Jürgen Klinsmann

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jürgen Klinsmann lindi në Göppingen, më 30 qershor 1964 është futbollist dhe trene gjerman.

Karrierën e tij profesionale e filloi në Stuttgarter Kickers. Ndërsa e përfundoi pas humbjes nga Kroacia në kampionatin botror 1998.

Në Bundesligë i luajti 221 ndeshje (110 golo). Për reprezentacionin e gjermanisë luajti 108 loje shë shënoi 47 gola.

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1972/74. - TB Gingen
 • 1974/78. - SC Geislingen an der Steige
 • 1978/84. - Stuttgarter Kickers
 • 1984/89. - VfB Stuttgart
 • 1989/92. - Inter
 • 1992/94. - AS Monaco
 • 1994/95. - Tottenham Hotspur
 • 1995/97. - FC Bayern München
 • 1997/97. - Sampdoria Genova
 • 1998/98. - Tottenham Hotspur
 • 2003. - Orange County Blue Stars

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]