leart Paqarada (1994-08-10) 10 Gusht 1994 (23 vjeç) 7 Flag of Germany.svg Sandhausen
kundër Flag of Iceland.svg Islandës, 24 Mars 2017
INJ
DF Ardian Ismajli (1996-10-30) 30 Tetor 1996 (20 vjeç) 0 Flag of Croatia.svg Hajduk Split U21
DF Bajram Jashanica (1990-07-25) 25 Korrik 1990 (27 vjeç) 3 Flag of Albania.svg Skënderbeu Korçë
kundër Flag of Finland.svg Finlandës, 5 Shtator 2016
MF Anel Raskaj (1989-08-19) 19 Gusht 1989 (28 vjeç) 4 Flag of Kosovo.svg Prishtina
kundër Flag of Turkey.svg Turqisë, 11 Qershor 2017
MF Benjamin Kololli (1992-05-15) 15 Maj 1992 (25 vjeç) 2 Flag of Switzerland.svg Lausanne-Sport DEC
MF Bersant Celina (1996-09-09) 9 Shtator 1996 (20 vjeç) 6 1 Flag of England.svg Ipswich Town kundër Flag of Iceland.svg Islandës, 24 Mars 2017 U21
MF Besar Halimi (1994-12-12) 12 Dhjetor 1994 (22 vjeç) 5
0
Flag of Denmark.svg Brøndby
kundër Flag of Turkey.svg Turqisë, 12 Nëntor 2016
MF Eroll Zejnullahu (1994-10-19) 19 Tetor 1994 (22 vjeç) 3 Flag of Germany.svg Sandhausen
MF Alban Meha (1986-04-28) 28 Prill 1986 (31 vjeç) 2 Pa klub
MF Sinan Bytyqi (1995-01-15) 15 Janar 1995 (22 vjeç)
0
Flag of England.svg Manchester City
kundër Flag of Ukraine.svg Ukrainës, 9 Tetor 2016
INJ
MF Labinot Kabashi (2000-02-28) 28 Shkurt 2000 (17 vjeç) Flag of Spain.svg Barcelona
FW Elba Rashani (1993-05-09) 9 Maj 1993 (24 vjeç) 2 2 Flag of Norway.svg Odd kundër Flag of Iceland.svg Islandës, 24 Mars 2017
FW Albert Bunjaku (1983-11-29) 29 Nëntor 1983 (33 vjeç) 6 3 Flag of Germany.svg Erzgebirge Aue kundër Flag of Turkey.svg Turqisë, 12 Nëntor 2016
FW Valmir Sulejmani (1996-02-01) 1 Shkurt 1996 (21 vjeç) 3 0 Pa klub kundër Flag of Ukraine.svg Ukrainës, 9 Tetor 2016 U21
Shkurtesat e shënimeve
 • U21 = U angazhua edhe me skuadrën U21.
 • INJ = Nuk është pjesë e skuadrës aktuale për shkak të lëndimit.
 • DEC = Lojtari refuzoi të bashkohej me ekipin pas thirrjes për shkak të lëndimit.

Stadiumet[redakto | redakto tekstin burimor]

2rightarrow (Nuvola colors).svg Shiko gjithashtu artikullin [[Stadiumi Loro Boriçi]]

Stadiumi kryesor i ekipit përfaqësues të futbollit të Kosovës është Stadiumi i Qytetit të Prishtinës, një stadium shumë qëllime me bazë në Prishtinë, por edhe stadiumi i dytë i përdorur është Stadiumi Olimipik Adem Jashari, një stadium multi-përdorim në Mitrovicë. Por këto dy stadiume nuk i përmbushin rregullat ndërkombëtare dhe Kosova do të luajë ndeshjet kualifikuese të botërorit të Rusisë 2018 në Stadiumin Loro Boriçi në Shkodër, ndërkohë që stadiumet e Prishtinës dhe Mitrovicës janë në rinovim për të përmbushur standardet e UEFAs,[9][10] ndërsa Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë, në një postim në Facebook, ai thotë se ekipi i ri përfaqësues i Kosovës në futbollit do të luajë ndeshjet kualifikuese të botërorit të Rusisë 2018 në Stadiumi Loro Boriçi.[11]

