FIFA Kupa e Botës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Fifa world cup org.jpg

Kampionati Botëror i Futbollit (orig: FIFA-Worldcup/sq: FIFA-Kupa Botërore) është një turne futbolli i kombëtareve dhe mbahet çdo 4 vjet. Kampionati organizohet prej FIFA-s dhe për vitin 2006 është mbajtur në Gjermani.Për vitin 2010 u mbajt në Afrikën e Jugut.

Rregullat[redakto | redakto tekstin burimor]

Për të marrë pjesë në kampionatin botëror, kombëtaret duhet së pari ti nënshtrohen një kualifikimi (shteti organizator dhe kampioni i botërorit paraprak kualifikohen automatikisht). Në kualifikim marrin pjesë të gjitha shtetet, kombëtaret e të cilave janë të pranuara nga FIFA. Ato luajnë kundër njëra tjetrës të organizuar në fillim sipas kontinenteve, shtetet e së cilave janë të ndara në nëngrupe.

Botërori i parë u mbajt në vitin 1930Uruguai. Historia kontemporane e futbollit fillon para 100 vjetësh. E gjitha filloi në 1863 në Angli, ku futbolli amerikan dhe futbolli evropian morën dy rrugë te ndryshme, gjë e cila themeloi Shoqatën e Futbollit ne Angli (Britaninë e Madhe). Te dy llojet e futbollit filluan nga një rrënjë por u zhvilluan ne dy degë te ndryshme. Ne kohët e mëparshme quhej tepër natyrale të gjuaje topin me dorë dhe ky veprim nuk kërkonte dhunti. Në te kundërtën, futja e gjithë pjesëve te trupit në përjashtim të duarve, kërkonte përgatitje të veçante fizike dhe talent për shkak te vështirësive teknike te lojës. Më së shumti tituj në Kampionatin Botëror ka Brazil me 5 tituj të fituar ndërsa pas tij vjen Italia me 4 tituj të fituar

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Vendet fituese të Kupës Botërore[redakto | redakto tekstin burimor]

Nr. Viti Fituesi Vendi i dytë Rezultati Vendi organizator
1 1930 Flag of Uruguay.svg Uruguai Flag of Argentina.svg Argjentina 4:2 Flag of Uruguay.svg Uruguai
2 1934 Flag of Italy.svg Italia Flag of Czechoslovakia.svg Çekosllovakia 2:1 Flag of Italy.svg Italy
3 1938 Flag of Italy.svg Italia Flag of Hungary.svg Hungaria 4:2 Flag of France.svg Franca
4 1950 Flag of Uruguay.svg Uruguai Flag of Brazil.svg Brazili 2:1 Flag of Brazil.svg Brazili
5 1954 Flag of Germany.svg Gjermania Flag of Hungary.svg Hungaria 3:2 Flag of Switzerland.svg Zvicra
6 1958 Flag of Brazil.svg Brazili Flag of Sweden.svg Suedia 5:2 Flag of Sweden.svg Suedia
7 1962 Flag of Brazil.svg Brazili Flag of Czechoslovakia.svg Çekosllovakia 3:1 Flag of Chile.svg Kili
8 1966 Flag of England.svg Anglia Flag of France.svg Franca 4:2 Flag of England.svg Anglia
9 1970 Flag of Brazil.svg Brazili Flag of England.svg Anglia 4:1 Flag of Mexico.svg Meksika
10 1974 Flag of Germany.svg Gjermania Flag of the Netherlands.svg Holanda 2:1 Flag of Germany.svg Gjermania
11 1978 Flag of Argentina.svg Argjentina Flag of the Netherlands.svg Holanda 3:1 Flag of Argentina.svg Argjentina
12 1982 Flag of Italy.svg Italia Flag of Germany.svg Gjermania 3:1 Flag of Spain.svg Spanja
13 1986 Flag of Argentina.svg Argjentina Flag of France.svg Franca 3:2 Flag of Mexico.svg Meksika
14 1990 Flag of Germany.svg Gjermania Flag of Argentina.svg Argjentina 1:0 Flag of Italy.svg Italia
15 1994 Flag of Brazil.svg Brazili Flag of Italy.svg Italia 0:0 P. 3:2 Flag of the United States.svg SHBA
16 1998 Flag of France.svg Franca Flag of Brazil.svg Brazili 3:0 Flag of France.svg Franca
17 2002 Flag of Brazil.svg Brazili Flag of Germany.svg Gjermania 2:0 Flag of South Korea.svg Korea J. & Flag of Japan.svg Japonia
18 2006 Flag of Italy.svg Italia Flag of France.svg Franca 1:1 P. 5:3 Flag of Germany.svg Gjermania
19 2010 Flag of Spain.svg Spanja Flag of the Netherlands.svg Holanda 1:0 Flag of South Africa.svg Afrika e Jugut
20 2014 Flag of Brazil.svg Brazili
21 2018 Flag of Russia.svg Rusia
22 2022 Flag of Qatar.svg Katari

Statistikat e vendeve[redakto | redakto tekstin burimor]

Vendi Fitore Finale Gjysëm finale Çerek finale Total Pjesmarrje
Flag of Brazil.svg Brazili 5 7  ?  ?  ?
Flag of Italy.svg Italia 4 5  ?  ?  ?
Flag of Germany.svg Gjermania 3 7  ?  ?  ?
Flag of Argentina.svg Argjentina 2 4  ?  ?  ?
Flag of Uruguay.svg Uruguai 2 2  ?  ?  ?
Flag of France.svg Franca 1 4  ?  ?  ?
Flag of England.svg Anglia 1 3  ?  ?  ?

Golashenuesit[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Golashenuesi Gola
1930 Flag of Argentina.svg Guillermo Stabile 8
1934 Flag of Czechoslovakia.svg Oldrich Nejedly 4
1938 Flag of Brazil.svg Leônidas da Silva 7
1950 Flag of Brazil.svg Ademir Menezes 7
1954 Flag of Hungary.svg Sandor Kocsis 11
1958 Flag of France.svg Just Fontaine 13
1962 Flag of Croatia.svg Dražan Jerkovic 4
1966 Flag of Portugal.svg Eusebio 9
1970 Flag of Germany.svg Gerd Müller 10
1974 Flag of Poland.svg Grzegorz Lato 7
1978 Flag of Argentina.svg Mario Kempes 6
1982 Flag of Italy.svg Paolo Rossi 6
1986 Flag of England.svg Gary Lineker 6
1990 Flag of Italy.svg Totò Schillaci 6
1994 Flag of Bulgaria.svg Hristo Stoitchov 6
1998 Flag of Croatia.svg Davor Shuker 6
2002 Flag of Brazil.svg Ronaldo 8
2006 Flag of Germany.svg Miroslav Klose 5
2010 Flag of Spain.svg David Villa 5

Shikoni edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]