Jump to content

RB Leipzig

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
RB Leipzig
Emri i plotëRasenBallsport Leipzig e.V.
Pseudonimi(et)Die Roten Bullen (Demat e Kuq)
Emri i shkurtërRBL
Themeluar19 maj 2009; 15 vite më parë (2009-05-19)
StadiumiRed Bull Arena
Kapaciteti47,069
PronariRed Bull GmbH (99%) (GmbH)
PresidentiJohann Plenge
Drejtori sportivRouven Schröder
TrajneriMarco Rose
LigaBundesliga
2022–233të nga 18
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Sezoni aktual

RasenBallsport Leipzig e.V., njohur zakonisht si RB LeipzigRed Bull Leipzig, ose thjeshtë Leipzig, është një klub profesionist gjerman futbolli me seli në Leipzig, Gjermani. Klubi u themelua në vitin 2009 me iniciativën e kompanisë Red Bull GmbH, e cila bleu klubin e kategorisë së pestë SSV Markranstädt me qëllim për të krijuar një klub të aftë për të konkuruar në Bundesligë brënda tetë vitesh. Ekipi i meshkujve kontrollohet nga RasenBallsport Leipzig GmbH, e cila është një degë e Red Bull GmbH.[1] Ekipi i luan ndeshjet si vendas në Red Bull Arena, si dhe njihen me pseudonimin Die Roten Bullen (Shqip: Demat e Kuq).[2][3]

Në sezonin 2009–10, klubi dominoi në NOFV-Oberliga Süd (V) dhe u ngjit në Regionalliga Nord (IV) si kampion. Ata fituan Regionalliga Nordost në sezonin 2012–13 pa pësuar asnjë humbje, duke u ngjitur në 3. Liga (III). Në sezonin 2013–14, RB u rendit në vendin e dytë dhe u ngjit në 2. Bundesliga. Më 12 maj 2016, RB Leipzig siguroi ngjitjen në Bundesligë pas fitores 2–0 kundër Karlsruher SC.[4]

RB Leipzig u kualifikua për herë të parë në UEFA Ligën e Kampioneve pasi u rendit në vendin e dytë në Bundesligë 2016–17.[5] Ata arritën në gjysmë-finalen e sezonit 2019–20, por u eleminuan nga Paris Saint-Germain. Më 21 maj 2022, Leipzig fitoi trofeun e parë madhor në histori, DFB-Pokal, duke mposhtur në finale SC Freiburg. Një vit më pas, ata e fituan sërisht këtë trofe, këtë herë duke mposhtur Eintracht Frankfurt.

Hyrja e RB Leipzig në nivelet e larta të futbollit gjerman ka shkaktuar polemika, pasi ndikimi i madh korporativ i klubit konsiderohet nga shumë gjermanë si antietik ndaj vlerave tradicionale të pronësisë, strukturës dhe menaxhimit të klubeve sportive në Gjermani. Nga ana tjetër, disa kanë shprehur vlerësim për atë që ata e shohin si një përpjekje të nderuar për të krijuar një gjurmë të qëndrueshme për Bundesligën në ish-Republikën Demokratike Gjermane, e cila më parë kishte qenë në rastin më të mirë të dobët që nga ribashkimi gjerman.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2006–2009: Negociata me klube të ndryshme dhe themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpara se të investonte në Leipzig, Red Bull GmbH, e udhëhequr nga bashkëpronari Dietrich Mateschitz, kaloi tre vjet e gjysëm duke kërkuar një vend të përshtatshëm për të investuar në futbollin gjerman.[6] Përveç Lajpcigut, kompania konsideroi gjithashtu një vendndodhje në Gjermaninë Perëndimore, duke eksploruar qytete të tilla si Hamburgu, Mynihu dhe Dyseldorfi.[7]

Kompania bëri përpjekjen e saj të parë për të hyrë në skenën e futbollit gjerman në vitin 2006. Me këshillën e Franz Beckenbauer, një mik personal i Dietrich Mateschitz, kompania vendosi të investojë në Lajpcig.[8][9][10][11][12] Klubi lokal i futbollit FC Sachsen Leipzig, pasardhësi i ish-kampionëve të Gjermanisë Lindore BSG Chemie Leipzig, kishte vite që ishte në vështirësi financiare.[13][14] Red Bull GmbH hartoi plane për të investuar deri në 50 milionë euro për klubin e ri. Kompania planifikoi një blerje, me një ndryshim të ngjyrave të ekipit dhe emrit të klubit. I përfshirë në marrëveshje ishte sipërmarrësi i filmave Michael Kölmel, sponsori i FC Sachsen Leipzig dhe pronari i Zentralstadion.[13][15] Deri në vitin 2006, FC Sachsen Leipzig luajti në Oberliga, e cila atëherë ishte niveli i katërt në sistemin e ligës gjermane të futbollit. Duke luajtur në kategorinë e katërt, klubi duhej t'i nënshtrohej procedurës së licencimit të Federatës Gjermane të Futbollit (DFB). Red Bull GmbH dhe klubi ishin afër një marrëveshjeje, por planet u anulluan nga DFB, e cila hodhi poshtë emrin e ri të propozuar të klubit "FC Red Bull Sachsen Leipzig" nga frika ndikimit të madh nga kompania.[13][16][17] Pas muajsh protestash të tifozëve kundër përfshirjes së Red Bullit, të cilat u përkeqësuan në dhunë, kompania zyrtarisht braktisi planet.[18]

Red Bull GmbH më pas iu drejtua ish Gjermanisë Perëndimore. Kompania kontaktoi me klubin kult me bazë në Hamburg, FC St. Pauli, i njohur për mbështetësit e tij të prirur nga e majta, dhe takoi përfaqësuesit e klubit për të diskutuar një marrëveshje sponsorizimi. Pak kohë më parë, mbështetësit e FC St. Pauli kishin marrë pjesë në protesta kundër marrjes së SV Austria Salzburg nga Red Bull. Pasi u bë e qartë për St. Paulin se kompania kishte plane që shkonin përtej sponsorizimit konvencional, ajo menjëherë i dha fund kontaktit dhe pyetja nuk u konsiderua kurrë nga menaxhmenti i klubit.[7] Red Bull më pas kontaktoi me TSV 1860 München. Negociatat filluan me dyer të mbyllura, por klubi nuk ishte i interesuar për një investim dhe i dha fund diskutimeve.[19][20]

Në vitin 2007, Red Bull GmbH bëri plane për të investuar te Fortuna Düsseldorf, një klub tradicional me më shumë se 100 vjet histori.[21] Planet u bënë publike dhe u zbulua se kompania donte të merrte më shumë se 50 për qind të aksioneve. U përhapën thashethemet se kompania dëshironte të riemërtonte klubin me emrin "Red Bull Düsseldorf". Kjo u prit menjëherë me protesta të ashpra nga mbështetësit e klubit.[7] Ashtu si me FC Sachsen Leipzig, oferta e Red Bull hasi gjithashtu në vështirësi ligjore: statutet e DFB-së nuk lejonin ndryshimin e emrit të klubit për qëllime reklamimi, as që një investitor i jashtëm të merrte shumicën e aksioneve.[21][22][23] Përfundimisht, planet u refuzuan plotësisht nga anëtarët e klubit.[7][20] Kompania filloi të rishqyrtojë ish-Gjermaninë Lindore.[7]

Lajpcigu konsiderohej një vend ideal për një investim. Potenciali për të krijuar një klub të ri në Lajpcigu dukej i madh. Qyteti kishte një histori të pasur në futboll, duke qenë vendi i takimit për themelimin e DFB dhe shtëpia e kampionëve të parë kombëtar gjerman të futbollit, VfB Leipzig.[6] Gjatë ekzistencës së Gjermanisë Lindore, skuadra lokale si 1. FC Lokomotive Leipzig dhe rivali i saj, BSG Chemie Leipzig, luajtën në nivelin më të lartë të sistemit të ligës së futbollit të Gjermanisë Lindore, madje edhe në nivel ndërkombëtar. Megjithatë, gjendja aktuale e futbollit atje ishte e dobët. Asnjë ekip nga qyteti nuk kishte luajtur në Bundesligë që nga viti 1994,[24] dhe asnjë ekip nuk kishte luajtur në një ligë profesionale që nga viti 1998.[7] Dy skuadrat e saj më të mira së shpejti do të luanin në Oberliga dhe futbolli vendas u rrënua nga dhuna e tifozëve.[6] Qyteti ishte i etur për futboll të nivelit të lartë.[25] Lajpcigu kishte një popullsi prej rreth 500,000 banorë. Kështu, qyteti kishte fuqi të konsiderueshme ekonomike dhe potencial tifozësh. Në të njëjtën kohë, nuk kishte asnjë klub të Bundesligës të vendosur askund afër qytetit, gjë që forcoi më tej mundësinë e tërheqjes së sponsorëve dhe tifozëve.[26]

Qyteti i Lajpcigut ishte me fat që kishte një infrastrukturë të zhvilluar, në formën e një aeroporti ndërkombëtar, lidhjeve me autostrada dhe, më e rëndësishmja, një stadiumi të madh dhe modern futbolli.[27][28] Zentralstadion ishte një nga stadiumet e FIFA Kupës së Botës 2006 dhe stadiumi i dytë më i madh në Lindjen e Gjermanisë, pas Olympiastadion të Berlinit.[29]

Një investim në një klub që luan në një nga divizionet më të larta në Gjermani do të kishte qenë një çështje e kushtueshme për Red Bullin. Nga përvoja e mëparshme, kompania e dinte se traditat ekzistuese të një klubi të tillë do të pengonin suksesin në ligë.[30] Kompania e dinte gjithashtu se një investim në një klub që luan në një nga divizionet më të larta do të haste vështirësi ligjore, duke e bërë një investim të tillë të rrezikshëm.[31][32] Në vend të kësaj, kompania zbuloi se një klub i sapokrijuar, i krijuar për kompaninë, do të ishte alternativa më e mirë për një investim.[20][27] Në fillim të vitit 2009, Red Bull GmbH kontaktoi Shoqatën e Futbollit të Saksonisë (SFV), në lidhje me procedurën për të krijuar një klub të ri në Saksoni.[18]

Një klub i sapokrijuar do të kishte nevojë për ekipe dhe një licencë për të luajtur. Nëse nuk merrte licencë nga një klub tjetër, do të duhej të fillonte të luante në ligën më të ulët, Kreisklasse.[33] Kompania më pas filloi kërkimin e një klubi që luante në Oberliga,[18] e cila në atë kohë ishte niveli i pestë i sistemit të futbollit gjerman, dhe për këtë arsye nuk i nënshtrohej sistemit të licencimit të DFB.[16] Me këshillën e sipërmarrësit të medias Michael Kölmel,[25] kompania u drejtua te SSV Markranstädt, një klub i vogël nga një qytet 13 kilometra në perëndim të Lajpcigut.[34] Klubi ishte i prirur pozitivisht për të hyrë në një partneritet me një kompani globale.[31] Presidenti i klubit, Holger Nussbaum, donte të siguronte financat afatgjata të klubit dhe hartoi një plan për të angazhuar Red Bull GmbH. Holger Nussbaum i paraqiti planin e tij sipërmarrësit Kölmel, i cili pa shansin e tij dhe vendosi të bashkohej në marrëveshje.[6][31] I ndihmuar nga Kölmel, Red Bull GmbH filloi negociatat me SSV Markranstädt.[6] Pesë javë pas fillimit të negociatave, SSV Markranstädt kishte rënë dakord t'i shiste licencën e saj për Oberligën Red Bullit.[34] Kostoja nuk u bë e ditur, por SSV Markranstädt besohet se ka marrë një kompensim prej 350,000 €.[28][35]

Ralph Hasenhüttl, trajneri i parë i klubit në Bundesligë.

