Jump to content

Diego Maradona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Diego Maradona

Maradona (2012)
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDiego Armando Maradona
Datëlindja30 Tetor 1960
VendlindjaLanús, Argjentinë
Data e vdekjes25 Nëntor 2020 (60 vjeç)
Gjatësia1.65 m (5 ft 5 in)[1]
PozicioniSulmues i dytë
Karriera me të rinjtë
1968–1969Estrella Roja
1970–1974Los Cebollitas
1975–1976Argentinos Juniors
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1976–1981Argentinos Juniors166(116)
1981–1982Boca Juniors40(28)
1982–1984Barcelona36(22)
1984–1991Napoli188(81)
1992–1993Sevilla26(5)
1993–1994Newell's Old Boys5(0)
1995–1997Boca Juniors30(7)
Gjithsej491(259)
Karriera ndërkombëtare
1979Argjentina U2024(13)
1977–1994Argjentina91(34)
Skuadra të menaxhuara
1994Deportivo Mandiyú
1995Racing Club
2008–2010Argjentina
2011–2012Al-Wasl
2013–2017Deportivo Riestra (ndihmës)
2017–2018Fujairah
2018–2019Dorados de Sinaloa
2019–2020Gimnasia de La Plata
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Diego Armando Maradona (30 tetor 1960 – 25 nëntor 2020) ishte një ish futbollist dhe trajner profesionist argjentinas. Ai konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave dhe është një nga dy fituesit e çmimit FIFA Lojtari i Shekullit 20të.

Maradona ishte një organizator i avancuar i cili luante në pozicionin klasik të numrit 10. Ai dallohej për vizionin, pasimet, kontrollin e topit dhe driblimet, të cilat ai i kombinonte me fizikun e vogël dhe shkathtësinë, duke bërë që ai të manovronte më mirë se çdo lojtar tjetër. Prezenca e tij në fushë dhe cilësitë si lider kishin një ndikim të madh në performancat e ekipit të tij. Përveç aftësive të tij si organizator, Maradona ishte gjithashtu një golashënues dhe një specialist në gjuajtjet e lira. Ai ishte një talent i rrallë në fëmijërinë e tij, gjatë së cilës mori edhe pseudonimin El Pibe de Oro (Fëmija i Artë), e cila do t'i qëndronte krah përgjatë gjithë karrierës së tij.

Maradona u bë lojtari i parë në histori që e theu rekordin e transferimit më të shtrenjtë dy herë: në vitin 1982 kur u transferua te Barcelona për 5 milion £ dhe në vitin 1984 kur kaloi te Napoli për 6.9 milion £. Në karrierën e tij, Maradona luajti për Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelonën, Napolin, Seviljen, dhe Newell's Old Boys. Klubi ku Maradona u dallua më shumë ishte Napoli, me të cilën fitoi dy tituj të Serie A. Ai gjithashtu ka pasur probleme në jetën e tij jashtë futbollit, duke u përjashtuar nga Napoli pasi u zbulua se ai konsumonte kokainë.

Maradona luajti 91 ndeshje dhe shënoi 34 gola me kombëtaren argjentinase. Ai mori pjesë në katër edicione të FIFA Kupës së Botës, përfshirë në edicionin e suksesshëm 1986, ku ai ishte kapiten dhe udhëhoqi ekipin në fitoren kundër Gjermanisë Perëndimore në finale; ai gjithashtu fitoi Topin e Artë si lojtari më i mirë i turnamentit. Në ndeshjen çerek-finale, ai shënoi dy gola në një fitore 2–1 kundër Anglisë e cila hyri në histori për dy arsye: golin e parë ai e shënoi me dorë, e njohur gjerësisht si "Dora e Zotit", e cila nuk u vu re nga gjyqtari i ndeshjes kurse të dytin e shënoi me një aksion individual gjatë së cilës ai vrapoi mbi 60 metra dhe dribloi pesë lojtarë kundërshtar. Ky gol u shpall "Goli i Shekullit" nga tifozët në një sondazh online në uebfaqen e FIFAs.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 tetor 1976, Maradona ka bërë debutimin e tij profesionale me Argentinos Juniors, dhjetë ditë para ditëlindjes së tij të gjashtëmbëdhjetë. [4] Ai luajti atje në mes 1976 dhe 1981, para transferimit të tij £ 1 milion Boca Juniors. Duke u bashkuar skuadrës në gjysmë të rrugës përmes sezonin 1981, Maradona ka luajtur me 1982, dhe siguroi medaljen e fituesit të parë të tij ligë. Luan Përderisa për Argentinos Juniors, anglisht klubit Dinamo e Bashkuara të vënë në një ofertë prej 180.000 £ për shërbimet e tij, por është refuzuar ofertën.

