Konfederata futbollistike e Afrikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Konfederata futbollistike e Afrikës
Caf llogo.png
CAF.svg
AbbreviationCAF
Formation10 Shkurt 1957 (1957-02-10) (64 vite më parë)
TypeOrganizatë e futbollit
HeadquartersQyteti i 6 tetorit, Giza, Egjipt
Region served
Afrika
Membership
56 shoqatat anëtare
Official language
Anglisht, Frëngjisht, Arabisht
Secretary General
Abdelmounaim Bah
Presidenti
Ahmad Ahmad
Parent organization
FIFA
Websitewww.cafonline.com

Konfederata futbollistike e Afrikës (frëngjisht: Confédération africaine de football; Anglisht: Confederation of African Football; arabisht: الإتحاد الأفريقى لكرة القدم), shkurt KAF, është organi administrativ, organizativ dhe kontrollues i futbollit afrikan.

Përfaqëson federatat e futbollit të Afrikës. KAF organizon shtatë garime zyrtare për ekipet kombëtare dhe pesë për klube.

Është një nga gjashtë konfederatat kontinentale që lidhen me FIFA, dhe jep çmimin Futbollisti afrikan i vitit.

KAF u përfaqësua nga 5 ekipe kombëtare nga 32 të pranuar në fazën e fundit të Kupës së Botës Rusi 2018: Egjipti, Maroku, Nigeria, Senegali dhe Tunizia.