RasenBallsport Leipzig e.V. u themelua më 19 maj 2009. Të shtatë anëtarët themelues ishin ose punonjës ose agjentë të Red Bull GmbH.[6] Andreas Sadlo u zgjodh president dhe Joachim Krug u emërua si drejtor sportiv. Andreas Sadlo, një tjetër anëtar themelues, ishte një agjent i njohur futbollisti, i cili punonte për agjencinë "Stars & Friends".[36][37] Për të shmangur kundërshtimet e ardhshme nga Federata Gjermane e Futbollit (DFB), Sadlo dha dorëheqjen si agjent i lojtarëve, përpara se të merrte postin e presidentit. Statutet e DFB-së nuk do të lejonin që një agjent lojtarësh të përfshihej në punët operative të një klubi.[18] Krug më parë ishte punësuar si trajner dhe menaxher nga Rot Weiss Ahlen, i njohur në atë kohë si LR Ahlen dhe i sponsorizuar nga prodhuesi i kozmetikës LR International.[38][39][40]

RB Leipzig u bë angazhimi i pestë i futbollit në portofolin sportiv të Red Bull, pas FC Red Bull Salzburg në Austri, New York Red Bulls në Shtetet e Bashkuara, Red Bull Brasil në Brazil dhe Red Bull Ghana në Ganë.[25] Ndryshe nga klubet e mëparshme, RB Leipzig nuk mbajti emrin e korporatës. Statutet e DFB-së nuk do të lejojnë që një emër korporate të përfshihet në emrin e klubit.[22][25] Në vend të kësaj, klubi miratoi emrin e pazakontë RasenBallsport. Duke përdorur inicialet "RB", si në "Red Bull",[6] identiteti i korporatës njihej ende.[40][41][42]

RB Leipzig filloi si një partneritet me skuadrën e divizionit të pestë SSV Markranstädt. Partneriteti nënkuptonte që SSV Markranstädt do të siguronte bërthamën fillestare të RB Leipzig, si pikënisje për kërcimin e RB në futbollin gjerman.[16][18] RB Leipzig mori një licencë për të luajtur për Oberliga, tre skuadrat më të mira të meshkujve dhe një ekipin e parë të meshkujve nga SSV Markranstädt.[25][36][37] Ekipi i parë u mor plotësisht, me stafin e tij stërvitor dhe trajnerin kryesor, Tino Vogel, djali i ish-legjendës së futbollit gjermano-lindor Eberhard Vogel.[25][43][44]

RB Leipzig do të luante sezonin e tij inaugurues në Oberliga në Stadion am Bad në Markranstädt. Stadiumi kishte 5,000 vende dhe ishte fusha tradicionale e shtëpisë së SSV Markranstädt. Planet ishin që RB të kalonte së shpejti në Zentralstadion shumë më të madh,[16] me shpresë në vitin 2010, pasi të përparonte në Regionalliga.[25][30] Stadiumi ishte në pronësi të Michael Kölmel, i cili ishte i njohur për Red Bull GmbH prej vitesh dhe, si partner negociator, kishte lehtësuar themelimin e RB Leipzig.[6][30] Michael Kölmel kishte qenë vetë i përfshirë në futbollin lokal më parë, si sponsor i FC Sachsen Leipzig. Ai ishte i etur për të gjetur një qiramarrës të fortë për stadiumin, i cili e pa për herë të fundit FC Sachsen Leipzig të luante në Regionalliga me dyer të mbyllura.[30][43] Negociatat midis Red Bull GmbH dhe Michael Kölmel filluan menjëherë pas themelimit të klubit. Red Bull GmbH rezervoi të drejtën e emërtimit të stadiumit në qershor 2009, që do të thotë se emri nuk mund t'i shitej një kompanie tjetër.[26][30][31][45]

Në themelimin e saj, RB Leipzig synoi të luante futboll të kategorisë së parë të Bundesligës brenda tetë viteve.[43] Duke ndjekur modelin e ndjekur më parë nga Red Bull GmbH në Austri dhe SHBA, klubi ishte vendosur t'i ngjiste kategoritë shpejtë.[25] Parashikohej se Red Bull GmbH do të investonte 100 milionë euro në klub për një periudhë dhjetëvjeçare dhe Mateschitz foli hapur për mundësinë e fitimit përfundimtar të kampionatit gjerman.[25][41][43][46] Ekipi i fundit nga Lajpcigu që e kishte arritur këtë gjë ishte VfB Leipzig në vitin e largët 1913.[6]

2009–2016: Ngjitja e divizioneve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emil Forsberg u bë pjesë e RB Leipzig në janar 2015.

Klubi luajti ndeshjen e parë zyrtare më 31 korrik 2009 kundër VfK Blau–Weiß LeipzigKupën e Saksonisë, duke fituar 5–0. Më 8 gusht, RB luajti ndeshjen e parë në kampionat, duke marrë një barazim 1–1 kundër FC Carl Zeiss Jena II. Përgjatë vazhdimit të sezonit, Leipzig pësoi humbjen e parë në histori kundër Budissa Bautzen më 13 shtator. Pavarësisht disa ndalesave, klubi u emërua Herbstmeister (Kampion dimri), duke u renditur në vendin e parë pas gjysmës së parë të sezonit 2009–10. Në janar 2010, klubi u përforcua pas mbërritjes së mesfushorit me eksperiencë Timo Rost nga Energie Cottbus2. Bundesliga.[47] Klubi e siguroi vendin e parë në NOFV–Oberliga Süd në javën e 25të, duke u ngjitur në Regionalliga Nord për sezonin 2010–11. Ekipi pësoi vetëm dy humbje gjatë sezonit dhe kishte një golavarazh 74–17. E drejta për të luajtur në Regionalliga u lëshua nga DFB më 4 maj 2010. RB Leipzig synoi një vend në DFB–Pokal 2010–11, i cili do të ishte fituar duke fituar Kupën e Saksonisë 2009–10. Skuadra arriti në çerek-finale në Kupën e Saksonisë, por u eliminua nga FSV Zwickau më 13 nëntor 2009. Presidenti Andreas Saldo u largua gjatë sezonit[48] dhe u zëvëndësua nga ish drejtori sportiv i Hamburger SV, Dietmar Beiersdorfer.[49][50] Pas përfundimit të ndeshjes së fundit, trajneri Tino Vogel, ndihmësi i tij Lars Weißenberger dhe drejtori sportiv Joachim Krug u shkarkuan nga detyra.[51]

Para hyrjes në Regionalliga, në klub pati dy ndryshime të rëndësishme. Klubi ktheu ekipin e dytë, të tretë dhe të katërt në SSV Markranstädt. Për të zëvendësuar ekipin rezervë, klubi miratoi ekipin e parë të ESV Delitzsch si ekipin e tij rezervë dhe bleu të drejtën e tij për të luajtur në Bezirksliga Leipzig.[52] Ekipi i parë u zhvendos nga Stadion am Bad në Markranstädt, për ta bërë Zentralstadion në Lajpcig shtëpinë e tyre të re. Ish stadiumi i FIFA Kupës së Botës 2006 u riemërua njëkohësisht Red Bull Arena.[18][53] Klubi e nisi sezonin me disa barazime; fitorja e parë erdhi në javën e katërt kundër Holstein Kiel. Gjatë merkatos së dimrit, klubi zyrtarizoi transferimin e mesfushorit brazilian Thiago Rockenbach.[54] Pavarësisht se ishte pretendent për t'u ngjitur një kategori më lartë, RB Leipzig u rendit në vendin e katërt. Megjithatë, ata fituan Kupën e Saksonisë duke mposhtur në finale Chemnitzer FC me rezultatin 1–0. Ky ishte trofeu i parë i klubit, i cili me këtë sukses u kualifikua në DFB-Pokal 2011–12.[55]

Ralf Rangnick e drejtoi ekipin në dy periudha të ndryshme.

Peter Pacult u konfirmua trajneri i ri për sezonin 2011–12. Ekipi u përforcua me lojtar si Carsten Kammlott dhe Tim Sebastian.[56][57] Gjithashtu, lojtarë si Lars Müller, Sven Neuhaus, Thomas Kläsener dhe Nico Frommer u larguan nga klubi.[55] Vetëm tre lojtarë nga sezoni i kaluar kishin mbetur në ekip për sezonin e ri. Më 29 korrik 2011, RB Leipzig debutoi në DFB-Pokal, duke eliminuar klubin e Bundesligës, WfL Wolfsburg, me rezultatin 3–2 në Red Bull Arena; të tre golat e ekipit u shënuan nga Daniel Frahn.[58] Pas kësaj, klubi u eliminua në raundin tjetër nga FC Augsburg. Në këtë sezon, klubi regjistroi fitores më të madhe në histori, duke mposhtur SV Wilhelmshaven me rezultatin 8–2.[59] Në ndeshjen e fundit të kampionatit, ekipi nuk shkoi më shumë se një barazim 2–2 me VfL Wolfsburg II, duke mos arritur për të dytin sezon rresht ngjitjen një kategori më lartë.

Sezoni 2012–13 nisi me ndryshme të mëdha në klub; Ralf Rangnick u emërua drejtori sportiv i ri, kurse Alexander Zorniger u bë trajneri i ri i ekipit, duke zëvendësuar Peter Pacult.[60][61] Ekipi u përmirësua krahasuar me dy sezonet e kaluara, duke fituar titullin Herbstmeister dy ndeshje para përfundimit të pjesës së parë të sezonit. Më 7 maj 2013, ekipi siguroi matematikisht vendin e parë pasi vendi i dytë FC Carl Zeiss Jena u mposht nga Berliner AK 07. Klubi gjithashtu triumfoi në Kupën e Saksonisë, duke mposhtur sërisht Chemnitzer FC, këtë herë me rezultatin 4–2.[62] Me suksesin në Regionallig Nordost, klubi siguroi një vend në play-off për ngjitjen në 3. Liga. RB Leipzig i fitoi të dy ndeshjet kundër Sportfreunde Lotte, duke siguruar zyrtarisht ngjitjen në 3. Liga.[63][64]

Rani Khedira në aksion gjatë ndeshjes miqësore kundër FC Liefering, 9 gusht 2016.

Sezoni i ri 2013–14 nisi me një humbje kundër FC Augsburgut në DFB-Pokal, e cila ishte humbja e parë e klubit pas një viti. Në kampionat, ekipi e nisi një fitore minimale 1–0 kundër Hallescher FC dhe konkuroi për vendin e parë gjatë pjesës së parë të sezonit.[65] Gjatë merkatos dimërore, Christos Papadimitriou, Juri Judt, Carsten Kammlott dhe Bastian Schulz u larguan nga klubi kurse nga ana tjetër mbërritën Diego Demme nga SC Paderborn 07, Federico Palacios Martínez nga VfL Wolfsburg, Mikko Sumusalo nga HJK Helsinki dhe Georg Teigl nga FC Red Bull Salzburg. Më 3 maj 2014, RB Leipzig siguroi ngjitjen në 2. Bundesliga pas një fitore 5–1 kundër 1. FC Saarbrücken.[66][67] Klubi e mbylli kampionatin në vendin e dytë dhe u bë i pari në historinë e 3. Liga që siguron ngjitjen në 2. Bundesliga që në sezonin e parë.[67][68]

Pas promovimit në 2. Bundesliga, organizata përgjegjëse për licencimin nuk ishte më DFB, por Liga Gjermane e Futbollit (DFL).[69] DFL shpalli vendimin e saj të parë në procesin e licencimit më 22 prill 2014. RB Leipzig do t'i jepej një licencë për sezonin 2014–15 të 2. Bundesliga, por vetëm në kushte të caktuara.[70] U shtuan kritikat se klubit i mungonte pjesëmarrja, se menaxhimi i klubit ishte shumë i përqendruar në vetëm një pjesë të vogël të njerëzve dhe se klubi nuk ishte mjaftueshëm i pavarur nga Red Bull GmbH.[71][70] Për të siguruar pavarësinë dhe për të përmirësuar pjesëmarrjen, DFL vendosi tre kërkesa që klubi duhej të plotësonte për të marrë një licencë.[71][72] Një nga kërkesat ishte rimodelimi i stemës, pasi stema ngjante shumë me logon e korporatës së Red Bull GmbH. Një kërkesë e dytë ishte ndryshimi i përbërjes së organeve organizative të klubit.[73] Një kërkesë e tretë ishte ulja e tarifave të anëtarësimit dhe hapja e shoqatës për anëtarë të rinj.[74]

RB Leipzig paraqiti një apel më 30 prill 2014.[75] Drejtori sportiv Ralf Rangnick u shfaq në media dhe shprehu gatishmërinë e tij për të arritur një kompromis me DFL, duke thënë se e rëndësishme nuk është ajo që shkruhet në fanellë, por ajo që është brenda.[76] Ankesa u refuzua në një vendim të dytë nga DFL më 8 maj 2014.[77] Pronari i Red Bull GmbH Dietrich Mateschitz foli në media, duke kritikuar hapur vendimin e DFL. Ai i përshkroi kërkesat si "kërkesë për prerje koke" dhe refuzoi kategorikisht një sezon tjetër në Ligën e 3-të, duke kërcënuar përfundimisht se do t'i jepte fund projektit në Lajpcig nëse nuk jepej licenca.[78][79][80] RB Leipzig paraqiti një apel të dytë më 12 maj 2014.[81] Komiteti i licencimit të DFL u vendos të merrte një vendim për apelimin e dytë më 15 maj 2014, përpara se të merrte vendimin përfundimtar më 28 maj 2014.[82][83] Tre ditë më vonë, u arrit një kompromis.[81] Kompromisi nënkuptonte që klubi duhej të rimodelonte stemën e tij dhe të siguronte që menaxhimi i klubit të ishte i pavarur nga Red Bull GmbH.[84][85][86]

Willy Orbán i'u bashkua klubit në maj 2015 dhe që atëherë ka luajtur më shumë se 290 ndeshje.

