Toni Kroos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Toni Kroos
FIFA WC-qualification 2014 - Austria vs. Germany 2012-09-11 - Toni Kroos.JPG
Kroos me Gjermaninë në vitin 2012
Të dhënat personale
Emri i plotëToni Kroos[1]
Data e lindjes (1990-01-04) 4 Janar 1990 (30 vjeç)
Vendi i lindjesGreifswald, Gjermani Perëndimore
Gjatësia1,82 m (5 ft 12 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualReal Madrid
Numri8
Karriera në rini
1997–2002Greifswalder SV
2002–2006Hansa Rostock
2006–2007Bayern München
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2007–2008Bayern München II13(4)
2007–2014Bayern München130(13)
2009–2010Bayer Leverkusen (huazim)43(10)
2014–Real Madrid139(11)
Ekipi kombëtar
2005–2007Gjermaninë U1734(17)
2009Gjermaninë U195(3)
2008–2009Gjermaninë U2110(2)
2010–Gjermania[2]91(14)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 27 janar 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 19 nëntor 2018

Toni Kroos (Gjermanisht: [ˈtoːni ˈkʁoːs]; lindur më 4 janar 1990) është një futbollist profesionist gjerman i cili luan si mesfushor për klubin spanjoll Real Madrid dhe kombëtaren gjermane.

Një pjestar i skuadrës së parë të Bayern Munich që nga mosha 17 vjeçare, Kroos u bë titullar i rregullt i skuadrës pas huazimit 18 mujor tek Bayer Leverkusen, duke fituar trofe përfshirë edhe tre tituj të Bundesligës dhe Ligën e Kampioneve në vitin 2013. Pasi fitoi Kupën e Botës në vitin 2014, ai u bashkua me Real Madridin në një kontratë gjashtë vjeçare. Ai është vlerësuar nga gazetarë dhe ish lojtarë si një lojtar me të gjitha aftësitë për rolin e mesfushorit-sulmues.[3][4]

Kroos bëri debutimin e tij me kombëtaren në vitin 2010 dhe ishte pjestar i skuadrës që arriti gjysmë-finalet e Kupës së Botës 2010 dhe UEFA Euro 2012. Ai ishte gjithashtu pjestar i skuadrës që fitoi Kupën e Botës 2014, duke u bërë i pari (dhe i vetmi) lojtar i lindur në Gjermaninë Perëndimore që fiton kompedicionin.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kroos për herë të parë luajti me klubin lokal Greifswalder SC, duke u transferuar më vonë te skuadra e të rinjëve të Hansa Rostock. Kroos më pas lëvizi tek të rinjtë e Bayern Munich në vitin 2006. Ai humbi plot 40 ditë mësimi në shkollë për shkak të stërvitjes.[5]

Në sezonin 2007–08, në moshën 17 vjeçare, Kroos u ngjit në skuadrën e parë të Bayernit. Ai bëri një fillim befasues në karrierën e tij në Bundesligë, duke debutuar me Bayernin më 26 shtator 2007 në fitoren 5–0 kundër Energie Cottbus; ai assistoi dy golat e Miroslav Kloses gjatë 18 minutave të tij si zëvëndësues.[6] Gjatë kohës së debutimit të tij, Kroos u bë lojtari më i ri që kishte përfaqsuar Bayernin në një ndeshje profesioniste në moshën 17 vjeçare, tetë mujore dhe dy ditore; një rekord i cili u thye nga David Alaba në vitin 2010.

Më 25 tetor, Kroos i dhuroi Bayernit një fitore të vlefshme kundër Yllit të Kuq të Beogradit në debutimin e tij në Kupën UEFA, duke hyrë si zëvëndësues në minutën e 81 dhe duke asistuar golin e fitores të shënuar nga Miroslav Klose, i pari për të me klubin, në kohën shtesë.[7] Ai luajti ndeshjen e tij të parë si titullar me Bayernin në humbjen 3–1 jashtë fushe kundër VfB Stuttgart.

