Jump to content

Kupa e Kombeve të Afrikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kupa e Kombeve të Afrikës
Themeluar1957; 67 vite më parë (1957)
RajoniAfrika (KAF)
Numri i skuadrave24
Kampioni aktual Algjeria (2 tituj)
Skuadra më e suksesshme Egjipti (7 tituj)
Uebfaqjawww.cafonline.com
2021 Kualifikimi i Kupës së Kombeve të Afrikës

KAF Kupa e Kombeve të Afrikës, (frëngjisht: Coupe d'Afrique des Nations; anglisht: Africa Cup of Nations) është garimi kryesorë futbollistik i kombëtareve Afrikane në futbollin e meshkujve organizuar nga KAF, dhe u mbajt për herë të parë në 1957. Që nga viti 1968, mbahet çdo dy vjet.

Kampioni Tituj Viti
Egjipti 7 1957, 1959, 1986, 1998, 2006, 2008, 2010
Kameruni 5 1984, 1988, 2000, 2002, 2017
Gana 4 1963, 1965, 1978, 1982
Nigeria 3 1980, 1994, 2013
RD Kongo 2 1968, 1974
Algjeria 2 1990, 2019
Bregu i Fildishtë 2 1992, 2015
Etiopia 1 1962
Sudani 1 1970
Kongo 1 1972
Maroku 1 1976
Afrika e Jugut 1 1996
Tunisia 1 2004
Zambia 1 2012


Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]