Jump to content

Kombëtarja suedeze e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kombëtarja suedeze e futbollit
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
AktualRënditja e FIFAs
Më i lartë2
Më i ulët45

Kombëtarja suedeze e futbollit (Suedisht: Svenska fotbollslandslaget) përfaqëson Suedinë në futbollin ndërkombëtar të meshkujve dhe kontrollohet nga Federata Suedeze e Futbollit, organi drejtues i futbollit në Suedi. Stadiumi i Suedisë është Friends ArenaSolna dhe ekipi drejtohet nga Janne Andersson. Nga viti 1945 deri në fund të viteve 1950, ata konsideroheshin si një nga skuadrat më të mëdha në Evropë.[1]

Suedia ka bërë dymbëdhjetë paraqitje në Kupën e Botës me ardhjen e tyre të parë në vitin 1934. Ata gjithashtu kanë bërë gjashtë paraqitje në Kampionatin Evropian. Suedia përfundoi e dyta në 1958 FIFA Kupa e Botës, dhe e treta në të dyja vitet 1950 dhe 1994. Arritjet e tjera të Suedisë përfshijnë gjithashtu një medalje të artë në Lojërat Olimpike Verore 1948, dhe medalje bronzi më 1924 dhe 1952. Ata gjithashtu arritën në gjysmëfinale në UEFA Euro 1992.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2012, stadiumi kombëtar suedez është Friends Arena, duke zëvendësuar Råsunda Fotbollsstadion i cili u shkatërrua. Sipas FIFA, Stadiumi Råsunda ishte një stadium klasik, njëri nga dy stadiumet në botë, tjetri ishte Stadiumi Rose BowlPasadena, California, SHBA, i cili priti finalen e Kupës Botërore për meshkuj dhe për femra (1995 FIFA Kupa e Botës për femra dhe 1958 FIFA Kupa e Botës). Stadiumi Råsunda u hap më 18 shtator 1910 dhe kishte një kapacitet prej vetëm 2.000, kryesisht në këmbë. Ishte stadiumi Råsunda dhe stadiumi Valhalla në Gothenburg që ishin fushat e para të futbollit me bar të përdorura për futbollin suedez. Stadiumi u zgjerua gjatë vitit 1937, në një kapacitet prej 40,000 njerëz. Stadiumi u përdor për turneun e futbollit në Lojërat Olimpike Verore 1912 të mbajtura në Stokholm dhe priti 8 ndeshje gjatë Kupës së Botës FIFA 1958. Në Kampionatin Evropian UEFA në 1992, stadiumi priti 4 ndeshje dhe në Kupën Botërore të Grave FIFA 1995 priti vetëm ndeshjen finale. Por stadiumi Råsunda është ende i vetmi stadium në Skandinavi që ka pritur katër turne të mëdhenj. UlleviGöteborg përdoret për disa lojëra që luan Suedia, të tilla si ndeshja njëqindvjeçare e shoqatës suedeze të futbollit, kundër Anglisë në vitin 2004. Edhe stadiume të tjerë, të tillë si StadionMalmö, përdoren për skuadrën kombëtare.

Kampionet Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionet Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olimpiadat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

25 lojtarët e mëposhtëm janë thirrur për ndeshjet e kualifikimit të FIFA Kupa e Botës 2022 kundër Gjeorgjisë më 25 mars 2021 dhe kundër Kosovës më 28 mars 2021 dhe për ndeshjen miqësore kundër Estonisë më 31 mars 2021.[2]

Paraqitjet dhe golat u përditësuan që nga 25 mars 2021 pas ndeshjes kundër Gjeorgjisë.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Robin Olsen 8 janar 1990 (31 vjet) 42 0 Anglia Everton
12 GK Karl-Johan Johnsson 28 janar 1990 (31 vjet) 8 0 Danimarka Copenhagen
23 GK Kristoffer Nordfeldt 23 qershor 1989 (31 vjet) 13 0 Turqia Gençlerbirliği

2 DF Mikael Lustig 13 dhjetor 1986 (34 vjet) 88 6 Suedia AIK
3 DF Victor Lindelöf 17 korrik 1995 (26 vjet) 39 3 Anglia Manchester United
4 DF Carl Starfelt 1 qershor 1995 (25 vjet) 2 0 Rusia Rubin Kazan
5 DF Pierre Bengtsson 12 prill 1988 (32 vjet) 34 0 Danimarka Vejle BK
6 DF Ludwig Augustinsson 21 prill 1994 (26 vjet) 31 1 Gjermania Werder Bremen
14 DF Filip Helander 22 prill 1993 (27 vjet) 14 0 Skocia Rangers
16 DF Emil Krafth 2 gusht 1994 (26 vjet) 25 0 Anglia Newcastle United
24 DF Andreas Granqvist (kapiten) 16 prill 1985 (35 vjet) 88 9 Suedia Helsingborgs IF
25 DF Joakim Nilsson 6 shkurt 1997 (24 vjet) 4 0 Gjermania Arminia Bielefeld

