FIFA

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Fédération Internationale de Football Association ( shk.: FIFA) (shqip: Federata Ndërkombëtare e Shoqatës së Futbollit) është një shoqatë botërore e futbollit, e cila u themelua më 21 maj 1904Paris. Qendrën sot e ka në Cyrih, Zvicër. Presidenti i saj është Gianni Infantino. FIFA është përgjegjse e organizimit të FIFA Kupës së Botës.

Konfederatat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Planisphere me gjashtë konfederatat e njohura nga FIFA.

FIFA përfshin 6 konfederatat e ndryshme (të njohura zyrtarisht nga federata) të cilat janë përgjegjëse për organizimin dhe mbikëqyrjen e veprimtarisë së futbollit në kontinente të ndryshme të botës:

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fédération Internationale de Football Association". Filmcircle.com (në anglisht). 11 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2014. Marrë më 11 qershor 2014.
  2. ^ FIFA.com. "FIFA Committees - FIFA Council - FIFA.com" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2019. Marrë më 19 dhjetor 2016.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]