RB Leipzig ishte aktiv gjatë merkatos së verës, duke firmosur me lojtarë si Rani KhediraLukas KlostermannMarcel SabitzerTerrence Boyd dhe Massimo Bruno. Sabitzer dhe Bruno u dërguan menjëherë në huazim te FC Red Bull Salzburg. Klubi shpenzoi 12 milion € gjatë kësaj merkatoje, më shumë se gjysmat e klubeve të 2. Bundesligës.[87] Ekipi e nisi kampionatin me një barazim pa gola kundër VfR Aalen, e cila u pasua nga disa fitore dhe një barazim. Në tetor 2014, RB Leipzig prezantoi revistën e parë të tyre, të quajtur Klub.[88] Me vazhdimin e sezonit ekipi pësoi rënje në formë dhe pati mungesë rezultatesh, duke zbritur deri në vendin e 8të në kampionat.[89][90] Këto rezultate negative sollën shkarkimin e trajnerit Alexander Zorninger nga klubi, një vendim që u kritikua dhe u cilësua si i "pamëshirshëm" nga media gjermane.[91][92] Ai u zëvëndësua përkohësisht deri në fund të sezonit nga trajneri i ekipit nën-17, Achim Beierlorzer.[93][94] Nën drejtimin e tij, ekipi e mbylli kampionatin në vendin e 5të.

Gjatë merkatos së verës, klubi u përforcua me Davie Selken, Atınç Nukan, Marcel Halstenberg dhe Willi Orban.[95][96] Ndërkohë, talenti Joshua Kimmich u shit te Bayern München kurse Rodnei te TSV 1860 München. Transferimi i Davie Selke u bë më i shtrenjti në historinë e klubit dhe 2. Bundesligës.[97]

RB Leipzig pati një nisje pozitive të sezonit, duke marrë kryesimin e kampionatit në javën e 13të pas fitores 2–1 kundër SV Sandhausen në transfertë.[98] Megjithatë, ata e humbën kreun pas një jave, duke u kaluar nga SC Freiburg dhe FC St. Pauli.[99] Ekipi e rifitoi kreu në dhjetor dhe e mbajti deri në javën e 27të, ku u mposht nga 1.FC Nürnberg.[100] Tre javë nga fundi, ekipi kryesonte kampionatin me katër pikë diferencë nga vendi i dytë.[101] Më 8 maj 2016, Leipzig fitoi 2–0 kundër Karlsruher SC në ndeshjen e javës së 33të, duke u ngjitur zyrtarisht në Bundesligë.[102] Në fund të sezonit, Ralf Rangnick dha dorëheqjen si trajneri për t'u përqëndruar te puna e tij si drejtor sportiv.[103] Më 6 maj, ai u zëvëndësua nga Ralph Hasenhüttl.[104][105]

2016–vazhdon: Epoka në Bundesligë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

RB Leipzig në UEFA Ligën e Kampioneve.

RB Leipzig nuk pësoi humbje në 13 ndeshjet e para të sezonit 2016–17, duke vendosur një rekord për numrin e ndeshjeve pa humbje nga një ekip i sapo ngritur në Bundesligë.[106] Ekipi e mbylli javën e 11të të kampionatit në vendin e parë, duke u bërë ekipi i parë nga zona e ish Gjermanisë Lindore që kryesojnë Bundesligën që nga Hansa Rostock në sezonin 1991–92.[107] Më 15 prill 2017, RB Leipzig u bë debutuesi i parë pas bashkimit të Gjermanisë që kualifikohet në një kompeticion evropian pas fitores 4–0 kundër SC Freiburg.[108] Ata gjithashtu u bënë klubi i parë i Gjermanisë Lindore që kualifikohet në kompeticionet evropiane që nga 1. FC Union Berlin, i cili në sezonin 2001–02 mori pjesë në Kupën UEFA. Më 6 maj, klubi siguroi pjesëmarrjen në UEFA Ligën e Kampioneve për sezonin 2017–18 pas fitores 4–1 kundër Hertha BSC 4–1 në Olympiastadion.[109]

Në sezonin 2017–18, klubi u rendit në vendin e gjashtë në kampionat si dhe arriti në çerek-finalen e Ligës së Evropës, pasi u rendit në vendin e tretë në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve. Më 16 maj 2018, Ralph Hasenhüttl dha dorëheqjen si trajneri pasi klubi nuk i ofroi rinovimin e kontratës.[110] Para nisjes së sezonit të ri, Rangnick u prezantua si trajneri i ri për një sezon.[111] Ai do të zëvendësohej nga Julian Nagelsmann për sezonin 2019–20.[112] RB Leipzig e mbylli kampionatin e sezonit 2018–19 në vendin e 3të, duke mbledhur gjithsej 66 pikë. Ky rezultat solli kualifikimin në Ligën e Kampioneve. Më 23 prill 2019, ekipi arriti finalen e kupës pas një fitore kundër Hamburger SV, por u mposhtën nga Bayern München me rezultatin 3–0.[113][114] Më 1 qershor, Ralf Rangnick dha dorëheqjen si trajner dhe drejtor sportiv i klubit dhe i'u bashkua kompanisë në rolin e Shefit të Sportit dhe Zhvillimit të Futbollit. Markus Krösche u emërua drejtori sportiv i ri i klubit.[115]

Në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve 2019–20, RB Leipzig e mbylli grupin në vendin e parë, duke lënë mbrapa Lyonin, Benficën dhe Zenit Saint Petersburg. Pasi mposhti ekipin anglez Tottenham Hotspur me rezultatin e përgjithshëm 4–0 në raundin e 16-tave,[116] RB Leipzig arriti një fitore historike 2–1 kundër Atlético Madrid në çerek-finale, duke u kualifikuar në gjysmë-finalen e kompeticionit për herë në histori.[117] Në gjysmë-finale, ekipi u eliminua me rezultatin e përgjithshëm 3–0 nga Paris Saint-Germain.[118]

Nën drejtimin e trajnerit Domenico Tedesco, ekipi arriti në gjysmë-finalen e Ligës së Evropës në sezonin 2021–22, por u eliminua me rezultatin e përgjithshëm 3–2 nga ekipi skocez Rangers.[119] Më 22 maj, klubi fitoi trofeun e parë madhor, kupën kombëtare, duke fituar 4–2 me penallti kundër SC Freiburg.[120] Dy muaj më pas, ata u mposhtën 5–3 nga Bayern München në ndeshjen e superkupës.[121] Më 7 shtator, Tedesco u shkarkua nga klubi pas humbjes 4–1 kundër Shakhtar Donetsk në ndeshjen hapëse të fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve 2022–23.[122] Në fund të sezonit, ekipi e fitoi kupën sërisht, duke mposhtur në finale Eintracht Frankfurtin me rezultatin 2–0.[123] Më 13 gusht, në finalen e përsëritur të superkupës kundër Bayern München, RB Leipzig u hakmorr për humbjen e vitit të kaluar, duke fituar superkupën e parë në historo me një fitore të pastër 3–0.[124]

Identiteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një fanellë tradicionale e RB Leipzig, Timo Werner.

RB Leipzig luan me ngjyrat tradicionale bardhekuq të skuadrave të futbollit të kompanisë Red Bull.[18][41] Të gjitha stemat e propozuara në themelimin e klubit u refuzuan nga Shoqata e Futbollit të Saksonisë (SFV), pasi ato konsideroheshin si kopje të logos së korporatës së Red Bull GmbH. Prandaj skuadra luajti sezonin e saj inaugurues 2009–10 pa stemë.[125][126] RB Leipzig më vonë propozoi një stemë të re, e cila u pranua përfundimisht nga SFV në maj 2010. Stema ishte paksa e ndryshme nga stemat e përdorura nga ekipet e tjera të futbollit Red Bull. Dy demat kishin ndryshuar në formë dhe në mes të tyre ishte një top futbolli në mes.[35] Stema u përdor nga sezoni 2010–11 deri në fund të sezonit 2013–14. Megjithatë, stema u refuzua nga Liga Gjermane e Futbollit (DFL) gjatë procedurës së licencës për sezonin 2014–15 në Bundesligën 2.[70] Si pjesë e një kompromisi me DFL, klubi ra dakord të rimodelonte stemën e tij dhe prezantoi stemën aktuale.[84] Stema aktuale është dukshëm e ndryshme nga stemat e përdorura nga ekipet e tjera të futbollit të Red Bullit, megjithëse është identike me stemën e modifikuar të përdorur nga FC Red Bull Salzburg për ndeshjet ndërkombëtare dhe për shkak të rregullores së UEFAs. Dielli i verdhë është ndryshuar në favor të një top futbolli dhe inicialet e "RasenBallsport" janë zhvendosur në fund të stemës dhe nuk janë më të theksuara me të kuqe.[127]

Prodhuesit e fanellës dhe sponsorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Periudha Prodhuesi Sponsori në fanellë Sponsori në mëngë
2009–2014 Adidas Red Bull ska
2014–2017 Nike
2017–2021 CG Immobilien
2021–2022 CG Immobilien / Veganz
(në ndeshjet e kupës dhe UEFAs)
2022–2023 AOC Die Stadtentwickler / Veganz
(në ndeshjet e kupës dhe UEFAs)
2023–vazhdon AOC Die Stadtentwickler / IHG Hotels & Resorts
(në ndeshjet e kupës dhe UEFAs)

Marrëdhënja dhe FC Red Bull Salzburg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2005, Red Bulli bleu një klub në SalzburgAustrisë dhe e riemërtoi në FC Red Bull Salzburg (i quajtur kështu për të anashkaluar rregullat lokale për emërtimin e korporatave) me synimin për të krijuar një ekip të markës lider në atë vend.[128][129] Gjatë dekadës së ardhshme, RB Leipzig u bë projekti kryesor i futbollit të pronarëve dhe marrëdhënia e ngushtë midis skuadrave u ilustrua nga numri i lojtarëve që lëviznin mes tyre (Georg TeiglMarcel SabitzerYordy Reyna dhe Stefan Ilsanker të gjithë të transferuar nga Salzburgu në Leipzig); kjo gjë shkaktoi mërzitje te një pjesë të tifozëve austriakë, të cilët nuk ishin dakord që lojtarët më të mirë të ekipit të tyre të kalonin te "klubi vlla" në misionin e tyre për t'u ngjitur në elitën e futbollit gjerman.[130][131] Gjithashtu midis klubeve ka lidhje në akademitë respektive[132] dhe rrjetin e zbulimeve të talenteve.[133]

RB Leipzig mori pjesë për herë të parë në UEFA Ligën e Kampioneve në sezonin 2017–18, pjesë e të cilës ishte edhe Red Bull Salzburg si kampion i Austrisë.[134] Kjo ngriti çështjen e një konflikti të mundshëm interesi mes klubeve për shkak të nivelit të ndikimit të ushtruar nga Red Bulli mbi të dyja klubet dhe marrëdhënieve të ngushta sportive mes tyre në aspekte të ndryshme.[135][136] Pas ekzaminimit të strukturave operacionale gjatë qershorit 2017, UEFA deklaroi se rregullorja ishte zbatuar dhe se të dy klubet (veçanërisht Salzburgu) ishin të pavarura në mënyrë të përshtatshme nga kompania Red Bull dhe mjaftueshëm të dallueshme nga njëra-tjetra, duke i lejuar të dy klubet të marrin pjesë në kompeticion.[137][138]

Të dyja ekipet u përballën për herë të parë në histori në fazën e grupeve të Ligës së Evropës 2018–19.[139][140] Salzburgu i fitoi të dyja ndeshjet kundër RB Leipzig në Grupin B, respektivisht 3–2 në Gjermani[141] dhe 1–0 në Austri.[142] Në dhjetor 2020, Dominik Szoboszlai kaloi nga Red Bull Salzburg te RB Leipzig, duke u bërë lojtari i dytë brënda gjashtë muajve që e kryen ktë transferim pas Hwang Hee-chan.[143] Në vitin 2023, Leipzigu i pagoi Salzburgut 54 milion € për shërbimet e Nicolas Seiwald dhe Benjamin Šeško.[144][145]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red Bull Arena.

