Borussia Dortmund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ballspielverein Borussia 09 e.V. Dortmund, njohur zakonisht si Borussia Dortmund ([boˈʁʊsi̯a ˈdɔʁtmʊnt], Dortmund, ose BVB, është një klub futbollistik gjerman me seli në Dortmund, North Rhine-Westphalia. Klubi është pjesë e një shoqate antarsimi sportive me më shumë se 115,000 antarë,[1] duke e bërë BVB-në shoqatën e sportive të antarsimit të tretë më të madhe në Gjermani. Dortmund luan në Bundesligë, liga elitare e futbollit gjerman. Dortmundi është një nga klubet më të suksesshme në historinë e futbollit gjerman.[2][3]

Borussia Dortmund u themelua në vitin 1909 nga shtatëmbëdhjetë lojtarë nga Dortmundi. Borussia Dortmund ka fituar tetë kampionate gjerman, tre DFB-Pokal, pesë DFL-Superkupa, një Ligë Kampionesh, një UEFA Cup Winners' Cup dhe një Kupë Interkontinentale. Fitorja e tyre në Cup Winners' Cup në vitin 1966 i bëri klubin e parë gjerman që fiton një titull europian.

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meshkujt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionatet kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i futbollit të meshkujve është reparti më i suksesshëm i Borussia Dortmund i cili ka fituar 8 tituj të kampionit gjerman. Në tabelen e perhershme të Bundesliges në fund të sezonit 2016/17 pas 50 viteve në Bundesligë, zë vendin e katërt me 2675 pikë. Borussia Dortmund ishte ekipi i parë i cili pas fitores së kampionatit në vitin 1957 është nderuar si "Ekipi i vitit". Gjithashtu edhe ne vitet 1995 dhe 2011 pas fitores së titullit të është nderuar "Ekipi i vitit".

Kampion Gjerman (8): 1956, 1957, 1963, 1995, 1996, 2002, 2011, 2012

Nënkampion Gjerman (7): 1949, 1961, 1966, 1992, 2013, 2014, 2016

Kampionatet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Borussia Dortmund ka fituar "Europapokal der Pokalsieger 1965/66" si ekipi i parë gjerman i cili ka fituar një Europapokal. Pas fitores së "Champions League 1997" dhe "Weltpokal 1997", Borussia Dortmund është përzgjedhur si Ekipi Botëror i vitit 1997 nga Association Internationale de la Presse Sportive (AIPS).

Kupat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Borussia Dortmund e ka fituar DFB-Pokal 4 herë dhe ka qenë 9 herë në Finale. Në vitin 2012 janë fituar për herë të parë Kupa dhe Kampionati në një sezonë. Borussia Dortmund është gjithashtu ka fituar edhe Superkupen 5 herë dhe ka qenë 9 herë pjesëmarres në ketë garë.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 13 gusht 2019[4]
Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Switzerland.svg Pt Roman Bürki
2 Flag of France.svg Mb Dan-Axel Zagadou
5 Flag of Morocco.svg Mb Achraf Hakimi (në huazim Real Madrid)
6 Flag of Denmark.svg Mf Thomas Delaney
7 Flag of England.svg Mf Jadon Sancho
8 Flag of Germany.svg Mf Mahmoud Dahoud
9 Flag of Spain.svg Sm Paco Alcácer
10 Flag of Germany.svg Mf Mario Götze
11 Flag of Germany.svg Sm Marco Reus (kapiten)
13 Flag of Portugal.svg Mb Raphaël Guerreiro
14 Flag of Germany.svg Mb Nico Schulz
15 Flag of Germany.svg Mb Mats Hummels
16 Flag of Switzerland.svg Mb Manuel Akanji
18 Flag of Argentina.svg Mb Leonardo Balerdi
Nr. Pozicioni Lojtari
19 Flag of Germany.svg Mf Julian Brandt
22 Flag of Spain.svg Mb Mateu Morey
23 Flag of Belgium.svg Mf Thorgan Hazard
25 Flag of Germany.svg Pt Luca Unbehaun
26 Flag of Poland.svg Mb Łukasz Piszczek
27 Flag of Germany.svg Sm Marius Wolf
28 Flag of Belgium.svg Mf Axel Witsel
29 Flag of Germany.svg Mb Marcel Schmelzer
31 Flag of Germany.svg Mf Patrick Osterhage
33 Flag of Germany.svg Mf Julian Weigl
34 Flag of Denmark.svg Sm Jacob Bruun Larsen
35 Flag of Switzerland.svg Pt Marwin Hitz
37 Flag of Germany.svg Mf Tobias Raschl
40 Flag of Germany.svg Pt Eric Oelschlägel