Stadiumet të cilat i kanë pritur ndeshjet e futbollit ndërkombëtar të Kosovës:

Numëri i
ndeshjeve
Stadiumi Qyteti Ndeshja e parë Ndeshja e fundit
5 Stadiumi i Qytetit (Prishtinë) Prishtinë 7 shtator 2002 13 nëntor 2015
2 Stadiumi Olimpik Adem Jashari Mitrovicë 5 Mars 2014 21 maj 2014
1 Stadiumi Loro Boriçi Shkodër 6 tetor 2016 11 qershor 2017

Rekordet[redakto | redakto tekstin burimor]

Më poshtë janë dy listat e 11 lojtarëve me më së shumti gola dhe paraqitje me Kosovën.

Lojtarët me më së shumti paraqitje[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas datës 11 Qershor 2017[12]
Rangu Pozicioni Emri Karriera Ndeshje Gola
1 DF Fanol Përdedaj 2014– 11 0
GK Samir Ujkani
2 MF Enis Alushi 8
Bernard Berisha 2015–
3
FW Shpëtim Hasani 2005–2015 7 2
DF Leart Paqarada 2014– 0
Alban Pnishi 2015–
MF Hekuran Kryeziu
4 FW Albert Bunjaku 2014– 6 3
DF Amir Rrahmani 1
MF Bersant Celina

Top golashënuesit[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas datës 11 Qershor 2017[13]
Rangu Pozicioni Emri Karriera Ndeshje Gola
1 FW Albert Bunjaku 2014– 3 6
2 Shpëtim Hasani 2005–2015 2 7
Uliks Emra 2005–2007 3
Elba Rashani 2015– 2
MF Mërgim Brahimi 2015
3 DF Amir Rrahmani 2014– 1 6
MF Bersant Celina
Valon Berisha 2016–
Dukagjin Gashi 2005–2010 4
FW Atdhe Nuhiu 2017– 2
MF Imran Bunjaku 2014–2015 1
 • Lojtarët në trashë janë ende aktive në nivel ndërkombëtar.

Fanella[redakto | redakto tekstin burimor]

Fanellat e Kosovës kanë qenë kryesisht të kuqe dhe të zezë para shpalljes së pavarësisë në vitin 2008 me disa ndryshime gjatë viteve. Pas pavarësisë fanellat janë kryesisht blu dhe të verdhë.

Prodhuesit e fanellave[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri i prodhuesit Koha
Flag of Germany.svg Adidas 1993–2013
Flag of Italy.svg Legea 2013–2014
Flag of England.svg Umbro 2015
Flag of Germany.svg Puma 2016
Flag of Spain.svg Kelme 2016–

Historia menagjeriale[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo është një listë kronologjike e menaxherëve që kanë udhëhequr Kosovën që nga viti 1993.

Trajneri Prej Deri Rekordi
N F B H Fitore %
Flamuri Ajet Shosholli 1993 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &0&-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000,00
Flamuri Bylbyl Sokoli 2002 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &0&-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000,00
Flamuri Muharrem Sahiti 2005 2006 &0000000000000003.0000003 &0000000000000002.0000002 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &0000000000000066.67000066,67
Flamuri Edmond Rugova 2006 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 !
FlamuriFlamuriFlamuri Kujtim Shala 2006 2008 &0000000000000001.0000001 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000100.000000100,000
FlamuriFlamuri Albert Bunjaki 2009 aktualisht &0000000000000014.00000014 &0000000000000003.0000003 &0000000000000003.0000003 &0000000000000008.0000008 &0000000000000021.43000021,43