RB Leipzig luajti sezonin e tij inaugurues në 2009–10 në Stadion am Bad në Markranstädt. Stadiumi kishte 5,000 vende dhe ishte fusha tradicionale e klubit SSV Markranstädt.[16] Por planet ishin që skuadra e parë të kalonte në Zentralstadion pasi të ngjitej në Regionalliga.[25][30] Red Bull GmbH rezervoi të drejtën e emërtimit të stadiumit pas krijimit të klubit, që do të thotë se emri nuk mund t'i shitej askujt tjetër.[26][30][31][45] Kompania negocioi blerjen e të drejtës së emrit gjatë sezonit 2009–10 dhe emri i ri i propozuar u miratua nga qyteti i Lajpcigut më 25 mars 2010.[146][147][148] Red Bull GmbH më pas fitoi të drejtën e emrit dhe Zentralstadion u riemërua "Red Bull Arena" më 1 korrik 2010. Kontrata vlen deri në vitin 2040.[149]

Red Bull Arena kishte një kapacitet prej 44,345 vendesh gjatë sezonit 2014–15. Në mars 2015, RB Leipzig njoftoi se do të investonte 5 milionë € në rinovimin e stadiumit,[150] duke përfshirë një zgjerim të zonës VIP, sallës së intervistave dhe hapësirave të karrigeve me rrota.[151] Plani përfshinte gjithashtu dy tabela LED të reja më të mëdha të rezultateve. Zona VIP u zgjerua nga 700 vende në rreth 1400 vende. Kapaciteti i Red Bull Arena u reduktua në 42,959 vende para sezonit 2015–16, për shkak të rizhvillimit të zonave të ndryshme të stadiumit.[152][153][154]

Zgjerimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 2014, media gjermane raportoi se RB Leipzig po planifikonte të rriste kapacitetin e stadiumit në 55,000 vende kur të luante sezonin e parë në Bundesligë.[155] Ky zgjerim do t'a bënte Red Bull Arenën një nga stadiumet më të mëdha në Gjermani. Ishte e paqartë se kush do të financonte një zgjerim të tillë. Mediat gjermane konsideruan se një opsion i mundshëm ishte që Red Bull GmbH të blinte stadiumin për të bërë vetë investimet, por gjithashtu u konsiderua e pamundur që pronari aktual do të ishte i përgatitur për të shitur stadiumin, i cili sapo ishte bërë fitimprurës.[156]

Në mars 2015, media gjermane raportoi se klubi po konsideronte ndërtimin e një stadiumi të ri në zonën e veriut të Lajpcigut. Stadiumi mund të modelohej sipas Veltins-Arena në Gelsenkirshen ose Esprit Arena në Dyseldorf, me një kapacitet dukshëm më të madh se Red Bull Arena, ndoshta deri në 80,000 vende.[157][158][159][160]

Pronari i Red Bull Arena, Michael Kölmel, komentoi planet për të ndërtuar një stadium të ri në një intervistë në gusht 2015. Ai vuri në dukje se si një stadium i ri në periferi të Lajpcigut mund të jetë i dëmshëm për kulturën e tifozëve dhe tha se Red Bull Arena mund të zgjerohet në 55,000 vende, ose më shumë.[159] Në tetor 2015, zgjerimi i Red Bull Arena u kthye në axhendë. U bënë plane të reja për të zgjeruar stadiumin në 57,000 vende, duke përfshirë arkitektin vjenez Albert Wimmer. Rindërtimi mund të fillonte gjatë pushimeve verore të vitit 2016.[161] Në janar 2016, klubi vendosi të pezullojë planet, të paktën deri në vitin 2017.[162]

Qëndra stërvitore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qëndra stërvitore e RB Leipzig në Cottaweg.

Në vitin 2010, kompania Red Bull njoftoi se po kërkonte një vend për të ndërtuar një qëndër stërvitore dhe akademi futbolli.[163] Po në atë vit, klubi njoftoi se do të bënte një investim 30 milion € për qëndrën stërvitore, e cila do të kishte gjashtë fusha, zyra dhe një akademi.[164] Pas disa negociatash me qytetin e Lajpcigut, një marrëveshje për nisjen e projektit u arrit më 15 dhjetor 2010.[165] RB Leipzig i'u dha një tokë prej 92,000 metra katror për të ndërtuar qëndrën stërvitore.[166]

Ndërtimi do të kryhej në dy faza dhe filloi në mars 2011.[167] Gjatë fazës së parë, u ndërtuan tre fusha me terren natyror, një fushë me terren artificial dhe një kodër artificiale për ushtrime fizike.[168] Të katër fushat u instaluan me prozhektor, sistem vaditjeje dhe ngrohje dheu. Fusha e parë u pajis gjithashtu me katër shtylla 38 metra të gjata që prodhonin rrufe të përputhshme me HD për transmetime optimale televizive. Dhomat e zhveshjes, ambientet sanitare dhe dhomat e peshave u vendosën në 60 kontenjerë, me një sipërfaqe totale prej 720 metrash katrorë.[169] Sektori i parë i qendrës stërvitore u hap në gusht 2011.[170]

Faza e dytë e ndërtimit filloi në janar 2014.[167] Planet për fazën e dytë ishin vendosur për të krijuar një nga qendrat më të mëdha të trajnimit në Gjermani për një kosto të vlerësuar prej 35 milionë euro.[171] I përfshirë në projekt ishte arkitekti me bazë në Dortmund, Christoph Helbich, i cili më parë ishte përfshirë në ndërtimin e një qendre të re trajnimi për Borussia Dortmundin.[172] Për fazën e dytë, qendra stërvitore do të zgjerohej me dy fusha, një zonë për praktikat e portierit dhe një kompleks sportiv trekatësh 13,500 metra katrorë, që synonte të ofronte komoditete për të gjitha ekipet e RB Leipzig, nga ekipi U8 deri tek ekipi profesionist.[166][173] Përveç kësaj, fusha e parë do të pajisej me një tribunë të mbuluar me të paktën 1000 vende, për ndeshjet A- dhe B-junior.[174]

Kompleksi i ri sportiv u hap në shtator 2015 dhe u mor në përdorim nga ekipi profesionist dhe gjashtë ekipe të të rinjve, nga U14 deri tek ekipi rezervë.[167][175] Ai përmban një sallë të brendshme prej 800 metrash katrorë, një pistë të brendshme me tartan për ushtrime sprinti, dhoma peshe, dhoma të ftohta, një zonë spa, ambiente mjekësore dhe dhoma individuale relaksi për çdo lojtar profesionist. Kompleksi gjithashtu përmban një qendër mediatike, zyra të reja, një shkollë me konvikt për 50 lojtarë të rinj dhe një kafene për prindërit dhe tifozët.[173][172][174][176] Qendra stërvitore e RB Leipzig me kompleksin e saj sportiv konsiderohet një nga më uniket dhe modernet në Gjermani.[172]

E ndërtuar në pranverën e vitit 2016 ishte një tribunë e mbuluar me 1000 ulëse, një zonë për trajnimin e aftësive motorike dhe një zonë parkimi.[167] Kodra artificiale për ushtrime fizike, e quajtur me humor "Kodra Përkujtimore e Felix Magath",[177] gjithashtu u rindërtua.[167]

Tifozët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tifozët e RB Leipzig.

RB Leipzig ka 68 klube zyrtare tifozësh që nga gushti 2023.[178] Dy të parët që u regjistruan si klube zyrtare të tifozëve ishin L.E Bulls dhe Bulls Club, të dyja të regjistruara në vitin 2009. L.E Bulls është klubi më i vjetër zyrtar i tifozëve,[179] por Bulls Club pretendon të jetë më i madhi.[180] Ka gjithashtu disa klube jozyrtare të tifozëve, si Rasenballisten dhe Fraktion Red Pride. RB Leipzig ka gjithashtu një skenë të vogël të ultrave, me grupe të tilla si Red Aces dhe Lecrats.[181][182] Gazeta gjermane Mitteldeutsche Zeitung raportoi se RB Leipzig kishte 5,000 tifozë të organizuar deri në mars 2016.[183]

Klubet e tifozëve dhe grupet mbështetëse janë të organizuara në një union të quajtur Fanverband RB Leipzig Fans, i cili u themelua në vitin 2013.[184] Kjo është një organizatë ombrellë për klubet zyrtare të tifozëve, klubet jozyrtare të tifozëve dhe grupe të tjera. Që nga viti 2016, në atë union janë organizuar 25 grupe tifozësh.[185] Çdo grup në sindikatë përfaqësohet nga dy përfaqësues. Përfaqësuesit e grupeve mbështetëse takohen çdo 4 deri në 6 javë. Sindikata gjithashtu mban një mbledhje të përgjithshme një herë në vit. Unioni përfaqësohet nga pesë tifozë, të cilët kanë të drejtë të bisedojnë me zyrtarët e klubit.[186] Mbledhja e parë midis unionit dhe klubit ndodhi në nëntor 2014, ku morën pjesë 350 tifozë. I pranishëm në mbledhje ishte menaxheri i përgjithshëm i klubit, Ulrich Wolter.[184][187]

Lista e rekordeve dhe statistikave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yussuf Poulsen ka luajtur mbi 350 ndeshje me RB Leipzig.

Yussuf Poulsen është lojtari me më shumë ndeshje për RB Leipzig me 358 në të gjitha kompeticionet.[188] Në vendin e dytë është suedezi Emil Forsberg, i cili në periudhën 2015–2023 u aktivizua në 325 ndeshje.[189] Pas tij renditet kapiteni aktual i ekipit, hungarezi Willi Orbán, i cili ka luajtur 288 ndeshje.[190] Një tjetër hungarez, Péter Gulácsi, ka luajti 284 ndeshje, gjë që e bën portierin me më shumë ndeshje në historinë e klubit.[191]

Timo Werner është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i klubit me 112 gola në të gjitha kompeticionet.[192] Ai ndiqet nga Daniel Frahn në vendin e dytë me 93 gola.[193] Yussuf Poulsen është golashënuesi i tretë më i mirë me 85 gola si dhe lojtari i huaj me më shumë gola.[193] Suedezi Emil Forsberg është mesfushori me më shumë gola në histori (68).[193]

Më 2 nëntor 2019, RB Leipzig fitoi 8–0 kundër Mainz 05, duke arritur fitoren më të madhe në histori.[194] Në ndeshjen e dytë të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve 2022–23, klubi pësoi humbjen më të madhe në histori kundër Manchester Cityt me rezultatin 7–0.[195]

Kapitenët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Igno Hertzsch (2000) ishte kapiteni i parë i klubit.
Lojtari Kombësia Periudha Ref.
Ingo Hertzsch Gjermania Gjermania 2009–2010 [196]
Tim Sebastian Gjermania Gjermania 2010–2011 [196]
Daniel Frahn Gjermania Gjermania 2011–2015 [197]
Dominik Kaiser Gjermania Gjermania 2015–2017 [198]
Willi Orbán  Hungaria 2017–2020 [199]
Marcel Sabitzer Austria Austria 2020–2021 [200]
Péter Gulácsi  Hungaria 2021– [201]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

RB Leipzig ka fituar gjithsej 7 trofe. Trofeu i parë, NOFV-Oberliga Süd, erdhi në sezonin e parë të ekipit. Pas ngjitjes në Bundesligë, klubi fitoi dy kupa dhe një superkupë.[202]

Trofetë e RB Leipzig
Tipi Kompeticioni Tituj Sezone
Vendor Regionalliga Nordost (IV) 1 2012–13
NOFV-Oberliga Süd (V) 1 2009–10
DFB-Pokal 2 2021–22, 2022–23
DFL-Supercup 1 2023
Kupa e Saksonisë 2 2010–11, 2012–13


Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 31 janar 2024[203]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Hungaria Pt Péter Gulácsi
2 Franca Mb Mohamed Simakan
3 Gjermania Mb Christopher Lenz
4 Hungaria Mb Willi Orbán (kapiten)
5 Franca Mb El Chadaille Bitshiabu
6 Maqedonia e Veriut Mf Eljif Elmas
7 Spanja Mf Dani Olmo
8 Mali Mf Amadou Haidara
9 Danimarka Sm Yussuf Poulsen
13 Austria Mf Nicolas Seiwald
14 Austria Mf Christoph Baumgartner
16 Gjermania Mb Lukas Klostermann (kapiteni i 3të)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
17 Belgjika Sm Loïs Openda
20 Holanda Mf Xavi Simons (në huazim nga Paris Saint-Germain)
21 Gjermania Pt Janis Blaswich
22 Gjermania Mb David Raum
23 Franca Mb Castello Lukeba
24 Austria Mf Xaver Schlager
25 Gjermania Pt Leopold Zingerle
30 Sllovenia Sm Benjamin Šeško
39 Gjermania Mb Benjamin Henrichs
44 Sllovenia Mf Kevin Kampl (zëv-kapiten)

