Jump to content

Konfederata futbollistike e Oqeanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konfederata futbollistike e Oqeanisë
ShkurtesaOFC
Formuar më6 qershor 1966 (1966-06-06) (Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme vite më parë)
LlojiSports organisation
SeliaAuckland, Zelanda e Re
Rajoni i shërbimit
Oqeania
Anëtarësia
14 shoqatat anëtare
Gjuha zyrtare
Anglisht
Presidenti
Lambert Maltock
Organizata amë
FIFA
Faqja në internetwww.oceaniafootball.com

Konfederata futbollistike e Oqeanisë (anglisht: Confederation of African Football) shkurt OFC, është organi administrativ, organizativ dhe kontrollues i futbollit i Oqeanisë.

Anëtar shoqatat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi/Area Shoqata Pranimit
Samoa Amerikane Samoa-Amerikane American Samoa Football Association (ASFA) 1998
Stampa:Country data the Cook Islands Ishujt Cook Cook Islands Football Association (C.I.F.A.) 1994
Fiji Fixhi Fiji Football Association (FFA) 1966
Federata Mikroneziane Federata Mikroneziane* Federated States of Micronesia Football Association 2006
Franca Kaledonia e Re Fédération Calédonienne de Football (FCF) 2004
New Zealand Zelanda e Re New Zealand Football (NZF) 1966
Stampa:Country data Niue Niue* Niue Island Soccer Association (NISA) ?
Stampa:Country data the Northern Mariana Islands Marianet Veriore* Northern Mariana Islands Football (Soccer) Association (NMIFA) ?
Stampa:Country data Palau Palau* Palau Micronesia Soccer Association ?
Stampa:Country data Papua New Guinea Papua Guinea e Re Papua New Guinea Football Association (PNGFA) 1966
Stampa:Country data the Solomon Islands Ishujt Solomon Solomon Islands Football Federation (SIFF) 1988
Samoa Samoa Samoa Football (Soccer) Federation (SFSF) 1984
Stampa:Country data French Polynesia Polynezia Franceze Fédération Tahitienne de Football (FTF) 1990
Stampa:Country data Tonga Tonga Tonga Football Association (TFA) 1994
Stampa:Country data Tuvalu Tuvalu* Tuvalu Soccer Association ?
Vanuatu Vanuatu Vanuatu Football Federation (VFF) 1988

* Anëtarë Shok


Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FIFA e njohu OFC si një bashkim shtetesh të pavarur vetëm në 1996 në përputhje të plotë. Pika ka qysh po negocion me pjesëmarrjen e ekipeve oqeanike në Kupën e Botës. Aktualisht, vetëm gjysma Oqeani filluar të. Kështu, fituesi i një konfederatë kombëtare të dy të tjera lojë çabonuar lojra. Për të e Kupës së Botës 2010, fituesi i OFC kualifikueset kundër të pestët në zonën Aziatike e Kupës së Botës është duke filluar një vend për të luajtur.

Në rrjedhën e historisë u ndoq gjithashtu nga ekipe nga Tajvan dhe në Izrael e Kupës së Botës për kualifikim turnet pjesë e OFC. Kjo është bërë kryesisht për arsye politike, sepse ne të kërkuar për të shmangur që pjesëmarrësit e tjerë të refuzojnë të qëndrojnë kundër armikut të tyre (p.sh., ekipet Arabe kundër Izrael). Oqeani i ekipit ka gjetur azil, por asnjëherë për një kualifikim të finalet e Kupës së Botës. Australia (1974,2006) dhe Zelanda e Re (1982) ishin në gjendje të kualifikohen për të Kupës së Botës

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Konfederata futbollistike e Oqeanisë – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë