Gunnar Nordahl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gunnar Nordahl
Gunnar Nordahl.jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes 19 tetor 1921
Vendi i lindjes Hörnefors, Suedia
Data e vdekjes 15 shtator 1995
Vendi i vdekjes Alghero, Italia
Gjatësia 1,85 m (6 ft 1 in)
Pozita ne fushë Sulmues
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1937–1940 Hörnefors IF 41 (68)
1940–1944 Degerfors IF 77 (56)
1944–1949 IFK Norrköping 95 (93)
1949–1956 Milan 257 (210)
1956–1958 Roma 34 (15)
Gjithsej 504 (442)
Ekipi kombëtar
1942–1948 Sweden 33 (43)
Ekipet e menaxhuara
1958–1959 AS Roma (Lojtar-Trajner)
1959–1961 Karlstads BIK
1961–1964 Degerfors IF
1967–1970 IFK Norrköping
1971-1973 IF Saab
1974 IK Sleipner
1975–1976 Östers IF
1977–1978 AIK Fotboll
1979–1980 IFK Norrköping
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Gunnar Nordahl (19 tetor 1921) është një ish-futbollist suedez, i njohur më mirë gjatë kohës ku luajti për skuadrën e AC Milan gjatë viteve 1949 dhe 1956 ku fitoi edhe 2 Serie A, dhe gjithashtu është dhe Golashënuesi më i mirë i klubit me 225 Gola në 291 Ndeshje. Nordahl është edhe Golashënuesi i tretë i Kombëtares Suedeze me 43 Gola në 33 Ndeshje. Ai është konsideruar si një nga lojtarët suedez më të mirë të të gjitha kohërave.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra Sezoni Kampionati
Ndeshje Gola
Hörnefors 1937–38 14 20
1938–39 14 25
1939–40 13 23
Degerfors 1940–41 17 15
1941–42 21 13
1942–43 20 14
1943–44 19 14
Norrköping 1944–45 22 27
1945–46 21 25
1946–47 20 17
1947–48 22 18
1948–49 10 6
Milan 1948-49 15 16
1949–50 37 35
1950–51 37 34
1951–52 38 26
1952–53 32 26
1953–54 33 23
1954–55 33 27
1955–56 32 23
Roma 1956–57 30 13
1957–58 4 2
Në total për AC Milan 257 210
Karriera në total 504 422