Në huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Gjermania Pt Tim Schreiber (te 1. FC Saarbrücken deri më 30 qershor 2024)
Spanja Mb Angeliño (te Roma deri më 30 qershor 2024)
Gjermania Mb Sanoussy Ba (te LASK deri më 30 qershor 2024)
Gjermania Mb Frederik Jäkel (te SV Elversberg deri më 30 qershor 2024)
Spanja Mb Hugo Novoa (te Villarreal B deri më 30 qershor 2024)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Guinea Mf Ilaix Moriba (te Getafe deri më 30 qershor 2024)
Gjermania Sm Dennis Borkowski (te Dynamo Dresden deri më 30 qershor 2024)
Gjermania Sm Fabrice Hartmann (te Sligo Rovers deri më 30 qershor 2024)
Portugalia Sm André Silva (te Real Sociedad deri më 30 qershor 2024)
Gjermania Sm Timo Werner (te Tottenham Hotspur deri më 30 qershor 2024)

Struktura organizative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajneri i parë në historinë e klubit është Tino Vogel. Ai e drejtoi ekipin në sezonin 2009–10 dhe më pas u zëvëndësua nga Tomas Oral. Austriaku Peter Pacult u bë trajneri i parë i huaj i klubit në sezonin 2011–12.[204] Në korrik 2021, Jesse Marsch nga Shtetet e Bashkuara u bë trajneri i parë jo-evropian i klubit.[205]

Nr. Trajneri Kombësia Nga Deri më Ditë Ref
1 Tino Vogel Gjermania Gjermania 1 korrik 2009 30 qershor 2010 364 [206]
2 Tomas Oral Gjermania Gjermania 1 korrik 2010 30 qershor 2011 364 [206]
3 Peter Pacult Austria Austria 1 korrik 2011 30 qershor 2012 365 [206]
4 Alexander Zorniger Gjermania Gjermania 1 korrik 2012 11 shkurt 2015 954 [206]
5 Achim Beierlorzer Gjermania Gjermania 11 shkurt 2015 30 qershor 2015 139 [206]
6 Ralf Rangnick Gjermania Gjermania 1 korrik 2015 30 qershor 2016 365 [206]
7 Ralph Hasenhüttl Austria Austria 1 korrik 2016 16 maj 2018 684 [206][207]
8 Ralf Rangnick Gjermania Gjermania 9 korrik 2018 30 qershor 2019 356 [206]
9 Julian Nagelsmann Gjermania Gjermania 1 korrik 2019 30 qershor 2021 730 [206]
10 Jesse Marsch SHBA 1 korrik 2021 5 dhjetor 2021 157 [206]
11 Achim Beierlorzer Gjermania Gjermania 5 dhjetor 2021 9 dhjetor 2021 4 [206]
12 Domenico Tedesco Italia Italia 9 dhjetor 2021 7 shtator 2022 272 [206]
13 Marco Rose Gjermania Gjermania 8 shtator 2022 518+ [206]

Stafi teknik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 5 mars 2022[208][209]
Pozicioni Emri Ref.
Trajneri Gjermania Marco Rose
Ndihmës-trajneri Gjermania Frank Geideck
Gjermania Alexander Zickler
Ndihmës-trajneri Gjermania Marco Kurth
Trajneri i portierëve Gjermania Frederik Gößling
Trajneri atletik Gjermania Daniel Behlau
Trajneri atletik Gjermania Ruwen Faller
Trajneri atletik Gjermania Kai Kraft
Kordinator sportiv Gjermania Felix Krüger
Menaxher i ekipit Senegal Babacar N'Diaye
Analisti i ndeshjeve Gjermania Fabian Friedrich
Kryedoktori Gjermania Dr. Helge Riepenhof
Head of sports science Anglia Jack Nayler
Doktori i ekipit Gjermania Dr. Robert Percy Marshall
Doktori i ekipit Gjermania Dr. Frank Striegler
Doktori i ekipit Gjermania Jan-Niklas Droste
Mental performance coach Shtetet e Bashkuara të Amerikës Peter Schneider

