Jump to content

Joachim Löw

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joachim Löw

Löw si trajneri i Gjermanisë
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJoachim Löw[1]
Datëlindja (1960-02-03) 3 shkurt 1960 (64 vjeç)
VendlindjaSchönau im Schwarzwald,
Gjermani Perëndimore
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Karriera me të rinjtë
TuS Schönau 1896
FC Schönau
Eintracht Freiburg
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1978–1980SC Freiburg71(18)
1980–1981VfB Stuttgart4(0)
1981–1982Eintracht Frankfurt24(5)
1982–1984SC Freiburg65(25)
1984–1985Karlsruher SC24(2)
1985–1989SC Freiburg116(38)
1989–1992FC Schaffhausen
1992–1994FC Winterthur
1994–1995FC Frauenfeld
Karriera ndërkombëtare
1979–1980Gjermania U214(0)
Skuadra të menaxhuara
1992–1994FC Winterthur (të rinjtë)
1994–1995FC Frauenfeld
1995–1996VfB Stuttgart (assistant)
1996VfB Stuttgart (i përkohshëm)
1996–1998VfB Stuttgart
1998–1999Fenerbahçe
1999–2000Karlsruher SC
2000–2001Adanaspor
2001–2002Tirol Innsbruck
2003–2004Austria Wien
2004–2006Gjermania (ndihmës)
2006–2021Gjermania
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Joachim "Jogi" Löw (i lindur më 3 shkurt 1960 në Schönau, ish-Gjermania Perëndimore) është menaxheri i Kombëtares Gjermane të futbollit ku shquhet per stilin dhe modelin e udhjeqjes se Kombtares Gjermane te Futbollit ne vitin 2014 Joachim Low arriti qe ne kampionatin botror te futbollit fifa world kup 2014 ne Brazil tja siguronte titullin e kampionit botror Kombtares Gjermane te futbollit ne janar te vitit 2015 Joachim Low firmosi kontraten me Kombtaren Gjermane te Futbollit edhe per kater vitet e ardhshme ne nje prononcim per media Joachim Low u shpreh i kenaqur me poziten qe ka ne Kombtaren Gjermane te Futbollit ai nder te tjersh tha jami i kenaqur me kete kombtaren ose kete skuader qe eshte ftyra e vertet e futbollit Gjerman dhe mendoj se deshiroj qe te qendroj edhe per nje mandat ne krye te kesaj kombtare megjithat ne kemi shum per te ber tha nder te tjerash Joachim Low

Karriera si lojtar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1978 Löw filloi karrierën e tij si lojtar me skuadrën e ligës së dytë SC Freiburg. Ai u kthye dy herë tek klubi (1982, 1985). Në 1980 Löw shkoi tek VfB StuttgartFußball-Bundesliga, por ai nuk u përshtat me klubin dhe luajti vetëm 4 ndeshje. Në sezonin 1981-1982 ai luajti për Eintracht Frankfurt, por u kthye tek Freiburg vitin pasardhës. Në sezonin 1982-1983 ai shënoi 8 gola në 24 ndeshje, në sezonin 1983-1984 ai shënoi 17 gola në 31 ndeshje në 2. Fußball-Bundesliga ose ndryshe Bundesliga 2. Më pas ai u kthye në Bundesliga me Karlsruher SC, por sërish dështoi dhe shënoi vetëm 2 gola në 24 ndeshje. Më pas ai u bashkua me Freiburg sërish dhe kaloi atje 4 vjet. Löw e mbylli karrierën e tij në Zvicër, ku luajti për FC Schaffhausen (19891992) dhe FC Winterthur (19921994).

Löw luajti katër herë për Kombetaren gjermane U-21.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Joachi̇m Löw" (në turqisht). Federata Turke e Futbollit. Marrë më 21 dhjetor 2020.