Eintracht Frankfurt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Eintracht Frankfurt e.V. (Gjermanisht: [ˈʔaɪ̯ntʁaxt ˈfʁaŋkfʊʁt]; është një klub futbollistik me vendndodhje në Frankfurt, i cili luan aktualisht në Bundesligë, elita e futbollit gjerman.

Klubi i themelua në vitin 1899 dhe ka fituar një kampionat gjerman, katër DFB-Pokala dhe një Kupë UEFA. Që nga viti 1925, stadiumi i klubit është Waldstadion, që nga 1 korrik 2020 quhet Deutsche Bank Park për arsye sponsorizimi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia para-Bundesligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjestar themelues i Bundesligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suksesi jashtë Bundesligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyrat, stema dhe pseudonimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Europian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajonal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet në ligë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 19 Shtator 2021

Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Germany.svg Pt Kevin Trapp
2 Flag of France.svg Mb Evan N'Dicka
3 Flag of Austria.svg Mf Stefan Ilsanker
6 Flag of Croatia.svg Mf Kristijan Jakić
7 Flag of Australia.svg Mf Ajdin Hrustic
8 Flag of Switzerland.svg Mf Djibril Sow
9 Flag of the Netherlands.svg Sm Sam Lammers
10 Flag of Serbia.svg Mf Filip Kostić
13 Flag of Austria.svg Mb Martin Hinteregger
15 Flag of Japan.svg Mf Daichi Kamada
17 Flag of Germany.svg Mf Sebastian Rode
18 Flag of France.svg Mb Almamy Touré
19 Flag of Colombia.svg Sm Rafael Santos Borré
20 Flag of Japan.svg Mf Makoto Hasebe
21 Flag of Germany.svg Sm Ragnar Ache
22 Flag of the United States.svg Mb Timothy Chandler
Nr. Pozicioni Lojtari
23 Flag of Norway.svg Mf Jens Petter Hauge
24 Flag of Germany.svg Mb Danny da Costa
25 Flag of Germany.svg Mb Christopher Lenz
27 Flag of Morocco.svg Mf Aymen Barkok
28 Flag of Spain.svg Mf Fabio Blanco
29 Flag of Denmark.svg Mf Jesper Lindstrøm
31 Flag of Germany.svg Pt Jens Grahl
32 Flag of Germany.svg Mf Amin Younes
35 Flag of Brazil.svg Mb Tuta
37 Flag of Germany.svg Mb Erik Durm
38 Flag of Spain.svg Sm Enrique Herrero
39 Flag of Portugal.svg Sm Gonçalo Paciência
40 Flag of Germany.svg Pt Diant Ramaj
45 Flag of Slovenia.svg Mf Martin Pečar
47 Flag of Germany.svg Mb Jan Schröder
48 Flag of Germany.svg Sm Gianluca Schäfer

Në huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Turkey.svg Sm Ali Akman (te NEC Nijmegen deri më 30 qershor 2022)
Flag of Germany.svg Pt Elias Bördner (te Viktoria Köln deri më 30 qershor 2022)
Flag of Germany.svg Mf Dominik Kohr (te Mainz 05 deri më 30 qershor 2022)
Flag of Germany.svg Sm Igor Matanović (te FC St. Pauli deri më 30 qershor 2023)
Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Germany.svg Mb Fynn Otto (te Hallescher FC deri më 30 qershor 2022)
Flag of Uruguay.svg Mf Rodrigo Zalazar (te FC Schalke 04 deri më 30 qershor 2022)
Flag of Switzerland.svg Mf Steven Zuber (te AEK deri më 30 qershor 2022)

Fituesit e Kupës së Botës si lojtar të klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e Botës 1954Gjermania

Kupa e Botës 1974Gjermania

Kupa e Botës 1990Gjermania

Stafi aktual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajneri Flamuri Oliver Glasner
Ndihmës trajneri Flamuri Michael Angerschmid

Flamuri Ronald Brunmayr

Trajneri i portierëve Flamuri Jan Zimmermann
Fizioterapisti Flamuri Maik Liesbrock
Flamuri Thomas Stubner
Roja Flamuri Michael Fabacher
Trajneri i palestrës Flamuri Markus Murrer
Flamuri Martin Spohrer
Flamuri Andreas Beck
Flamuri Andreas Biritz
Trajneri i pajisjeve Flamuri Franco Lionti Flamuri Igor Simonov
Doktori i skuadrës Flamuri Dr. Florian Pfab Flamuri Christian Haser
Trajneri i akademisë Flamuri Karl-Heinz Körbel
Vëzhguesi Flamuri Ben Manga

Presidentët e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Arena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nordwestkurve Frankfurt

Arena momentale e klubit është arena më 51,500 ulëse Waldstadion, zyrtarisht e njohur si Deutsche Bank Park

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]