CONCACAF

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konfederata e Federatës së Shoqatës së Veriut, Amerikës Qendrore dhe Karaibe
Concacaf logo.svg
CONCACAF member associations map.svg
ShkurtesaCONCACAF
Formuar më18 Shtator 1961 (1961-09-18) (61 vite më parë)
Themeluar nëMexico City, Mexico
LlojiOrganizatë e futbollit
SeliaMiami, Florida, SHBA
Koordinatat25°46′23″N 80°08′17″W / 25.773°N 80.138°W / 25.773; -80.138Coordinates: 25°46′23″N 80°08′17″W / 25.773°N 80.138°W / 25.773; -80.138
Rajoni i shërbimit
Amerika Veriore, Amerika Qendrore dhe Karaibet
Anëtarëthip
41 shoqatat anëtare
Gjuha zyrtare
Presidenti
Victor Montagliani
Sekretari i përhershëm
Philippe Moggio
Organizata amë
FIFA
Përkatësitë
  • Bashkimi i Futbollit në Karaibe
  • Bashkimi i Futbollit në Amerikën Qendrore
  • Bashkimi i Futbollit në Amerikën e Veriut
Faqja në internetwww.concacaf.com

Konfederata e Federatës së Shoqatës së Veriut, Amerikës Qendrore dhe Karaibe, (anglisht: Confederation of North, Central American and Caribbean Association Football; spanjisht: [Confederación de Fútbol Asociación de Norte, Centro América y el Caribe] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) shkurt CONCACAF, është organi administrativ, organizativ dhe kontrollues i futbollit në Amerikën e Veriut, Amerikën Qendroredhe dhe në Karaibe.

CONCACAF u përfaqësua nga 3 ekipe kombëtare nga 32 të pranuar në fazën e fundit të Kupës së Botës Rusi 2018: Meksikë, Kosta Rika dhe Panama.