Kroos e mbylli sezonin e tij të parë me Bayernin duke zhvilluar 20 paraqitje, nga të cilat 6 si titullar. Ai gjithashtu shënoi edhe tre gola në 12 paraqitje me Bayern Munich IIRegionalliga Süd.

Pavarësisht se ishte zgjedhur për të startuar në ndeshjen hapëse të Bayernit në Bundesligë kundër Hamburger SV, Kroos u paraqit më pak me die Roten gjatë pjesës së parë të sezonit 2008–09. Megjithatë, më 5 nëntor 2008, ai bëri debutimin e tij në Ligën e Kampioneve si një zëvëndësues në minutën e 79të kundër Fiorentinës në ndeshjen e katërt të fazës së grupeve[8]

Huazimi tek Bayer Leverkusen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 janar 2009, Bayerni lejoi Kroosin të bashkohej me Bayer Leverkusenin në një huazim 18-mujor për të fituar më shumë përvojë.[9]

Më 28 Shkurt 2009, Kroos zhvilloi paraqitjen e parë me klubin si një zëvëndësues në humbjen 1–0 kundër Hannover 96. Më 12 prill, ai luajti ndeshjen e parë si titullar në Bundesligë me Leverkusenin, duke assistuar golin e vetëm të skuadrës në barazimin 1–1 kundër SV Werder Bremen. Gjashtë ditë më vonë, ai shënoi golin e parë në Bundesligë në humbjen 2–1 kundër VfL Wolfsburg.

Më 30 Maj, Kroos u paraqit si një zëvëndësim i vonshëm në finalen e 2009 DFB-Pokal kundër Bremenit, ku Leverkuseni u mposht me rezultatin 1–0 falë golit të Mesut Özil.[10]

Gjatë sezonit 2008–09, Kroos zhvilloi 13 paraqitje me klubin në të gjitha kompedicionet, duke shënuar edhe një herë.

Kroos e vendosi veten si titullar i Leverkusenit gjatë sezonit 2009–10, duke u paraqitur në të gjitha ndeshjet e Bundesligës përveç njërës. Nga java e 16 e deri në javën e 20, Kroos regjistroi pesë gola dhe katër asiste në pesë ndeshje në Bundesligë, duke u shpallur dy herë rresht nga kicker si lojtari i muajit në dhjetor 2009 dhe janar 2010.[11]

Ai e mbylli sezonin me nëntë gola dhe 12 asiste në 33 ndeshje.

Bayern München[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në verën e vitit 2010, pas skadimit të huazimit të tij te Bayer Leverkusen, Kroos u rikthye te Bayern Munich, kur u pyet për shancet në skuadrën e parë te Bayerni, finalisja e sezonit të kaluar në Ligën e Kampioneve, Kroos tha: "Unë dua të luaj sa më shpesh që të jetë e mundur!.[12]

Më 16 gusht 2010, ai luajti si titullar në ndeshjen e raundit të parë të DFB-Pokal kundër TSV Germania Windeck, duke shënuar golin e tretë të fitores 4–0. Më 29 tetor 2010, ai shënoi golin e parë në ligë për klubin, në një fitore 4–1 kundër SC Freiburg. Gjatë sezonit 2010–11, Kroos ishte një titullar i rregullt për Bayernin në Bundesligë, DFB-Pokal dhe në Ligën e Kampioneve. Ai e mbylli sezonin 37 paraqitje në të gjitha kompedicione.

Gjatë sezonit 2011–12, nën drejtimin e Jupp Heynckes, ish trajneri i tij te Leverkuseni, Kroos e vendosi veten e tij si titullar në formacion, duke formuar një mesfushë të fortë me kolegun te Gjermania Bastian Schweinsteiger. Ai luajti 51 ndeshje në të gjitha kompedicionet gjatë sezonit, përfshirë edhe finalen e Ligës së Kampioneve, ku Bayern u mposht nga gjuajtjet e penalltive nga ÇelsiAllianz Arena.

