Jump to content

CONMEBOL

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konfederata e Futbollit të Amerikës së Jugut
ShkurtesaCONMEBOL
CSF
Formuar më9 korrik 1916 (1916-07-09) (Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme vite më parë)
LlojiOrganizatë e futbollit
SeliaLuque, Paraguay
Koordinatat25°15′38″S 57°30′58″W / 25.26056°S 57.51611°W / -25.26056; -57.51611
Rajoni i shërbimit
Amerika Jugore
Anëtarësia
10 shoqatat anëtare
Gjuha zyrtare
Spanjisht, Portugalisht
Presidenti
Alejandro Domínguez
Nënkryetarët
Laureano González
Claudio Tapia
Arturo Salah
Organizata amë
FIFA
Faqja në internetwww.conmebol.com

Konfederata e Futbollit të Amerikës së Jugut, (spanjisht: Confederación sudamericana de Fútbol; Portugalisht: Confederação Sul-Americana de Futebol), shkurtCONMEBOL, është organi administrativ, organizativ dhe kontrollues i futbollit në Amerikë Jugore.

E themeluar në 1 maj 1916, ajo ishte konfederata e parë kontinentale e anetar e FIFA-s dhe është konfederata me numrin më të vogël të anëtarëve të asociuar (10).

KAF u përfaqësua nga 5 ekipe kombëtare nga 32 të pranuar në fazën e fundit të Kupës së Botës Rusi 2018: Brazili, Uruguaji, Argjentina, Kolumbia dhe Peru.