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Impressum". dierotenbullen.com (në gjermanisht). Leipzig: RasenBallsport Leipzig GmbH. Marrë më 8 prill 2016.
 2. ^ "Here's where the Bundesliga clubs' nicknames come from". Bulinews (në anglisht). 15 maj 2020. Marrë më 28 maj 2020.
 3. ^ "Football club nicknames: Premier League, La Liga, Serie A, MLS & all team slang terms". Goal.xom (në anglisht). Marrë më 28 maj 2020.
 4. ^ "RB Leipzig seal promotion to first division" (në gjermanisht). Bonn: Deutsche Welle. 8 maj 2016. Marrë më 28 janar 2017.
 5. ^ "Leipzig secure Champions League place with win at Hertha Berlin". bundesliga.com (në gjermanisht). Frankfurt am Main: Deutsche Fußball Liga GmbH. 6 maj 2017. Marrë më 19 maj 2017.
 6. ^ a b c d e f g h i Sven Flohr (13 qershor 2009). "Red Bull reißt Leipzig aus dem Fußballschlaf". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. Marrë më 27 shkurt 2016.
 7. ^ a b c d e f Lutz Wöckener (28 prill 2015). "Red Bull wollte den FC St. Pauli kaufen". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. Marrë më 27 shkurt 2016.
 8. ^ "Leipzig: Red-Bull-Einstieg naht". sport1.at (në gjermanisht). Vjenë: Sport1 Multimedia GmbH. 5 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2006. Marrë më 4 shkurt 2016.
 9. ^ "Beckenbauer adelt die Bullen aus Leipzig". Handelsblatt (në gjermanisht). Dyseldorf: Handelsblatt GmbH. 6 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2022. Marrë më 27 shkurt 2016.
 10. ^ "Mateschitz nach Attacke gegen RB Leipzig geschockt". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. 8 maj 2014. Marrë më 27 shkurt 2016.
 11. ^ "Leipzig droht der Lizenzentzug: Red-Bull-Boss attackiert die DFL". n-tv (në gjermanisht). Këln: n-tv Nachrichtenfernsehen GmbH. 8 maj 2014. Marrë më 27 shkurt 2016.
 12. ^ Martin Machowecz (9 maj 2014). "Wir Ossis brauchen den Retortenverein!". Die Zeit (në gjermanisht). Hamburg: Zeit Online GmbH. Marrë më 27 shkurt 2016.
 13. ^ a b c "Uwe Seemann über die Auflösung des FC Sachsen Leipzig". 11 Freunde (në gjermanisht). Berlin: 11FREUNDE Verlag GmbH & Co. KG. 6 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2019. Marrë më 27 shkurt 2016.
 14. ^ Christoph Dieckmann (17 tetor 2013). "Heimat aus der Dose". Die Zeit (në gjermanisht). Hamburg: Zeit Online GmbH. Marrë më 27 shkurt 2016.
 15. ^ Wolf Matthias (19 dhjetor 2006). "Sachsen Leipzig soll Flügel bekommen". Frankfurter Allgemeine (në gjermanisht). Frankfurt am Main: Frankfurter Allgemeine Zeitung GmbH. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 27 shkurt 2016.
 16. ^ a b c d e Chrisoph Ruf (29 maj 2009). "Rasen Ball Leipzig: Red Bull plant Liga-Einstieg". Der Spiegel (në gjermanisht). Berlin: SPIEGEL ONLINE GmbH. Marrë më 27 shkurt 2016.
 17. ^ Sebastian Pittelkow; Dominik Schottner (17 qershor 2009). "Geld-Revolution auf dem Leipziger Rasen". Stern (në gjermanisht). Hamburg: stern.de GmbH. Marrë më 27 shkurt 2016.
 18. ^ a b c d e f g Chrustoph Ruf (17 qershor 2009). "Red Bull in Leipzig: "Wir würden selbst den Teufel mit offenen Armen empfangen"". Der Spiegel (në gjermanisht). Berlin: SPIEGEL ONLINE GmbH. Marrë më 28 shkurt 2016.
 19. ^ "Red Bull wollte den TSV 1860 übernehmen". Abendzeitung (në gjermanisht). München: Abendzeitung München Verlags-GmbH. 29 prill 2014. Marrë më 27 shkurt 2016.
 20. ^ a b c Kevin Niekamp (29 prill 2014). "Fortuna, Pauli und 1860 – Red Bull hatte andere Kandidaten und Pläne". fussballtransfers.com (në gjermanisht). Cologne: Adversport Germany GmbH. Marrë më 27 shkurt 2016.
 21. ^ a b ""Fortuna Red Bull" – die Zukunft?". RP Online (në gjermanisht). Düsseldorf: RP Digital GmbH. 22 maj 2007. Marrë më 27 shkurt 2016.
 22. ^ a b "SATZUNG" (PDF). dfb.de (në gjermanisht). Deutscher Fußball-Bund e.V. n.d. fq. 12. Marrë më 27 shkurt 2016. 15 § 2: Änderungen, Ergänzungen oder Neugebungen von Vereinsnamen und Vereinszeichen zum Zwecke der Werbung sind unzulässig
 23. ^ "SATZUNG" (PDF). dfb.de (në gjermanisht). Deutscher Fußball-Bund e.V. n.d. fq. 15. Marrë më 27 shkurt 2016. 16 c § 2: Eine Kapitalgesellschaft kann nur eine Lizenz für die Lizenzligen und damit die Mitgliedschaft im Ligaverband erwerben, wenn ein Verein mehrheitlich an ihr beteiligt ist, der über eine eigene Fußballabteilung verfügt und der im Zeitpunkt, in dem sie sich erstmals für eine Lizenz bewirbt, sportlich für die Teilnahme an einer Lizenzliga qualifiziert ist. Der Verein ("Mutterverein") ist an der Gesellschaft mehrheitlich beteiligt ("Tochtergesellschaft"), wenn er über 50% der Stimmenanteile zuzüglich mindestens eines weiteren Stimmenanteils in der Versammlung der Anteilseigner verfügt. Bei der Kommanditgesellschaft auf Aktien muss der Mutterverein oder eine von ihm zu 100% beherrschte Tochter die Stellung des Komplementärs haben. In diesem Fall genügt ein Stimmenanteil des Muttervereins von weniger als 50%, wenn auf andere Weise sichergestellt ist, dass er eine vergleichbare Stellung hat, wie ein an der Tochtergesellschaft mehrheitlich beteiligter Gesellschafter. Dies setzt insbesondere voraus, dass dem Komplementär die kraft Gesetzes eingeräumte Vertretungsund Geschäftsführungsbefugnis uneingeschränkt zusteht.
 24. ^ "RB Leipzig: Die Attacke auf den FC Bayern". Abendzeitung (në gjermanisht). Mynih: Abendzeitung München Verlags-GmbH. 7 janar 2016. Marrë më 28 shkurt 2016.
 25. ^ a b c d e f g h i j Lars Spannagel (16 qershor 2009). "New York, Salzburg, Markranstädt: Der RB Leipzig kommt". Der Tagesspiegel (në gjermanisht). Berlin: Verlag Der Tagesspiegel GmbH.
 26. ^ a b c Christoph Ruf (18 shtator 2009). "Red Bull mischt die Bundesliga auf". Merian (në gjermanisht). 4 Seasons digital.net GmbH. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2016. Marrë më 27 shkurt 2016.
 27. ^ a b Haruka Gruber (16 qershor 2009). "Wirtschafts-Experte Tobias Kollmann im Interview: "Ein Erdbeben für den deutschen Fußball"". spox.com (në gjermanisht). Perform Media Deutschland GmbH. Marrë më 28 shkurt 2016.
 28. ^ a b Detlef Derßlein (18 nëntor 2009). "Die Gründung von RB Leipzig". FOCUS Online (në gjermanisht). Mynih: FOCUS Magazin Verlag GmbH. Marrë më 28 shkurt 2016.
 29. ^ Ulrich Dehne (17 nëntor 2006). "Flügel für die Sachsen?". Die Zeit (në gjermanisht). Hamburg: Zeit Online GmbH. Marrë më 28 shkurt 2016.
 30. ^ a b c d e f g Sven Flohr (13 qershor 2009). "Michael Kölmel: "Red Bull ist eine riesige Chance für Leipzig"". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. Marrë më 28 shkurt 2016.
 31. ^ a b c d e Sascha Bunda (16 qershor 2009). "Rasenballsport Leipzig: Red Bull auf Eroberungsfeldzug". Die Presse (në gjermanisht). Vjenë: Die Presse Verlags-Gesellschaft m.b.H. & Co KG. Marrë më 28 shkurt 2016.
 32. ^ Sven Flohr; Robert Dunker (29 prill 2007). "Dietrich Mateschitz: Red-Bull-Chef will deutschem Klub Flügel verleihen". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. Marrë më 28 shkurt 2016.
 33. ^ "Das Ziel ist ganz klar die Bundesliga". mdr.de (në gjermanisht). Lajpcig: Mitteldeutscher Rundfunk. 4 janar 2016. Marrë më 28 shkurt 2016.
 34. ^ a b Sebastian Pittelkow; Dominik Schottner (15 korrik 2009). "Geld verleiht Flügel". Der Freitag (në gjermanisht). Berlin: der Freitag Mediengesellschaft mbh & Co. KG. Marrë më 28 shkurt 2016.
 35. ^ a b Jörg Kramer (18 tetor 2010). "Im Sog des Kapitals". Der Spiegel (në gjermanisht). Berlin: SPIEGEL ONLINE GmbH. Marrë më 13 qershor 2016.
 36. ^ a b André Schmidt; Stefan Krause (10 qershor 2009). "Wird er der erste Neue?". Bild (në gjermanisht). Berlin: BILD GmbH & Co. KG. Marrë më 20 mars 2016.
 37. ^ a b Marcus Lehmann (16 qershor 2009). "Wie ein neuer Sponsor Flügel verleiht". Kicker Online (në gjermanisht). Nuremberg: Olympia Verlag GmbH. Marrë më 20 mars 2016.
 38. ^ "RB Leipzig startet 'Operation Bundesliga'". sport1.de (në gjermanisht). Ismaning: Sport1 GmbH. 2 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2016. Marrë më 13 qershor 2016.
 39. ^ "RB Leipzig startet "Operation Bundesliga-Fußball"". spox.com (në gjermanisht). Perform Media Deutschland GmbH. 2 korrik 2009. Marrë më 11 korrik 2016.
 40. ^ a b Christoph Ruf (25 shtator 2009). "RB Leipzig: Wenn ein Dorfverein Flügel bekommt". Die Zeit (në gjermanisht). Hamburg: Zeit Online GmbH. Marrë më 13 qershor 2016.
 41. ^ a b c Tony Paterson (24 qershor 2009). "East German football gets the kick it needs". The Independent (në anglisht). Londër. Marrë më 27 korrik 2015.
 42. ^ Claus Vetter (13 shtator 2013). "RB Leipzig Die guten Bullen". Der Tagesspiegel (në gjermanisht). Berlin: Verlag Der Tagesspiegel GmbH. Marrë më 7 gusht 2015.
 43. ^ a b c d Lars Spannagel (16 qershor 2009). "Investor Red Bull: In acht Jahren in die Bundesliga". Die Zeit (në gjermanisht). Hamburg: Zeit Online GmbH. Marrë më 20 mars 2016.
 44. ^ K. Stahmer (23 qershor 2009). "Der Markranstädt-Trainer: Fliegt RB auf Vogel?". Bild (në anglisht). Berlin: BILD GmbH & Co. KG. Marrë më 6 gusht 2015.
 45. ^ a b Michael Horeni (26 qershor 2009). "Versprechen einer blühenden Fußball-Landschaft". Frankfurter Allgemeine (në gjermanisht). Frankfurt am Main: Frankfurter Allgemeine Zeitung GmbH. Marrë më 20 mars 2016.
 46. ^ "Mateschitz: Titel mit RB Leipzig prinzipiell möglich". sport1.de (në gjermanisht). Ismaning: Sport1 GmbH. 24 qershor 2009. Marrë më 5 gusht 2015.[lidhje e vdekur përfundimisht]
 47. ^ "RB Leipzig verstärkt sich mit Timo Rost". FOCUS Online (në gjermanisht). Mynih: FOCUS Magazin Verlag GmbH. 5 janar 2010. Marrë më 24 tetor 2015.
 48. ^ "Andreas Sadlo verlässt RB Leipzig". redbulls.com (në gjermanisht). Fuschl am See: Red Bull GmbH. 15 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2010. Marrë më 24 tetor 2015.
 49. ^ "RB Leipzig zieht in neue Geschäftsstelle". redbulls.com (në gjermanisht). Fuschl am See: Red Bull GmbH. 24 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2010. Marrë më 24 tetor 2015.
 50. ^ "Beiersdorfer neuer Boss bei RB Leipzig". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. 24 shkurt 2010. Marrë më 24 tetor 2015.
 51. ^ "Tino Vogel muss als Cheftrainer bei RB Leipzig gehen – Sportdirektor Krug freigestellt". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags– und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. 30 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2010. Marrë më 24 tetor 2015.
 52. ^ "Regionalligist RB Leipzig stellt Weichen". redbulls.com (në gjermanisht). Red Bull GmbH. 30 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2010. Marrë më 7 gusht 2015.
 53. ^ Philip Oltermann (17 qershor 2009). "Why RB Leipzig are sending shockwaves through German football". The Guardian (në anglisht). Londër. Marrë më 12 qershor 2016.
 54. ^ Andreas Roth (6 janar 2011). "RB will mit Rockenbach da Silva angreifen – Oral bittet zwei Wochen in die Türkei". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 25 tetor 2015.
 55. ^ a b "RB Leipzig gewinnt Sachsen-Pokal". Sächsische Zeitung (në gjermanisht). Dresden: Sächsische Zeitung GmbH. 1 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 25 tetor 2015.
 56. ^ S. Krause; M. Windisch (6 korrik 2010). "Super-Talent Kammlott stürmt zu den Bullen". Bild (në gjermanisht). Berlin: BILD GmbH & Co. KG. Marrë më 25 tetor 2015.
 57. ^ "RB Leipzig – Sebastian kommt aus Rostock". Revier Sport (në gjermanisht). Essen: RevierSport online GmbH. 16 qershor 2010. Marrë më 25 tetor 2015.
 58. ^ "DFB-Pokal: Viertligist Leipzig schmeißt Wolfsburg raus". Der Spiegel (në gjermanisht). Berlin: SPIEGEL ONLINE GmbH. 29 korrik 2011. Marrë më 22 mars 2016.
 59. ^ "Torfestival in der Red-Bull-Arena: RB Leipzig schlägt den SV Wilhelmshaven mit 8:2". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckerei-Verwaltungs-GmbH. 19 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 25 tetor 2015.
 60. ^ "RB Leipzig: Trainerwechsel beim Viertligisten – Rangnick entlässt Pacult, Zorniger schon da". Kicker Online (në gjermanisht). Nuremberg: Olympia-Verlag GmbH. 3 korrik 2012. Marrë më 25 tetor 2015.
 61. ^ "Rangnick: "Neue Zeitrechnung"". Kicker Online (në gjermanisht). Nuremberg: Olympia-Verlag GmbH. 6 korrik 2012. Marrë më 25 tetor 2015.
 62. ^ Anne Grimm (15 maj 2013). "Packendes Finale im Sachsenpokal – RB Leipzig bezwingt Chemnitz und holt den Pott". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 25 tetor 2015.
 63. ^ "Für Regionalliga Weltklasse". Frankfurter Allgemeine (në gjermanisht). Frankfurt am Main: Frankfurter Allgemeine Zeitung GmbH. 29 maj 2013. Marrë më 25 tetor 2015.