Ai ishte një pjestar i rënëdësishëm i skuadrës së Bayernit që fitoi tripletën gjatë sezonit 2012–13. Ai ishte pak më i avancuar në mesfushë i ndjekur nga dyshja e Schweinsteiger dhe Javi Martínez, duke bërë që të shënojë tre gola në katër ndeshjet e para në Bundesligë. Ai shënoi golin e parë në Ligën e Kampioneve në ndeshjen hapëse të Bayernit në fazën e grupeve kundër Valencias. Pasi pësoi një dëmtim në ndeshjen e parë të çerek-finales së Ligës së Kampioneve kundër Juventusit,[13] Kroos ishte i padisponueshëm për pjesën tjetër të sezonit, duke humbur suksesin e Bayernit në finalen e Ligës së Kampioneve, finalen e DFB-Pokal dhe shtatë ndeshjet e fundit të Bundesligës.

Kroos u rikthye në formë për fillimin e sezonit 2013–14 dhe, më 4 tetor 2013, shënoi golin e parë të sezonit në barazimin 1–1 kundër ish skuadrës së tij Bayer Leverkusen në Bundesligë. Më 21 dhjetor 2013, ai luajti si titullar me Bayernin në finalen e FIFA Kupës së Botës për Klube me skuadrën që mposhti 2–0 Raja Casablancën.[14]

Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kroos duke luajtur për Real Madridin në vitin 2015.

Më 17 korrik 2015, Real Madrid lajmëroi se kishte arritur një marrëveshje për transferimin e Kroosit,[15][16] duke firmosur një marrëveshje gjashtë vjeçare[15] për një shumë të paditur.[17][18] Mediat raportonin se shuma e transferimit të tij ishte rreth 25-30 milion .[18][19][20] Kroos u bë lojtari i nëntë gjerman, pas Günter Netzer, Paul Breitner, Uli Stielike, Bernd Schuster, Bodo Illgner, Christoph Metzelder, Mesut Özil, dhe Sami Khedira, që bashkohet me Real Madridin.[21] Ai u prezantua në mes të 8,000 tifozëve,[22] dhe deklaroi se "Reali është klubi më i madhë në botë" dhe "se është pak më lartë se Bayerni".[23] Ai luajti në ndeshjen e tij debutuese kundër SeviljesUEFA Super Kupën më 12 gusht;[24] duke fituar trofeun e parë me Real Madridin.[25]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toni Kroos duke bërë nxehjen me Gjermaninë në vitin 2011.

Të rinjtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2007 Kupën e Botës U–17, Kroos u nderua me çmimin "Topi i Artë" si lojtari më i mirë i turnamentit dhe gjithashtu fitoi "Këpucën e Bronztë" pasi shënoi pesë gola.[26] Kroos debutoi me kombëtaren U–21 më 5 shtator 2008 në ndeshje kualifikuese të Kampionatit Europian nën-21 2009 kundër Irlandës së Veriut duke shënuar golin e parë në minutën e 11të.[27] Goli i tij i dytë me kombëtaren nën-21 erdhi në fitoren minimale 1–0 kundër Italisë, pas një gjuajtje të fortë nga distanca. Pavarësisht kësaj, trajneri Horst Hrubesch bëri surprizën duke e lënë atë jashtë skuadrës që do të luante në Euro 2009, dhe Gjermania fitoi trofeun pa të.[28]

Kupa e Botës 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2010, Kroos u thirr për herë të parë në kombëtaren e parë, për një seancë stërvitore në Sindelfingen[29] dhe u emërua në skuadër ditën tjetër për një ndeshje miqësore kundër Argjentinës më 3 mars 2010, ku më pas bëri edhe debutimin e tij me kombëtaren.[30]

Ai ishte një nga 23 të përzgjedhurit e trajnerit Joachim Löw për të luajtur në Kupën e Botës 2010 në Afrikën e Jugut. Ai bëri debutimin e tij në ndeshjen e tretë të fazës së grupeve kundër Ganës, duke hyrë në fushën e lojës në minutën e 80 në vend të Bastian Schweinsteiger, me Gjermaninë që fitoi 1–0. Ai zhvilloi disa paraqitje të tjera si zëvëndësues kundër Argjentinës në çerek-finale, Spanjës në gjysmë-finale dhe kundër Uruguajit për ndeshjen e vendit të tretë.

