Harry Kane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harry Kane
Harry Kane.jpg
Kane duke u bërë gati për Anglinë U192012 UEFA Kampionatin Europian të Futbollit
Të dhënat vetjake
Emri i plotëHarry Edward Kane[1]
Datëlindja (1993-07-28) 28 Korrik 1993 (29 vjeç)
VendlindjaChingford, Angli[2]
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Tottenham Hotspur
Numri10
Karriera me të rinjtë
2009–2011Tottenham Hotspur
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–Tottenham Hotspur162(114)
2011Leyton Orient (huazim)18(5)
2012Millwall (huazim)22(7)
2012–2013Norwich City (huazim)3(0)
2013Leicester City (huazim)13(2)
Karriera ndërkombëtare
2010Anglia U173(2)
2010–2012Anglia U1914(6)
2013Anglia U203(1)
2013–2015Anglia U2110(8)
2013–Anglia35(20)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 15 nëntor 2018
‡ National team caps and goals correct as of 18 nëntor 2018

Harry Edward Kane (lindur më 28 korrik 1993) është një futbollist profesionist anglez i cili luan si sulmues për klubin anglez Tottenham Hotspur dhe me kombëtaren angleze.

Ai bëri rrugën e tij përmes niveleve të të rinjëve te Tottenham Hotspur përpara se të bënte debutimin me skuadrën e parë më 25 gusht 2011 në një ndeshje të Europa League kundër Heart of Midlothian. Kane gjithashtu është huazuar te skuadra e League One Leyton Orient dhe te skuadrat e Championship Millwall, Leicester City dhe Norwich City.

Kane ka përfaqsuar Anglinë në nivelet U–17, U–19, U–20 dhe U–21.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA U-20 World Cup Turkey 2013 – List of Players" (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). fq. 8. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 gusht 2013. Marrë më 26 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rollin, Glenda; Rollin, Jack, red. (2012). Sky Sports Football Yearbook 2012–2013 (bot. 43rd). Londër: Headline. fq. 543. ISBN 978-0-7553-6356-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)