Giza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Giza
الجيزة
Qytet
noform
Pamje nga piramidat në Giza
Stema_figura
Stema e Gizës
Flag of Giza Governorate.png
Flamuri i Gizës
Vendndodhja
Giza is located in Egjipt
Giza
Giza

Koordinatat: 30°01′V 31°13′L / 30.017°V 31.217°L / 30.017; 31.217

Administrimi
Shteti Flamuri Egjipti
Guvernorati Giza
Kryetari i Bashkisë Mohammed Kamal El-Dali
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,579.75 km2
Lartësia 19 m (m.n.d.)
Popullsia 3,628,062 banorë
Dendësia 2,300 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Prefiksi (+20) 2
Faqja Zyrtare www.giza.gov.eg

Giza (Arabisht: الجيزة‎‎) është qyteti i tretë më i madh në Egjipt. Ndodhet në bregun perëndimor të lumit Nil, 5 kilometra në jugperëndim të Kajros.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima e Gizës është e ngjajshme me Kajron, për shkak të afërsisë së saj. Stuhitë e erërave mund të jenë të shpeshta në Egjipt në pranverë, duke sjellur pluhurërat në qytet gjatë muajve të marsit dhe prillit. Temperaturat e larta të dimrit mund të arrijnë prej 16 °C deri në 20 °C, përderisa gjatë natës ulen nën 7 °C. Në stinën e verës, temperaturat e larta janë 40 °C dhe të ulëta bien rreth 20 °C. Bora dhe temperaturat e ngrirjes janë shumë të rralla.

Deri në gusht 2013, temperatura më e lartë e regjistruar ishte 46 ° C më 13 qershor 1965, ndërsa temperatura më e ulët e regjistruar ishte 2 °C më 8 janar 1966.[1]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "El-Giza, Egypt". Voodoo Skies. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 tetor 2013. Marrë më 16 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)