Eintracht Frankfurt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eintracht Frankfurt
Pseudonimi(et)Die Adler (Shqiponjat)
SGE (Sportgemeinde Eintracht)
Launische Diva (Diva me humor)
Themeluar8 mars 1899; 124 vite më parë
StadiumiDeutsche Bank Park
Kapaciteti58,000 vende
PronariFlamuri Matthias Beck
TrajneriFlamuri Dino Toppmöller
LigaBundesliga
2022/237
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Eintracht Frankfurt e.V. (Gjermanisht: [ˈʔaɪ̯ntʁaxt ˈfʁaŋkfʊʁt]; është një klub futbollistik me vendndodhje në Frankfurt, i cili luan aktualisht në Bundesligë, elita e futbollit gjerman.

Klubi i themelua në vitin 1899 dhe ka fituar një kampionat gjerman, katër DFB-Pokala dhe një Kupë UEFA. Që nga viti 1925, stadiumi i klubit është Waldstadion, që nga 1 korrik 2020 quhet Deutsche Bank Park për arsye sponsorizimi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia para-Bundesligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjestar themelues i Bundesligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suksesi jashtë Bundesligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 maj 2022, Frankfurti fitoi Ligën e Evropës për herë të dytë në histori pasi mposhti në finale ekipin skocez Rangers. Ky ishte trofeu i parë evripian për klubin pas 42 vitesh.[1]

Ngjyrat, stema dhe pseudonimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Europian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajonal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet në ligë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 18 shkurt 2024

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Gjermania Pt Kevin Trapp (vice-captain)
3 Ekuador Mb Willian Pacho
4 Gjermania Mb Robin Koch
5 Kroacia Mb Hrvoje Smolčić
7 Egjipti Sm Omar Marmoush
8 Algjeria Mf Farès Chaïbi
9 Austria Sm Saša Kalajdžić
11 Franca Sm Hugo Ekitike
15 Tunizia Mf Ellyes Skhiri
16 Suedia Mf Hugo Larsson
17 Gjermania Mf Sebastian Rode (captain)
19 Franca Mf Jean-Mattéo Bahoya
20 Japonia Mf Makoto Hasebe
22 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Mb Timothy Chandler
24 Portugalia Mb Aurélio Buta
25 Holanda Mf Donny van de Beek
26 Franca Mf Éric Junior Dina Ebimbe
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
27 Gjermania Sm Mario Götze
29 Franca Mb Niels Nkounkou
31 Gjermania Mb Philipp Max
33 Gjermania Pt Jens Grahl
34 Gjermania Mb Nnamdi Collins
35 Brazil Mb Tuta
36 Gjermania Mf Ansgar Knauff
37 Gjermania Mf Sidney Raebiger
40 Brazil Pt Kauã Santos
41 Shqipëria Pt Simon Simoni
43 Gjermania Sm Noel Futkeu
44 Ekuador Mb Davis Bautista
45 Gjermania Mf Mehdi Loune
46 Gjermania Mb Dario Gebuhr
47 Gjermania Mb Elias Baum
48 Spanja Sm Nacho Ferri
49 Gjermania Mf Harpreet Ghotra

Në huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Mf Paxten Aaronson (te SBV Vitesse deri më 30 qershor 2024)
Gjermania Sm Faride Alidou (te 1. FC Köln deri më 30 qershor 2024)
Kolumbia Sm Rafael Santos Borré (te Werder Bremen deri më 30 qershor 2024)
Gjermania Mb Nathaniel Brown (te 1. FC Nürnberg deri më 30 qershor 2024)
Qiproja Mf Antonio Foti (te Hannover 96 deri më 30 qershor 2024)
Norvegjia Sm Jens Petter Hauge (te FK Bodø/Glimt deri më 31 dhjetor 2024)
Kroacia Mf Kristijan Jakić (te FC Augsburg deri më 30 qershor 2024)
Hungaria Mf Krisztián Lisztes (te Ferencvárosi TC deri më 30 qershor 2024)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Kroacia Sm Igor Matanović (te Karlsruher SC deri më 30 qershor 2024)
Gjermania Sm Jessic Ngankam (te Mainz 05 deri më 30 qershor 2024)
Stampa:Country data CMR Mb Jérôme Onguéné (te Servette FC deri më 30 qershor 2024)
Gjermania Mf Marcel Wenig (te 1. FC Nürnberg deri më 30 qershor 2024)

Fituesit e Kupës së Botës si lojtar të klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e Botës 1954Gjermania

Kupa e Botës 1974Gjermania

Kupa e Botës 1990Gjermania

Kupa e Botës 2014Gjermania

Stafi aktual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajneri Flamuri Oliver Glasner
Ndihmës trajneri Flamuri Erwin Bradasch

Flamuri Nélson Morgado Flamuri Stefan Buck

Trajneri i portierëve Flamuri Jan Zimmermann
Fizioterapisti Flamuri Maik Liesbrock
Flamuri Thomas Stubner
Roja Flamuri Michael Fabacher
Trajneri i palestrës Flamuri Markus Murrer
Flamuri Martin Spohrer
Flamuri Andreas Beck
Flamuri Andreas Biritz
Trajneri i pajisjeve Flamuri Franco Lionti Flamuri Igor Simonov
Doktori i skuadrës Flamuri Dr. Florian Pfab Flamuri Christian Haser
Trajneri i akademisë Flamuri Karl-Heinz Körbel
Vëzhguesi Flamuri Timmo Hardung

Presidentët e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Arena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nordwestkurve Frankfurt

Arena momentale e klubit është arena më 58,000 ulëse Waldstadion, zyrtarisht e njohur si Deutsche Bank Park

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "VIDEO/ E humbet penalltinë vendimtare lojtari i fundit që pritej, Frankfurti është fituesi i Europa League". Sport Ekspres. 18 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2022. Marrë më 18 maj 2022.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]