Euro 2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kroos (majtas) duke luajtur për Gjermaninë në një ndeshje kualifikuese të Euro 2012 kundër Austrisë.

Kroos e vendosi veten e tij si titullar gjatë fushatës kualifikuese të Gjermanisë për Euro 2012, duke luajtur në tetë nga dhjetë ndeshjet e mundshme. Gjermania i fitoi të gjitha ndeshjet duke e mbyllur Grupin A në vendin e parë. Pasi kualifikuese ishin siguruar, Kroos shënoi dy golat e parë ndërkombëtarë, të dy me gjuajtje të fuqishme me këmbën e djathtë. Rastësi interesante ishte se të golat e tij ishin shënuar në raste ku Gjermania ishte në disavantazh në ndeshjet respektive, ku të dyja u mbyllën në barazime jashtë fushe, kundër dy organizatorëve të Euro 2012 – Polonisë dhe Ukrainës. Trajneri i kombëtares Joachim Löw e vlerësoi atë duke thënë: "Mënyra si Toni e shpërndan topin, si e merr atë, është shumë e mirë. Ai është teknikisht i shkëlqyeshëm ... Ai ka bërë përparime në ndeshjet e fundit, Unë jam ekstremisht i kënaqur me lojtarin".[31]

Në finalet e turnamentit, Kroos u paraqit si zëvëndësues në të tre ndeshjet e Gjermanisë në Grupin B. Për ndeshjen kundër gjysmë-finales kundër Italisë, Löw i dha atij një rol sulmues dhe të markonte mesfushorin Andrea Pirlo. Vendimi u kritikua rëndë me Gjermaninë që humbi ndeshjen 2–1.[32][33]

Kupa e Botës 2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë kualifikueseve e Kupës së Botës 2014, Kroos shënoi dy golat e parë ndërkombëtarënë ndeshje kompetitive në fitoren 6–1 kindër Republikës së Irlandës. Më 6 shtator 2013, ai shënoi edhe golin e dytë në fitoren e skuadrës 3–9 kundër Austrisë.

Kroos ishte në listën e lojtarëve që do të luanin në Kupën e Botës 2014.[34] Në ndeshjen hapëse të skuadrës që ishte fitorja 4–0 kundër Portugalisë, Kroos e nisi në mesfushë dhe assistoi golin e dytë të shënuar nga Mats Hummels.[35] Në gjysmë-finale kundë vendit organizator Brazilit, Kroos shënoi dy gola në vetëm dy minuta veç e veç (24' dhe 26') në fitoren 7–1 të Gjermanisë.[36] Ai gjithashtu regjistroi edhe assistin e katërt të turnamentit, duke krosuar për golin e parë të ndeshjes të shënuar nga Thomas Müller, dhe u shpall lojtari i ndeshjes nga FIFA.[37] Kroos gjatë turnamentit mori pseudonimin Garçom (kamarier në Portugalisht) nga braziliant për shkak se dhuroi më shumë topa në drejtim të sulmuesve.[38]

Më 11 korrik, Kroos ishte në listën e dhjetë lojtarëve për fituar çmimin FIFA "Topi i Artç" si lojtari më i mirë i turnamentit.[39]

Castrol Performance Index, analizuesi zyrtar i statistikave të Kupës së Botës 2014, e vlersoi Kroosin si lojtarin më të mirë të turnamentit, duke i vendosur vlersimin 9.79 nga 10.[40]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Mënyra si Toni e shpërndan topin, si e merr atë, është shumë e mirë. Ai është teknikisht i shkëlqyeshëm ... Ai ka bërë përparime në ndeshjet e fundit, Unë jam ekstremisht i kënaqur me lojtarin."