Pas Kupës së Botës 1982, në qershor, Maradona u transferua te Barcelona në Spanjë për një rekord botëror pastaj £ 5m. [4] Në vitin 1983, sipas trajnerit César Luis Menotti, Barcelona dhe Maradona fitoi Copa del Rey (kupa e Spanjës vjetor kombëtare të konkurencës ), duke mposhtur Real Madrid, dhe Super Cup spanjoll, duke mposhtur Athletic de Bilbao. Megjithatë, Maradona kishte një mbajtje të vështirë në Barcelonë. [8] parë një garë force me hepatit, atëherë një këmbë të thyer e shkaktuar nga një i sëmurë në kohë të trajtuar nga Goikoetxea Andoni Athletic Bilbao është e rrezikuar karrierën e tij, [4], por forca fizike Maradona dhe vullnet bërë të e mundshme për atë që së shpejti të kthehet në fushë. Në Barcelonë, Maradona u në konfliktet e shpeshta me drejtorët e ekipit, sidomos presidenti i klubit, Josep Lluís Núñez, që kulmuan me një kërkesë që do të transferohen nga Camp Nou në vitin 1984. Ai u transferua në Napoli në Serie A e Italisë për një tarifë rekord, £ 6.9 milion.

Në Napoli, Maradona arriti kulmin e karrierës së tij profesionale. Ai shpejt u bë një yll Adored midis tifozëve të klubit, dhe në kohën e tij ai ka ngritur ekipin në epokën më të suksesshme në historinë e saj. Udhëhequr nga Maradona, Napoli fitoi vetëm e tyre Seria A italiane në kampionatin 1986/87 dhe 1989/1990, duke e vendosur në ligën e dytë dy herë, në 1987/88 dhe 1988/89. Nderon të tjera gjatë periudhës Maradona në Napoli të përfshira Coppa Italia në vitin 1987, (vendi i dytë në Coppa Italia në vitin 1989), Kupën UEFA në vitin 1989 dhe Supercup italiane në vitin 1990. Maradona ishte golashenuesi më të lartë në Serie A në 1987/88.

Megjithatë, gjatë kohës së tij në Itali, probleme personale Maradona u rrit. Përdorimin e tij kokainë vazhdueshëm, dhe ai mori US $ 70,000 në dënime nga klubi i tij për të zhdukur lojra dhe praktikat, gjoja për shkak të "stresit". [9] Ai pati një skandali ka lidhje me një bir i paligjshëm, dhe ai ishte gjithashtu objekt i disa dyshime lidhur me një miqësi të dyshuar me Kamorrës. [10] [11] [12] [13] [14]

Pasi shërbeu një ndalimi 15-mujor për dështimin e një test të drogës për kokainë, Maradona u largua turp në Napoli në 1992. Me kohë ai u bashkua me ekipin e tij të ardhshëm, Sevilja (1992-93), ai nuk kishte luajtur futboll profesional për dy vjet, dhe ai kurrë nuk do të arrijë përsëri lartësitë e tij të mëparshme. Në vitin 1993 ai luajti për Newell's Old Boys dhe në 1995 ai u kthye në Boca Juniors për 2 vjet. [4]

Maradona gjithashtu u paraqit për Tottenham Hotspur në një ndeshje miqësore kundër Inter Milan, pak para se kupa 1986 botë. Ndeshja ishte rekomandim Ossie Ardiles ', i cili këmbënguli Maradona shoku i tij ka luajtur, e cila fitoi 2-1 Tottenham. Ai ka luajtur së bashku me Glenn Hoddle, i cili hoqi dorë numrin e tij dhjetë këmishën për Argjentinës. Maradona do të shkonin për në driblim Hoddle kaluar gjatë "Qëllimi i tij i shekullit" kundër Anglisë në Kupën e Botës në atë vit.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performancat në klub Liga Kupa Kontinentale Gjithësej
SezoniKlubiLiga NdeshjeGolaNdeshjeGola NdeshjeGola NdeshjeGola
Argjentinë LigaKupa Amerikë Jugore Gjithësej
1976 Argentinos Juniors Primera División 11 2 - - 11 2
1977 49 19 - - 49 19
1978 35 25 - - 35 25
1979 27 26 - - 27 26
1980 45 43 - - 45 43
1981 Boca Juniors Primera División 40 28 - - 40 28
Spanjë LigaCopa del Rey Evropë Gjithësej
1982–83 Barcelona La Liga 20 11 5 3 4 5 29 19
1983–84 16 11 4 1 3 3 23 15
Itali LigaCoppa Italia Evropë Gjithësej
1984–85 Napoli Serie A 30 14 6 3 - 36 17
1985–86 29 11 2 2 - 31 13
1986–87 29 10 10 7 2 0 41 17
1987–88 28 15 9 6 2 0 39 21
1988–89 26 9 12 7 12 3 50 19
1989–90 28 16 3 2 5 0 36 18
1990–91 18 6 3 2 4 2 25 10
Spanjë LigaCopa del Rey Evropë Gjithësej
1992–93 Sevilla La Liga 26 5 3 3 - 29 8
Argjentinë LigaKupa Amerikë Jugore Gjithësej
1993–94 Newell's Old Boys Primera División 7 0 - - 7 0
1995–96 Boca Juniors Primera División 11 3 - - 11 3
1996–97 13 2 - - 13 2
1997–98 6 2 - - 6 2
Gjithësej Argjentinë 240 150 - - 240 150
Spanjë 62 27 12 7 7 8 81 42
Itali 188 81 54 29 25 5 267 115
Gjithësej karriera 490 258 66 36 32 13 588 307

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Small is beautiful". FIFA (në anglisht). 8 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2020. Marrë më 2 dhjetor 2020.