Federata e Futbollit e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) është organi qeverisës i futbollitKosovë me seli në Prishtinë. Federata e Futbollit e Kosovës është themeluar në vitin 1946 dhe kryetar aktual i saj është Sabri Hashani. FFK organizon katër kategori të futbollit:

Federata e Futbollit e Kosovës poashtu organizon skuadrën përfaqësuese të Kosovës në futboll, e cila drejtohet nga Edmond Rugova.

Federata e Futbollit e Kosovës është në proces e sipër të aplikimit për pranim nga UEFA dhe FIFA.

Kupa e Kosovës[redakto | redakto tekstin burimor]

2011 - Ndeshja finale për Kupën e Futbollit të Kosovës u zhvillua në Prishtinë më 5 qershor 2011, në mes të skuadrave të KF Prishtina dhe KF Besa.[1] Kupën fituesit ja dorëzojë kryetarja e Kosovës Atifete Jahjaga.[2]

Futsall[redakto | redakto tekstin burimor]

2011 - Titullar për sezonin 2010/2011 është skuadra e klubit nga Peja "BESA". Agim Maloku, anëtar i Komitetit Ekzekutiv të FFK-së dhe Ismajl Kosumi, kryetar i Komisionit të Futsallit në FFK, bënë dorzimin e trofeun e kampionit. [3]

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ RTKlive, rubrika sport
  2. ^ RTKlive, transmetim i drejtpërdret
  3. ^ RTKlive, rubrika sport

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Sporti në Kosovë

Atletik Basketboll Boks Hendboll Futboll Karate Pingpong Shah
Volejboll Mundje Peshëngritje Alpinizëm Çiklizem Not Xhudo
Football pictogram.svg
FFK.PNG
Raiffeisen Superliga · Liga e Parë
 · Liga 2 - Grupi A  ·  Liga 2 - Grupi B  ·  Liga e Femrave  · Superliga - Juniorët  · Liga e Parë - Juniorët
 ·  Superliga - Futsall  · Liga e parë - Futsall  · 

Derbit e Medha[redakto | redakto tekstin burimor]

Nje nder derbit me te medha ne FFK është mes ekipeve lokale Kf Drita(Gjilan) vs Kf Gjilani(Gjilan) Ka relavitet te madh ne fush dhe shum armiqesi me njera tjetren.Kjo ndeshje kosiderohet si ndeshja me derbi e Ballkanit Nje tjeter derbi është Trepca (Mitrovic) Trepca '89 (Mitrovic) edhe ketu ka rivalitet te madh Derbi te tjer Drita - Prishtina Vllaznimi- Prishtina Gjilani-Prishtina Drita- Prishtina