Joachim Löw, Trajneri i Kombëtares Gjermane të Futbollit[41]

Kroos është i njohur për saktësinë e tij të pasimit dhe për të krijuar golat. Ai është përshkuar nga Jonathan Wilson si "ndoshta prototipi modern i rolit të mesfushorit-sulmues".[3] Ish mesfushori i Manchester United Paul Scholes tha në vitin 2014 se Kroos është "një mesfushor qëndror i klasit të lartë", dhe se ai ishte lojtari që Unitedi kishte më shumë nevojë për të firmosur.[4]

Ish kapiteni i Hollandës foli për performancat e Kroosit në Kupën e Botës 2014 duke thënë: "Ai është duke bërë çdo gjë në rregull: ritmi në pasimet e tij është i madhë dhe sheh çdo gjë. Është pothuajse i përsosur."[42]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kroos ka lindur në Greifswald, Mecklenburg-Vorpommern më 4 janar 1990. Ai është vëllai më i madhë i mesfushoritWerder Bremen, Felix Kroos.[5] Babai i tij Roland punon si trajneri i të rinjëve te Hansa Rostock.[5] Gjatë rinisë së tij, ai nuk ishte nxënësi më i jashtëzakonshëm dhe shpenzonte shumë kohë duke prakikuar futbollin,[5] megjithatë, ai sillej mirë në klasë dhe e pëlqenin të gjithë shokët e klasës.[5] Me partneren e tij Jessica Farber ka një fëmijë, Leon (lindur më 14 gusht 2013).[43] Ai është pronar i një shtëpie në Majorka.[44]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 27 janar 2019
Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Gjithsej Ref.
Liga Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Bayern Munich II 2007–08 Regionalliga Süd 12 3 12 3 [45]
2008–09 3. Liga 1 1 1 1 [46]
Gjithsej 13 4 13 4
Bayern Munich 2007–08 Bundesliga 12 0 2 0 6 1 20 1 [45]
2008–09 7 0 1 1 1 0 9 1 [46]
Bayer Leverkusen (huazim) 2008–09 10 1 3 0 13 1 [46]
2009–10 33 9 2 0 35 9 [47]
Gjithsej 43 10 5 0 48 10
Bayern Munich 2010–11 Bundesliga 27 1 3 1 7 1 37 3 [48]
2011–12 31 4 6 1 14 2 51 7 [49]
2012–13 24 6 3 0 9 3 1 0 37 9 [50][51]
2013–14 29 2 6 1 12 1 4 0 51 4 [52][53]
Gjithsej 130 13 21 4 49 8 5 0 205 25
Real Madrid 2014–15 La Liga 36 2 2 0 12 0 5 0 55 2 [52]
2015–16 32 1 0 0 12 0 44 1 [52]
2016–17 29 3 5 0 12 1 2 0 48 4 [52]
2017–18 27 5 0 0 12 0 4 0 43 5 [52]
2018–19 15 0 1 0 6 1 3 0 25 1 [52]
Gjithsej 139 11 8 0 54 2 14 0 215 13
Gjithsej karriera 325 38 34 4 103 10 19 0 481 52

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja Sezoni Kompetitive Miqësore Total Ref
Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Gjermania 2009–10 4 0 4 0 8 0 [54]
2010–11 8 0 4 0 12 0 [54]
2011–12 4 0 6 2 10 2 [54]
2012–13 7 3 2 0 9 3 [54]
2013–14 7 2 5 0 12 2 [54]
2014–15 5 1 2 1 7 2 [54]
Gjithsej karriera 35 6 23 3 58 9 [54]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren gjermane:[55]
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 6 shtator 2011 PGE Arena Gdańsk, Gdańsk, Poloni Flamuri Polonia 1–1 2–2 Ndeshje Miqësore
2. 11 nëntor 2011 Olimpiysky National Sports Complex, Kiev, Ukrainë Flamuri Ukraina 1–2 3–3 Ndeshje Miqësore
3. 12 tetor 2012 Aviva Stadium, Dublin, Irlanda Flamuri Republika e Irlandës 5–0 6–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
4. 6–0
5. 6 shtator 2013 Allianz Arena, Mynih, Gjermani Flamuri Austria 2–0 3–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
6. 8 korrik 2014 Estádio Mineirão, Belo Horizonte, Brazil Flamuri Brazili 3–0 7–1 2014 FIFA Kupa e Botës
7. 4–0
8. 14 tetor 2014 Veltins-Arena, Gelzenkirhen, Gjerman Flamuri Republika e Irlandës 1–0 1–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2016
9. 18 nëntor 2014 Estadio de Balaídos, Vigo, Spanjë Flamuri Spanja 1–0 1–0 Ndeshje Miqësore