7 MF Sebastian Larsson 6 qershor 1985 (35 vjet) 126 8 Suedia AIK
8 MF Jens Cajuste 10 gusht 1999 (21 vjet) 2 0 Danimarka FC Midtjylland
10 MF Emil Forsberg 23 tetor 1991 (29 vjet) 55 8 Gjermania RB Leipzig
13 MF Jesper Karlsson 25 korrik 1998 (22 vjet) 2 0 Holanda AZ
17 MF Viktor Claesson 2 janar 1992 (29 vjet) 43 9 Rusia Krasnodar
18 MF Ken Sema 30 shtator 1993 (27 vjet) 9 0 Anglia Watford
19 MF Mattias Svanberg 5 janar 1999 (22 vjet) 5 1 Italia Bologna
20 MF Kristoffer Olsson 30 qershor 1995 (25 vjet) 23 0 Rusia Krasnodar
21 MF Dejan Kulusevski 25 prill 2000 (20 vjet) 9 1 Italia Juventus

9 FW Marcus Berg (zëvendës kapiten) 17 gusht 1986 (34 vjet) 82 22 Rusia Krasnodar
11 FW Zlatan Ibrahimović 3 tetor 1981 (39 vjet) 117 62 Italia Milan
15 FW Alexander Isak 21 shtator 1999 (21 vjet) 19 5 Spanja Real Sociedad
22 FW Robin Quaison 9 tetor 1993 (27 vjet) 22 8 Gjermania Mainz 05

Stafi i trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajneri i kombëtares suedeze Janne Andersson.
Redaktuar më 7 korrik 2018[3]
Pozita Emri
Trajneri Suedia Janne Andersson
Ndihmës trajneri Suedia Peter Wettergren
Trajneri i portierit Suedia Maths Elfvendal
Trajneri i performancës Suedia Paul Balsom
Fizioterapeuti Suedia Fredrik Larsson
Fizioterapeuti Suedia Christian Andersson
Scouts Suedia Lars Jacobsson
Suedia Tom Prahl
Suedia Roger Sandberg
Menaxheri i skuadrës Suedia Stefan Pettersson

Rekordet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët me më shumë paraqitje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anders Svensson është lojtari me më shumë paraqitje, me 148 paraqitje për kombëtaren suedeze.
Rradhitja Lojtari Paraqitjet Golat Karriera
1 Anders Svensson 148 21 1999–2013
2 Thomas Ravelli 143 0 1981–1997
3 Andreas Isaksson 133 0 2002–2016
4 Kim Källström 131 16 2001–2016
5 Sebastian Larsson 126 8 2008–present
6 Zlatan Ibrahimović 117 62 2001–present
Olof Mellberg 117 8 2000–2012
8 Roland Nilsson 116 1 1986–2000
9 Björn Nordqvist 115 0 1963–1978
10 Niclas Alexandersson 109 7 1993–2008

Top golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zlatan Ibrahimović është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave, me 62 gola për kombëtaren suedeze.
Radhitja Lojtari Golat Paraqitjet Mesatarja Karriera
1 Zlatan Ibrahimović 62 117 0.53 2001–present
2 Sven Rydell 49 43 1.14 1923–1932
3 Gunnar Nordahl 43 33 1.3 1942–1948
4 Henrik Larsson 37 106 0.35 1993–2009
5 Gunnar Gren 32 57 0.56 1940–1958
6 Kennet Andersson 31 83 0.37 1990–2000
7 Marcus Allbäck 30 74 0.41 1999–2008
8 Martin Dahlin 29 60 0.48 1991–1997
9 Tomas Brolin 27 47 0.57 1990–1995
Agne Simonsson 27 51 0.53 1957–1967

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sengupta, Somnath (30 qershor 2018). "'What if?' – The story of India's lost opportunity at the 1950 World Cup". Football Paradise (në anglisht). Marrë më 3 korrik 2018. [Sweden] were arguably the best team in Europe when football restarted after War until the rise of the great Hungarian team of the early 1950s. [...] Sweden was still perhaps the strongest European team in 1950
  2. ^ "Janne Andersson om truppsläppet" (në suedisht). Svenskfotboll. 16 mars 2021. Marrë më 16 mars 2021.
  3. ^ "Herrlandslagets ledarstab" (në suedisht). Svenskfotboll. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2018. Marrë më 1 korrik 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]