 64. ^ "Relegations-Hinspiel zur dritten Liga: Leipzig siegt vor Rekord-Kulisse". Der Spiegel (në gjermanisht). Berlin: SPIEGEL ONLINE GmbH. 29 maj 2014. Marrë më 22 mars 2016.
 65. ^ "RB dank Jungs Hammer näher am Ziel". Kicker Online (në gjermanisht). Nuremberg: Olympia-Verlag GmbH. 19 prill 2014. Marrë më 31 tetor 2015.
 66. ^ "Aufgestiegen – RB Leipzig schafft Durchmarsch in 2. Fußball-Bundesliga". Berliner Morgenpost (në gjermanisht). Berlin: Berliner Morgenpost GmbH. 3 maj 2014. Marrë më 31 tetor 2015.
 67. ^ a b "RB Leipzig macht Aufstieg in die 2. Liga perfekt". Der Tagesspiegel (në gjermanisht). Berlin: Verlag Der Tagesspiegel GmbH. 3 maj 2015. Marrë më 31 tetor 2015.
 68. ^ "RB Leipzig schreibt mit Aufstieg Geschichte". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. 3 maj 2014. Marrë më 31 tetor 2015.
 69. ^ Arnhold Johannes (29 prill 2014). "Red Bull belbt ostdeutschen Fußall wieder". lto.de (në gjermanisht). Këln: Wolters Kluwer Deutschland GmbH. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 70. ^ a b c "RB Leipzig muss bei Aufstieg sein Logo ändern". Kicker Online (në gjermanisht). Nuremberg: Olympia-Verlag GmbH. 25 prill 2014. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 71. ^ a b John Henning (3 maj 2014). "Fußballklub RB Leipzig – DFL verleiht Flügel". Die Tageszeitung (në gjermanisht). Berlin: taz Verlags u. Vertriebs GmbH. Marrë më 27 korrik 2015.
 72. ^ Lutz Wöckener (29 maj 2014). "Die überraschende Nachsicht der DFL mit RB Leipzig". Die Welt (në gjermanisht). Marrë më 27 korrik 2015.
 73. ^ Martin Schöler (24 prill 2014). "Zweitliga-Lizenz für RB Leipzig: Mehr Verein, weniger Red Bull". Leipziger Internet Zeitung (në gjermanisht). Lajpcig. Marrë më 27 korrik 2015.
 74. ^ "Medienbericht: RB Leipzig muss Logo und Vorstandsriege ändern – Mitgliedsbeitrag zu hoch". Sportbuzzer (në gjermanisht). Hannover: Sportbuzzer GmbH. 24 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2021. Marrë më 29 prill 2017.
 75. ^ Julian Koch (30 prill 2014). "RB Leipzig legt Beschwerde gegen Lizenz-Auflagen ein". liga3-online.de (në gjermanisht). Hamburg: mediasports Digital GmbH. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 76. ^ "RB Leipzig im Lizenzverfahren zu Kompromissen bereit". Handelsblatt (në gjermanisht). Dyseldorf: Handelsblatt GmbH. 2 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 29 dhjetor 2015. Wenn die DFL will, dass wir das Logo ändern, dann werden wir das tun. Es ist nicht wichtig, was auf dem Trikot steht, sondern was drin ist
 77. ^ "Zweitliga-Aufsteiger: DFL lehnt Beschwerde von RB Leipzig ab". Der Spiegel (në gjermanisht). Hamburg: SPIEGEL ONLINE GmbH. 8 maj 2014. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 78. ^ Guido Schäfer (8 maj 2014). "LVZ-Exklusiv: RB-Lizenz wackelt – Mateschitz schäumt". Sportbuzzer (në gjermanisht). Hannover: Sportbuzzer GmbH. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2021. Marrë më 29 prill 2017.
 79. ^ "Mateschitz nach Attacke gegen RB Leipzig geschockt". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. 8 maj 2014. Marrë më 30 dhjetor 2015.
 80. ^ "Lizenz: RB Leipzig droht das Aus". sport1.de (në gjermanisht). Ismaning: Sport1 GmbH. 8 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2017. Marrë më 30 dhjetor 2015.
 81. ^ a b "Aufsteiger RB Leipzig legt erneut Beschwerde ein". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. 12 maj 2014. Marrë më 30 dhjetor 2015.
 82. ^ "RB Leipzig legt erneut Beschwerde ein". t-online.de (në gjermanisht). Darmshtad: Digital Media Products GmbH. 12 maj 2015. Marrë më 30 dhjetor 2015.
 83. ^ "Jetzt entscheidet der Bayern-Boss". Bild (në gjermanisht). Berlin: BILD GmbH & Co. KG. 11 maj 2015. Marrë më 30 dhjetor 2015.
 84. ^ a b "RB Leipzig erhält Lizenz für zweite Bundesliga". Frankfurter Allgemeine (në gjermanisht). Frankfurt am Main: Frankfurter Allgemeine Zeitung GmbH. 15 maj 2014. Marrë më 30 dhjetor 2015.
 85. ^ "RB Leipzig erhält Lizenz für 2. Bundesliga". Die Zeit (në gjermanisht). Hamburg: Zeit Online GmbH. 15 maj 2014. Marrë më 30 dhjetor 2015.
 86. ^ "Lizenz ebnet RB Leipzigs geplanten Weg an die Spitze". Süddeutsche Zeitung (në gjermanisht). Mynih: Süddeutsche Zeitung Digitale Medien GmbH. 16 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 30 dhjetor 2015.
 87. ^ Anne Grimm (2 shtator 2014). "RB Leipzig investiert fast 12 Millionen Euro in neue Spieler". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 21 nëntor 2015.
 88. ^ "KLUB – das neue Vereinsmagazin der Roten Bullen feiert Premiere!". dierotenbullen.com (në gjermanisht). RasenBallsport Leipzig GmbH. n.d. Marrë më 21 nëntor 2015.
 89. ^ Lutz Wöckener (19 janar 2015). "Red-Bull-Millionen verpflichten Leipzig zum Aufstieg". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. Marrë më 21 nëntor 2015.
 90. ^ "Transfer-Ausgaben: RB Leipzig fast gleichauf mit Borussia Dortmund". ran.de (në gjermanisht). Unterföhring: ProSiebenSat.1 Digital GmbH. n.d. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2021. Marrë më 21 nëntor 2015.
 91. ^ Anne Armbrecht (11 shkurt 2015). "Leipziger Logik". Frankfurter Allgemeine (në gjermanisht). Frankfurt am Main: Frankfurter Allgemeine Zeitung GmbH. Marrë më 21 nëntor 2015.
 92. ^ "Trainer Zorniger schmeißt bei RB Leipzig hin". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. 11 shkurt 2015. Marrë më 21 nëntor 2015.
 93. ^ Ullrih Kroeme (12 shkurt 2015). "RB-Trainer Beierlorzer: Rangnicks verlängerter Arm". Der Spiegel (në gjermanisht). Hamburg: SPIEGEL ONLINE GmbH. Marrë më 21 nëntor 2015.
 94. ^ Yvonne Gabriel (23 prill 2015). "Morgen kann Beierlorzer schon besser als Vorgänger Zorniger sein – Wann macht ihn Rangnick zum richtigen Chef?". Bild (në gjermanisht). Berlin: BILD GmbH & Co. KG. Marrë më 21 nëntor 2015.
 95. ^ "Leipzig Transfer-Krösus mit 22,6 Millionen Euro". t-online.de (në gjermanisht). Darmshtad: Digital Media Products GmbH. 21 korrik 2015. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 22 nëntor 2015.
 96. ^ "Nächster Millionentransfer: RB Leipzig holt St. Paulis Halstenberg". Die Zeit (në gjermanisht). Hamburg: Zeit Online GmbH. 31 gusht 2015. Marrë më 22 nëntor 2015.
 97. ^ Nils Nordmann (3 mars 2016). "RB Leipzigs Rekordtransfer versauert auf der Bank". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. Marrë më 28 janar 2017.
 98. ^ "RB Leipzig gewinnt in Sandhausen und ist Tabellenführer". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. 1 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 22 nëntor 2015.
 99. ^ Stefan Krause (9 nëntor 2015). "Rangnick sauer auf sich selbst". Bild (në gjermanisht). Berlin: BILD GmbH & Co. KG. Marrë më 28 janar 2017.
 100. ^ "RB Leipzig stürmt an die Zweitliga-Spitze". t-online.de (në gjermanisht). Darmshtad: Digital Media Products GmbH. 13 dhjetor 2015. Marrë më 28 janar 2017.
 101. ^ "Orbans Platzverweis kostet Leipzig den Sieg". sportschau.de (në gjermanisht). Këln: Westdeutscher Rundfunk Köln. 25 prill 2016. Marrë më 28 janar 2017.
 102. ^ Matthias Roth (8 maj 2016). "Aufstieg geschafft: RB Leipzig macht seine Fans glücklich". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 28 janar 2017.
 103. ^ "Ralf Rangnick hat Markus Gisdol als neuen Trainer bei RB Leipzig im Auge". sport1.de (në gjermanisht). Ismaning: Sport1 GmbH. 11 nëntor 2015. Marrë më 28 janar 2017.
 104. ^ "Ralph Hasenhüttl wird neuer Trainer bei den Roten Bullen!". dierotenbullen.com (në gjermanisht). Lajpcig: RasenballSport Leipzig GmbH. 6 maj 2016. Marrë më 28 janar 2017.
 105. ^ "New Leipzig coach Hasenhüttl: 'The potential here is huge'". bundesliga.com (në gjermanisht). Frankfurt am Main: Deutsche Fußball Liga GmbH. 5 qershor 2016. Marrë më 28 janar 2017.
 106. ^ "RB Leipzig go top and set record by beating Bayer Leverkusen". The Guardian (në anglisht). Londër. 18 nëntor 2016. Marrë më 20 nëntor 2016.
 107. ^ "25 Jahre nach Hansa: RB Leipzig ist Bundesliga-Spitze – Bayern angefressen". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. 20 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2017. Marrë më 20 nëntor 2016.
 108. ^ "RB Leipzig hat europäische Spiele sicher". n-tv (në gjermanisht). Këln: n-tv Nachrichtenfernsehen GmbH. 15 prill 2017. Marrë më 15 prill 2017.
 109. ^ "RB Leipzig: How did Red Bull build a Champions League side from scratch?" (në anglisht). BBC Sport. 18 shkurt 2020. Marrë më 20 shkurt 2020.
 110. ^ "Hasenhüttl nicht mehr Trainer von RB Leipzig". Der Spiegel (në gjermanisht). SPIEGEL Gruppe. 16 maj 2018. Marrë më 26 shkurt 2020.
 111. ^ "Ralf Rangnick wird Trainer bei RB Leipzig". Die Welt (në gjermanisht). 9 korrik 2018. Marrë më 26 shkurt 2020.
 112. ^ "Nagelsmann kehrt Hoffenheim den Rücken". n-tv.de (në gjermanisht). Ntv. 21 qershor 2018. Marrë më 26 shkurt 2020.
 113. ^ "Bayern Munich win German Cup after Lewandowski cuts down RB Leipzig" (në anglisht). The Guardian. 25 maj 2019. Marrë më 27 maj 2019.
 114. ^ "RB Leipzig 0 Bayern Munich 3" (në anglisht). BBC Sport. 25 maj 2019. Marrë më 27 maj 2019.
 115. ^ "Paderborn: Krösche ersetzt Rangnick in Leipzig". wdr.de (në gjermanisht). WDR. 4 qershor 2019. Marrë më 26 shkurt 2020.
 116. ^ "Thrilling RB Leipzig runs riot to dump Jose Mourinho and Tottenham out of the Champions League" (në anglisht). CNN. 10 mars 2020.
 117. ^ "RB Leipzig 2–1 Atlético Madrid" (në anglisht). BBC Sport. 13 gusht 2020.
 118. ^ "RB Leipzig 0–3 Paris Saint Germain" (në anglisht). BBC Sport. 18 gusht 2020.
 119. ^ "Domenico Tedesco left to pick up the pieces following RB Leipzig's latest low". DW (në anglisht). 5 maj 2022.
 120. ^ "Domenico Tedesco, RB Leipzigs Glücksfall". sportschau.de (në gjermanisht). 22 maj 2022.
 121. ^ "RB Leipzig 3–5 Bayern München". dfb.de (në gjermanisht). 30 korrik 2022.
 122. ^ "RB Leipzig part company with Domenico Tedesco". rbleipzig.com (në anglisht). 7 shtator 2022. Marrë më 7 shtator 2022.
 123. ^ "Title defended! RB Leipzig win the German Cup in 2-0 Berlin final" (në anglisht). Red Bull. 5 qershor 2023.
 124. ^ "Harry Kane's Bayern Munich debut spoiled by Super Cup loss" (në anglisht). ESPN FC. 12 gusht 2023. Marrë më 16 gusht 2023.
 125. ^ Makus Volker (3 gusht 2009). "Bullen nehmen Anlauf". Die Tageszeitung (në gjermanisht). Berlin: taz Verlags u. Vertriebs GmbH. Marrë më 20 mars 2016.
 126. ^ Haruka Gruber (4 gusht 2009). "RB Leipzig geht ohne Vereinswappen in Saison". spox.com (në gjermanisht). Perform Media Deutschland GmbH. Marrë më 1 prill 2016.
 127. ^ Lutz Wöckener (26 maj 2014). "Das neue Wappen erinnert an ein Fehler-Suchbild". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. Marrë më 1 prill 2014.
 128. ^ Lars Spannagel (16 qershor 2009). "New York, Salzburg, Markranstädt: Der RB Leipzig kommt". Der Tagesspiegel (në gjermanisht). Berlin: Verlag Der Tagesspiegel GmbH. Marrë më 1 shtator 2018.
 129. ^ Will Magee (27 shtator 2013). "Austria Salzburg refuse to play second fiddle to Red Bull 18 years after split" (në anglisht). The Guardian. ISSN 0261-3077. Marrë më 15 nëntor 2023.
 130. ^ "Red Bull Salzburg Fans singen gegen RB Leipzig". Faszination Fankurve (në gjermanisht). Brühl: Faszination Fankurve, Sole trader: Johannes Mäling. 30 prill 2015. Marrë më 1 shtator 2018.
 131. ^ Thomas Fritz (27 qershor 2015). "Wenn Red-Bull-Fans "Scheiß RB Leipzig" singen". Zeit Online (në gjermanisht). Hamburg: Zeit Online GmbH. Marrë më 1 shtator 2018.
 132. ^ Maximilian Schmeckel (30 mars 2015). "RB-Nachwuchsleiter Schrof: "Wir werden neue Maßstäbe setzen"". Goal (në gjermanisht). Mynih: PERFORM Media Deutschland GmbH. Marrë më 1 shtator 2018.
 133. ^ "So funktioniert das "System Red Bull"". Inside 11 (në gjermanisht). Bubenheim: Inside 11, Sole trader:Julian Beck. 17 gusht 2014. Marrë më 1 shtator 2018.
 134. ^ "UEFA rules threaten to disqualify RB Leipzig or Red Bull Salzburg from Champions League". Goal (në anglisht). 22 shkurt 2017. Marrë më 1 shtator 2018.
 135. ^ "Red Bull and the fight for football's soul" (në anglisht). Financial Times. 5 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2018. Marrë më 1 shtator 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 136. ^ Richard Williams (12 maj 2017). "Red Bull will need all its energy to overcome Uefa ownership rules" (në anglisht). The Guardian. Marrë më 1 shtator 2018.