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bayern Munich[56]
Real Madrid[57]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjermania

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "FIFA Club World Cup Morocco 2013: List of Players" (PDF). FIFA. 7 dhjetor 2013. f. 5. Marrë më 7 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The Team" [Skuadra]. dfb.de (në gjermanisht). Marrë më 15 maj 2011.
 3. ^ a b "The Question: How is interpretation of the playmaker role changing?". The Guardian. 4 prill 2013. Marrë më 5 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Paul Scholes: Manchester United need Bayern Munich's Toni Kroos". BBC Sport. 22 maj 2014. Marrë më 22 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d e Meyn, Jörn (22 maj 2012). "Warum der junge Toni Kroos barfuß spielen musste". Die Welt. Marrë më 22 maj 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Hitzfeld's Review". FC Bayern Munich. 21 maj 2007. Marrë më 28 maj 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Kroos control". Sky Sports. Marrë më 2 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Toni Kroos". UEFA. Marrë më 5 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Bayern let Kroos join Bayer" [Bayern lejon Kroos t'i bashkohet Bayerit]. Sky Sports. 1 shkurt 2009. Marrë më 5 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Werders Triumph dank Özil". kicker. Marrë më 5 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Toni Kroos: Werdegang". toni-kroos.de. Marrë më 5 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Kroos: "Ich will spielen, so oft wie möglich!"". Münchner Merkur. 22 korrik 2010. Marrë më 5 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Bayern Munich's Toni Kroos expected to miss rest of season with injury" [Toni Kroos i Bayern Munich pritet të humbasi pjesën e mbetur të sezonit për shkak dëmtimi]. Sky Sportsdate=3 prill 2013. Marrë më 5 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Bajerni s'fal asgjë, pushton edhe botën". Panorama Sport. 22 dhjetor 2013. Marrë më 5 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b "Kros zyrtarizohet sot në 17:00, Reali do paguajë 30 milionë euro". Panorama Sport. 17 korrik 2014. Marrë më 17 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 16. ^ "Official statement". realmadrid.com. Marrë më 17 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Kroos kompleton kalimin te Reali". Koha.net. 17 korrik 2014. Marrë më 17 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ a b "Zyrtarizohet transferimi i Toni Kroos në Real Madrid (Foto)". Panorama Sport. 17 korrik 2014. Marrë më 17 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 19. ^ "Kroos kalon tek Real Madrid për 30 mln Euro". Sport.albeu.com. 17 korrik 2014. Marrë më 17 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Zyrtare: Reali transferon Kroosin". Zhurnal. 17 korrik 2014. Marrë më 17 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Kroos-Wechsel zu Real ist perfekt". Süddeutsche Zeitung. 17 korrik 2014. Marrë më 20 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Kroos: "Wechsel der absolut richtige Schritt"". kicker. 17 korrik 2014. Marrë më 18 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Gladwell, Ben (18 korrik 2014). "Toni Kroos: Real a cut above Bayern". ESPN FC. Marrë më 18 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Europa i përket Realit, K.Ronaldo e pushton". Panorama Sport. 13 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 gusht 2014. Marrë më 13 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Toni Kros, 4 kupa në 10 ndeshjet e fundit". Panorama Sport. 18 gusht 2014. Marrë më 18 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 26. ^ "Shining Starlets Pocket Prizes". FIFA. 9 shtator 2007. Marrë më 9 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Kroos scores in his first match". Federata Gjermane e Futbollit. 5 shtator 2008. Marrë më 5 shtator 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Darum sind Kroos und Baumjohann nicht dabei". tz-online.de. 13 qershor 2009. Marrë më 12 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Robert Huth ist wieder da". kicker sportmagazin. 21 janar 2010. Marrë më 22 janar 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "DFB-Team mit Müller und Kroos". kicker sportmagazin. 