Rekordet kokë-për-kokë kundër shteteve tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas datës 11 Qershor 2017
Albert Bunjaku scored Kosovo's first goal in a FIFA recognised match and the first goal for Kosovo in an official match.
Kundërshtari Luajtur F B H GP GK DG Ref
Flamuri Arabia Saudite 1 1 0 0 1 0 +1 H2H results
Flamuri Finlanda 1 0 1 0 1 1 +0 H2H results
Flamuri Guinea Ekuatoriale 1 1 0 0 2 0 +2 H2H results
Flamuri Haiti 1 0 1 0 0 0 +0 H2H results
Flamuri Islanda 1 0 0 1 1 2 −1 H2H results
Flamuri Ishujt Faroe 1 1 0 0 2 0 +2 H2H results
Flamuri Kroacia 1 0 0 1 0 6 −6 H2H results
Flamuri Monako 1 1 0 0 7 1 +6 H2H results
Flamuri Omani 1 1 0 0 1 0 +1 H2H results
Flag of the Turkish Republic of Northern Cyprus.svg Qiproja Veriore 1 0 0 1 0 1 −1 H2H results
H2H results
Sami flag.svg Samët 1 1 0 0 4 1 +3 H2H results
Flamuri Senegali 1 0 0 1 1 3 −2 H2H results
Flamuri Shqipëria 4 0 1 3 5 9 −4 [14][15][16]
Flamuri Turqia 3 0 0 3 2 12 −10 [17][18][19]
Flamuri Ukraina 1 0 0 1 0 3 −3 H2H results
15 Shtete 20 6 3 11 27 39 −12

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Dryomin, Mark; Tabeira, Martin; Lozano, Carles; Jeffree, Iain (2 Jun 2016). "FIFA Country Codes". rsssf.com. RSSSF. Marrë më 8 June 2016. 
 2. ^ http://www.dailymail.co.uk/wires/ap/article-3589564/Kosovo-Gibraltar-join-FIFA-2018-World-Cup-qualifying.html
 3. ^ http://www.kohajone.com/index.php/opinione-dhe-komente/uefa-platini-kosova-do-te-pranohet-brenda-nje-viti
 4. ^ https://www.theguardian.com/football/2015/sep/15/kosovo-uefa-membership-2018-world-cup
 5. ^ https://www.theguardian.com/football/2016/may/03/kosovo-accepted-uefa-member-vote-congress
 6. ^ http://www.telegrafi.com/zyrtare-kosova-pranohet-ne-fifa-jemi-te-barabarte-te-gjitha-vendet-e-botes/?utm_source=Facebook+MP&utm_medium=wepost&utm_campaign=FB+Maqedoni+Page
 7. ^ "Bunjaku publikoi listën e futbollistëve për ndeshjen me Turqinë". Federata e Futbollit e Kosovës. 5 Qershor 2017. 
 8. ^ "Kosovo (1–4) Turkey". FIFA. Marrë më 11 June 2017. 
 9. ^ "Këto janë 11 stadiumet e Superligës dhe asnjëri nuk i plotëson kushtet (Foto)". telegrafi.com. Marrë më June 2016.  Check date values in: |access-date= (help)
 10. ^ ""Loro Boriçi", shtëpia e përkohshme e Kosovës". RTK. Marrë më 28 June 2016. 
 11. ^ ""Loro Boriçi" i rilindur gati për kolaudim (Foto)". Edi Rama. Marrë më 11 August 2016. 
 12. ^ "Kosovo international footballers of all-time". eu-football.info (in anglisht). 
 13. ^ "Kosovo national football team goalscorers of all-time". eu-football.info (in anglisht). 
 14. ^ "International Matches 1993 – Europe, January–March". RSSSF (in anglisht). Marrë më 2016-06-17. 
 15. ^ "Koha shtesë ia siguroi fitoren Shqipërisë". 17 February 2010. 
 16. ^ "Miqësorja vëllazërore në barazim 2-2, Prishtina e tëra në festë". TeleSport. 13 November 2015. 
 17. ^ "Kosovo (1–6) Turkey". eu-football.info (in anglisht). 21 May 2014. 
 18. ^ "Turkey (3–0) Kosovo". eu-football.info (in anglisht). 12 November 2016. 
 19. ^ "Kosovo (1–4) Turkey". eu-football.info (in anglisht). 11 June 2017. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]