Jump to content

Konfederata futbollistike e Afrikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konfederata futbollistike e Afrikës
ShkurtesaCAF
Formuar më10 shkurt 1957 (1957-02-10) (Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme vite më parë)
LlojiOrganizatë e futbollit
SeliaQyteti i 6 tetorit, Giza, Egjipt
Rajoni i shërbimit
Afrika
Anëtarësia
56 shoqatat anëtare
Gjuha zyrtare
Anglisht, Frëngjisht, Arabisht
Sekretari i Përgjithshëm
Abdelmounaim Bah
Presidenti
Ahmad Ahmad
Organizata amë
FIFA
Faqja në internetwww.cafonline.com

Konfederata futbollistike e Afrikës (frëngjisht: Confédération africaine de football; anglisht: Confederation of African Football; arabisht: الإتحاد الأفريقى لكرة القدم), shkurt KAF, është organi administrativ, organizativ dhe kontrollues i futbollit afrikan.

Përfaqëson federatat e futbollit të Afrikës. KAF organizon shtatë garime zyrtare për ekipet kombëtare dhe pesë për klube.

Është një nga gjashtë konfederatat kontinentale që lidhen me FIFA, dhe jep çmimin Futbollisti afrikan i vitit.

KAF u përfaqësua nga 5 ekipe kombëtare nga 32 të pranuar në fazën e fundit të Kupës së Botës Rusi 2018: Egjipti, Maroku, Nigeria, Senegali dhe Tunizia.