26 shkurt 2010. Marrë më 26 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Better than Schweinsteiger". goal.com. 18 prill 2012. Marrë më 4 janar 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Euro 2012: Italia mund Gjermaninë 2-1 dhe fluturon për në Kiev". RTSH.al. 27 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 nëntor 2012. Marrë më 11 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Italia eliminon Gjermaninë, i bashkohet Spanjës në finale". Presheva Jone. 27 qershor 2012. Marrë më 11 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Mustafi jashtë Gjermanisë, nuk shkon në Brazil". Panorama Sport. Marrë më 9 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 35. ^ "Gjermania e frikshme, Myler leksion për CR7". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 qershor 2014. Marrë më 18 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Gjermania në "qiellin e shtatë", ç'poshtërim për Brazilin!". Panorama Sport. Marrë më 9 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 37. ^ "MAN OF THE MATCH". FIFA. Marrë më 9 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ ""Garçom" Kroos serviert Bälle - WM als Schaufenster". Süddeutsche.de. 19 qershor 2014. Marrë më 22 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "World Cup 2014: Fifa announces Golden Ball shortlist". BBC. 11 korrik 2014. Marrë më 12 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Castrol Index Full Ranking". FIFA. Marrë më 17 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Whitney, Clark (18 prill 2012). "Better than Schweinsteiger? 'Complete package' Toni Kroos comes up big against Real Madrid". goal.com. Marrë më 13 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Brazil have no answer to might of Toni Kroos's control for Germany". The Guardian. 9 korrik 2014. Marrë më 9 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Bayern-Star Toni Kroos ist Papa". Focus Online. 14 gusht 2013. Marrë më 24 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ MacKay, Hamish (16 korrik 2014). "Toni Kroos arrives in Spain to seal Real Madrid move but Bayern Munich refuse to budge on release clause". The Daily Mail. Marrë më 18 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ a b "Kroos, Toni". kicker. Marrë më 11 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ a b c "Toni Kroos". Fussballdaten.de. Marrë më 11 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Kroos, Toni". kicker. Marrë më 11 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Kroos, Toni". kicker. Marrë më 11 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "Kroos, Toni". kicker. Marrë më 11 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Kroos, Toni". kicker. Marrë më 22 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "Die Bayern holen den ersten Titel der Saison". kicker. 12 gusht 2012. Marrë më 11 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ a b c d e f "Toni Kroos " Club matches". World Football. Marrë më 10 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Kroos, Toni". kicker. Marrë më 17 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ a b c d e f g "Toni Kroos". Federata Gjermane e Futbollit. Marrë më 19 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ "soccerway.com T.Kroos summary". soccerway.com. Marrë më 23 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ a b "Toni Kroos". fussballdaten.de. Marrë më 17 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ "Toni Kroos". realmadrid.com. Marrë më 26 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "Toni Kroos". munzinger.de. Marrë më 17 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ "Deutschlands U-17 Dritter bei der WM". Der Tagesspiegel. 9 shtator 2007. Marrë më 17 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "Technical Report" (PDF). UEFA.com. Marrë më 17 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ a b "2006: Toni Kroos". uefa.com. 3 mars 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 korrik 2012. Marrë më 17 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ a b "FIFA U-17 World Cup Korea 2007". FIFA.com. Marrë më 17 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ "Florian Jungwirth erhält Fritz-Walter-Medaille in Silber". Uebfaqja zyrtare e TSV 1860 Munich. 24 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 korrik 2008. Marrë më 25 korrik 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "Castrol Index Top 11". FIFA.com. Marrë më 17 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ "The Dream Team". FIFA.com. Marrë më 17 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ "THE WORLD'S BEST PLAYMAKER 2014". iffhs.de. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 janar 2015. Marrë më 18 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]