 137. ^ "German clubs won't appeal after Uefa clear RB Leipzig and FC Salzburg for Champions League despite Red Bull link" (në anglisht). The Independent. 20 qershor 2017. Marrë më 1 shtator 2018.
 138. ^ "Champions League: RB Leipzig and Red Bull Salzburg both allowed to compete" (në anglisht). BBC Sport. 20 qershor 2017. Marrë më 1 shtator 2018.
 139. ^ "Europa League Draw: Leipzig drawn with 'sister' club Salzburg, Frankfurt have it tough" (në anglisht). Deutsche Welle. 31 gusht 2018. Marrë më 1 shtator 2018.
 140. ^ "Red-Bull-clubs: Leipzig encounters Salzburg". Allinfo (në anglisht). 31 gusht 2018. Marrë më 1 shtator 2018.
 141. ^ "RB Leipzig 2–3 Red Bull Salzburg" (në anglisht). BBC Sport. 20 shtator 2018. Marrë më 15 dhjetor 2018.
 142. ^ "Europa League: RB Leipzig hanging by a thread after Salzburg loss" (në anglisht). Deutsche Welle. 29 nëntor 2018. Marrë më 15 dhjetor 2018.
 143. ^ "Dominik Szoboszlai Set to Join RB Leipzig". footballexpress.in (në anglisht). 17 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2021. Marrë më 28 janar 2024.
 144. ^ "Benjamin Sesko continues RB Salzburg and RB Leipzig love-hate relationship". footballwhispers.com (në anglisht). 15 gusht 2022. Marrë më 4 tetor 2023.
 145. ^ "Nicolas Seiwald: Who is RB Leipzig's new silky midfielder from Salzburg?". bundesliga.com (në anglisht). Marrë më 4 tetor 2023.
 146. ^ Michael Kraske (11 mars 2010). "Blechdosen-Arena". Die Zeit (në gjermanisht). Hamburg: Zeit Online GmbH. Marrë më 21 mars 2016.
 147. ^ "Stadtrat sagt Ja zur Red-Bull-Arena". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. 25 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2016. Marrë më 21 mars 2010.
 148. ^ "Zentralstadion Leipzig wird zur Red-Bull-Arena". leipzig-seiten.de (në gjermanisht). Lajpcig: LE-news-NET UG. 25 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2016. Marrë më 21 mars 2016.
 149. ^ "Leipziger Zentralstadion heißt jetzt "Red Bull Arena"". Die Presse (në gjermanisht). Viena: Die Presse Verlags-Gesellschaft m.b.H. & Co KG. 29 qershor 2010. Marrë më 21 mars 2016.
 150. ^ Guido Schäfter (18 mars 2015). "Schöner wohnen: RB Leipzig investiert fünf Millionen Euro ins Stadion". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2016. Marrë më 22 mars 2016.
 151. ^ Guido Schäfer (8 qershor 2015). "Parkhaus am Sportforum kommt, wenn privater Investor Ja sagt". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2016. Marrë më 22 mars 2016.
 152. ^ Yvonne Gabriel (gusht 2015). "BILD in der neuen Bullen-Kabine". Bild (në gjermanisht). Berlin: BILD GmbH & Co. KG. Marrë më 22 mars 2016.
 153. ^ Robert Nößler (21 gusht 2015). "Red-Bull-Arena wird kleiner – Rangnick macht RB-Spieler zu Innenausstattern". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2015. Marrë më 22 mars 2015.
 154. ^ Stefan Krause (9 shtator 2015). "Bullen machen sich schick für die Bundesliga". Bild (në gjermanisht). Berlin: BILD GmbH & Co. KG. Marrë më 22 mars 2016.
 155. ^ Guido Schäfer (22 tetor 2014). "Bei Aufstieg von RB Leipzig: Red-Bull-Arena wird auf über 55.000 Zuschauer ausgebaut". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2015. Marrë më 30 janar 2016.
 156. ^ "Für die Bundesliga: RB Leipzig plant schon ein größeres Stadion". Die Welt (në gjermanisht). Berlin: WeltN24 GmbH. 28 tetor 2014. Marrë më 30 janar 2016.
 157. ^ "Bundesliga-Visionen: RB Leipzig plant ein größeres Stadion". Frankfurter Allgemeine Zeitung (në gjermanisht). Frankfurt am Main: rankfurter Allgemeine Zeitung GmbH. 29 tetor 2014. Marrë më 30 janar 2016.
 158. ^ "Leipzig plant größeres Stadion". Bild (në gjermanisht). Berlin: BILD GmbH & Co. KG. 7 mars 2015. Marrë më 30 janar 2016.
 159. ^ a b Guido Schäfer (5 gusht 2015). "Kölmel: Stadionvertrag mit RB Leipzig läuft bis 2020 – Ausbau möglich". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 30 janar 2016.
 160. ^ Ullrich Kroemer (6 gusht 2015). "RB Leipzig spült Millionen in Leipzigs Kassen". Mitteldeutsche Zeitung (në gjermanisht). Halle: Mediengruppe Mitteldeutsche Zeitung GmbH & Co. KG. Marrë më 30 janar 2016.
 161. ^ Guido Schäfer (8 tetor 2015). "Wiener Architekt legt Hand an: Red-Bull-Arena soll auf 57.000 Plätze erweitert werden". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 30 janar 2016.
 162. ^ Guido Schäfer (14 janar 2016). "RB Leipzig: Stadionausbau liegt auf Eis – Sebastian wechselt nach Paderborn". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 30 janar 2016.
 163. ^ Matthias Puppe; Guido Schäfer (7 shtator 2010). "Planungen für RB-Trainingszentrum: Hürden am Standort Cottaweg". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2017. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 164. ^ Grit Hartmann (20 nëntor 2010). "Steuert Leipzig auf den nächsten sportpolitischen Skandal zu?". deutschlandfunk.de (në gjermanisht). Këln: Deutschlandradio. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 165. ^ Evelyn ter Vehn (15 dhjetor 2010). "Leipzigs Stadtrat stimmt RB-Trainingszentrum am Cottaweg mit großer Mehrheit zu". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2021. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 166. ^ a b Matthias Puppe (7 janar 2011). "RB Leipzig startet am Cottaweg in das Unternehmen Fußball-Bundesliga". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2017. Marrë më 14 qershor 2016.
 167. ^ a b c d e "Verein". dierotenbullen.com (në gjermanisht). Lajpcig: RasenballSport Leipzig GmbH. n.d. Marrë më 31 janar 2016.
 168. ^ Matthias Puppe (5 tetor 2011). "Zweiter Bauabschnitt beim Trainingszentrum von RB Leipzig – Knackpunkt Umweltverträglichkeit". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 169. ^ Stefan Krause; Yvonne Gabriel (12 gusht 2011). "BILD.de erklärt die neue Bullenwiese". Bild (në gjermanisht). Berlin: BILD GmbH & Co. KG. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 170. ^ "RB Leipzig eröffnet Trainingszentrum am Cottaweg mit Autogrammstunde". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. 14 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2017. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 171. ^ "Bullen dürfen am Cottaweg bauen". Bild (në gjermanisht). Berlin: BILD GmbH & Co. KG. 3 dhjetor 2015. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 172. ^ a b c "Trainingszentrum RB Leipzig". sha.de (në gjermanisht). Dortmund: SHA Scheffler Helbich Architekten GmbH. n.d. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2016. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 173. ^ a b Mathias Roth (3 maj 2013). "Gehobene Ausstattung: RB Leipzig baut bis 2015 neues Trainigszentrum am Cottaweg". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2017. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 174. ^ a b Matthias Roth; Guido Schäfer (19 gusht 2015). "Rasenballer beziehen Trainingszentrum am Cottaweg". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 175. ^ "Neubau Red Bull-Akademie in Leipzig eröffnet". medicke.de (në gjermanisht). Glauchau: Medicke Metallbau GmbH. 2 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 176. ^ Frank Schober (13 tetor 2015). "13.500 Quadratmeter mit allem: Blick ins RB-Heiligtum am Cottaweg". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 29 dhjetor 2015.
 177. ^ Wolfgang Wiederstein (8 nëntor 2014). "Leipzig – finanziell wie von einem anderen Stern". Die Presse (në gjermanisht). Vjena: Die Presse Verlags-Gesellschaft m.b.H. & Co KG. Marrë më 31 janar 2016.
 178. ^ "Offizielle Fanclubs (OFC) von RB Leipzig | Ein Überblick". rbleipzig.com (në gjermanisht). Marrë më 22 gusht 2023.
 179. ^ "Fanclubs". dierotenbullen.com (në gjermanisht). Lajpcig: RasenBallsport Leipzig GmbH. Marrë më 13 maj 2018.
 180. ^ "Willkommen im Bulls Club e.V.!". bulls-club.de (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 27 korrik 2015.
 181. ^ Martin Schöler (20 nëntor 2012). "Ultras bei RB Leipzig: "Nicht in ein Korsett zwängen lassen"". Leipziger Internet Zeitung (në gjermanisht). Lajpcig. Marrë më 27 korrik 2015.
 182. ^ Fritz Thomas (16 prill 2015). "Die Red-Bull-Kritiker aus der Red-Bull-Arena". Die Zeit (në gjermanisht). Hamburg: Zeit Online GmbH. Marrë më 27 korrik 2015.
 183. ^ Ullrich Kroemer (10 mars 2016). "Fanstand im Stadion So emanzipieren sich kritische Fans von RB Leipzig". Mitteldeutsche Zeitung (në gjermanisht). Halle: Mediengruppe Mitteldeutsche Zeitung GmbH & Co. KG. Marrë më 22 mars 2016.
 184. ^ a b "Keine Stehplätze für RB Leipzig Anhänger". Faszination Fankurve (në gjermanisht). Brühl: Faszination Fankurve, Sole trader: Johannes Mäling. 19 nëntor 2014. Marrë më 22 mars 2016.
 185. ^ "Fanverband". fanverband-rbl.de (në gjermanisht). Lajpcig: Fanverband Leipzig. n.d. Marrë më 22 mars 2016.
 186. ^ "Satzung des Fanverbandes von RasenBallsport Leipzig e.V." (PDF). fanverband-rbl.de (në gjermanisht). Lajpcig: Fanverband Leipzig. 28 prill 2014. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 prill 2016. Marrë më 22 mars 2016.
 187. ^ Rene Gaengler (19 nëntor 2014). "Vorstoß von RB-Fans für Stehplätze abgelehnt". Fanzeit (në gjermanisht). Bokum: Fanzeit GmbH. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 22 mars 2016.
 188. ^ Guido Schäfer (29 shtator 2021). "Zwischen Anspruch und Wirklichkeit klafft bei RB Leipzig der Grand Canyon" (në gjermanisht). Sport Buzzer. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2022. Marrë më 27 janar 2022.
 189. ^ "Emil Forsberg leaves RB Leipzig: A legend departs" (në anglisht). RB Leipzig. 16 dhjetor 2023. Marrë më 7 shkurt 2024.
 190. ^ "Willy Thomas Orbán". bundesliga.com (në anglisht). Bundesliga. Marrë më 7 shkurt 2024.
 191. ^ "Péter Gulácsi". bundesliga.com (në anglisht). Bundesliga. Marrë më 7 shkurt 2024.
 192. ^ "Timo Werner fires RB Leipzig past Augsburg to sign off as the club's record scorer". bundesliga.com (në anglisht). Bundesliga. 27 qershor 2020. Marrë më 2 korrik 2020.
 193. ^ a b c "Top 10 goalscorers for RB Leipzig" (në anglisht). RB Leipzig. Marrë më 7 shkurt 2024.
 194. ^ "RB Leipzig 8–0 Mainz 05" (në anglisht). BBC Sport. 2 nëntor 2019. Marrë më 7 shkurt 2024.
 195. ^ "Haaland hits five as Man City reach quarter-finals" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 15 mars 2023.
 196. ^ a b "Tim Sebastian neuer RB-Kapitän". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. 31 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2022. Marrë më 6 janar 2016.
 197. ^ John Hennig (30 korrik 2011). "Kapitänsbinde beflügelt Leipzigs Pokalheld Frahn – Trainer Pacult sieht sich bestätigt". Leipziger Volkszeitung (në gjermanisht). Lajpcig: Leipziger Verlags- und Druckereigesellschaft mbH & Co. KG. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 6 janar 2016.
 198. ^ Ullrich Kroemer (23 korrik 2015). "Kaiser will RB Leipzig mehr Auswärtsstärke verleihen". Mitteldeutsche Zeitung (në gjermanisht). Halle: Mediengruppe Mitteldeutsche Zeitung GmbH & Co. Marrë më 6 janar 2016.
 199. ^ "Orban neuer Leipzig-Kapitän". sport1.de (në gjermanisht). Ismaning: Sport1 GmbH. 11 gusht 2017. Marrë më 3 gusht 2018.
 200. ^ Rune Gjerulff (30 gusht 2020). "Marcel Sabitzer made new RB Leipzig captain". Bulinews.com (në anglisht). Bulinews. Marrë më 1 mars 2021.
 201. ^ Rune Gjerulff (9 shtator 2021). "Peter Gulacsi made new RB Leipzig captain". Bulinews.com (në anglisht). Bulinews. Marrë më 24 prill 2022.
 202. ^ "RB Leipzig – Achievements" (në anglisht). Transfermarkt. Marrë më 8 shkurt 2024.
 203. ^ "Team". rbleipzig.com (në anglisht). RB Leipzig. Marrë më 8 shkurt 2024.
 204. ^ "Linke hört in Leipzig auf, Pacult fängt an". kicker.de (në gjermanisht). 4 maj 2011. Marrë më 23 janar 2014.
 205. ^ "Jesse Marsch wird zur Saison 2021/22 neuer Cheftrainer von RB Leipzig". dierotenbullen.com (në gjermanisht). 29 prill 2021.
 206. ^ a b c d e f g h i j k l m "RB Leipzig – Manager history". worldfootball.net (në anglisht). Münster: HEIM:SPIEL Medien GmbH & Co. KG. Marrë më 8 maj 2016.
 207. ^ "Medien: Hasenhüttl geht nach Leipzig". Donaukurier (në gjermanisht). Ingolshtad: Donaukurier Verlagsgesellschaft mbH & Co. KG. 1 maj 2016. Marrë më 8 maj 2016.
 208. ^ "Team". rbleipzig.com (në anglisht). Lajpcig: RasenballSport Leipzig GmbH. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2021. Marrë më 5 mars 2022.
 209. ^ "Staff". rbleipzig.com (në anglisht). Lajpcig: RasenballSport Leipzig GmbH. n.d. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2022. Marrë më 5 mars 2022.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]