Konfederata futbollistike e Azisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konfederata futbollistike e Azisë
ShkurtesaAFC
Formuar më8 maj 1954 (1954-05-08) (Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme vite më parë)
Themeluar nëManila, Philippines
LlojiOrganizatë e futbollit
SeliaBukit Jalil, Kuala Lumpur, Malajzia
Rajoni i shërbimit
Azia (AFC)
Anëtarësia
47 shoqatat anëtare
Gjuha zyrtare
Anglisht, Arabisht [1]
Presidenti
Salman Bin Ibrahim Al-Khalifa
Sekretari i përhershëm
Windsor John[2][3]
Organizata amë
FIFA
Faqja në internetwww.the-afc.com

Konfederata futbollistike e Azisë (anglisht: Asian Football Confederation), shkurt AFC, është organi administrativ, organizativ dhe kontrollues i futbollit aziatik.

AFC përfaqëson të gjitha shoqatat e futbollit të Azisë plus atë të Australisë (shkëputur nga OFC më 1 janar 2006) dhe përjashton ato të Rusisë, Qipros, Turqisë, Izraelit, Xhorxhisë, Armenisë, Azerbajxhanit dhe Kazakistanit, pjesë e UEFA.

AFC u përfaqësua nga 5 ekipe kombëtare nga 32 të pranuar në fazën e fundit të Kupës së Botës Rusi 2018: Japonia, Australia, Irani, Koreja e Jugut dhe Arabia Saudite.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "AFC STATUTES Edition 2017" (PDF) (në anglisht). AFC. 8 maj 2017. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 dhjetor 2017. Marrë më 15 janar 2018.
  2. ^ "AFC GENERAL SECRETARY: DATO' WINDSOR JOHN" (në anglisht). Asian Football Confederation. Marrë më 4 shkurt 2019.
  3. ^ Christopher Raj (3 dhjetor 2015). "Prime choice to lead FIFA" (në anglisht). The Star. Marrë më 25 mars 2016.