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajneri Ottmar Hitzfeld udhëhoqi Dortmundin deri ne finalen e UEFA Champions League
Fillimi Fundi Trajneri
1 korrik 1935 korrik 1935 Ernst Kuzorra
1935 30 qershor 1936 Fritz Thelen
1 qershor 1936 1938 Ferdl Swatosch
1 korrik 1963 30 qershor 1965 Hermann Eppenhoff
1 korrik 1965 30 qershor 1966 Willi Multhaup
1 korrik 1966 10 prill 1968 Heinz Murach
18 prill 1968 16 dhjetor 1968 Oßwald Pfau
7 Djetor 1968 17 mars 1969 Helmut Schneider
21 mars 1969 30 qershor 1970 Hermann Lindemann
1 korrik 1970 21 Djetor 1971 Horst Witzler
3 janar 1972 30 qershor 1972 Herbert Burdenski
1 korrik 1972 30 tetor 1972 Detlev Brüggemann
1 Nentor 1972 1 mars 1973 Max Michallek
2 mars 1973 30 dhjetor 1973 Dieter Kurrat
1 korrik 1973 30 dhjetor 1974 Janos Bedl
1 korrik 1974 1 shkurt 1976 Otto Knefler
1 shkurt 1976 18 qershor 1976 Horst Buhtz
18 qershor 1976 30 prill 1978 Otto Rehhagel
21 maj 1978 29 prill 1979 Carl-Heinz Rühl
30 prill 1979 30 qershor 1979 Uli Maslo
1 korrik 1979 10 maj 1981 Udo Lattek
11 maj 1981 30 qershor 1981 Rolf Bock
1 korrik 1981 30 qershor 1982 Branko Zebec
1 korrik 1982 5 prill 1983 Karl-Heinz Feldkamp
6 prill 1983 30 qershor 1983 Helmut Witte
1 korrik 1983 23 tetor 1983 Uli Maslo
31 tetor 15 Nentor 1983 Heinz-Dieter Tippenhauer
16 Nentor 1983 30 qershor 1984 Horst Franz
1 korrik 1984 24 tetor 1984 Friedhelm Konietzka
28 tetor 1984 30 qershor 1985 Erich Ribbeck
1 korrik 1985 20 prill 1986 Pál Csernai
20 prill 1986 26 qershor 1988 Reinhard Saftig
27 qershor 1988 30 qershor 1991 Horst Köppel
1 korrik 1991 30 qershor 1997 Ottmar Hitzfeld
1 korrik 1997 30 qershor 1998 Nevio Scala
1 korrik 1998 4 shkurt 2000 Michael Skibbe
5 shkurt 2000 12 prill 2000 Bernd Krauss
16 prill 2000 30 qershor 2000 Udo Lattek
1 korrik 2000 30 qershor 2004 Matthias Sammer
1 korrik 2004 18 dhjetor 2006 Bert van Marwijk
19 Dhejtor 2006 12 mars 2007 Jürgen Röber
12 mars 2007 19 maj 2008 Thomas Doll
1 korrik 2008 1 korrik 2015 Jürgen Klopp
1 korrik 2015 1 korrik 2017 Thomas Tuchel
1 korrik 2017 Peter Bosz

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bayern is world's biggest club, by membership". insideworldfootball.com. 30 nëntor 2014. Marrë më 6 shkurt 2015. 
  2. ^ "Fußball Deutsche Meister seit 1903 Tabelle Liste Statistik Übersicht deutsche Fußballmeister Fussballmeister DFB". Sport-finden.de. Marrë më 28 prill 2013. 
  3. ^ "Alle Sieger des Landesmeister-Cups und der Champions League". Kicker.de. 20 maj 2012. Marrë më 28 prill 2013. 
  4. ^ "First Team" [Ekipi i parë] (në anglisht). bvb.de. Marrë më 27 korrik 2019.