Kombëtarja polake e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Polonia
Herb Polski.svg
Federata Polski Związek Piłki Nożnej
Trajneri Flamuri Paulo Sousa
Kapiteni aktual Robert Lewandowski
Golashënuesi Robert Lewandowski (72)
FIFA (kodi) POL
FIFA (rangu) 24
Pozita më e lartë 5 (gusht 2017)
Pozita më e ulët 78 (nëntori 2013)
Elo (Rangu) 21
Pozita më e lartë 1 (1975)
Brenda
Jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Hungaria Hungaria 1 - 0 Polonia Flamuri
(Budapest, Hungari; 18 dhjetor 1921)
Fitorja më e madhe

Flag of Poland.svg Polonia 10 - 0 San Marino Flamuri
(Kielce, Poloni; 1 prill 2009)
Humbja më e madhe

Flag of Denmark.svg Danimarka 8 - 0 Polonia Flamuri
(Kopenhagë, Danimarkë; 26 qershor 1948)
Kupa e Botës
Pjesëmarrja 8 (Filluar më 1938 )
Rezultati më i mirë III-ta më 1974, 1982
Kampionati Evropian
Pjesëmarrja 4 (Filluar më 2008)
Rezultati më i mirë Qerek finale, (2016)

Kombëtarja polake e futbollit (Polonishtja: Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn) është kombëtarja e burrave që përfaqson Poloninë në kompedicionet ndërkombëtare që nga viti 1921. Organi qeveritar i saj, Federata Polake e Futbollit (Polski Związek Piłki Nożnej), u themelua në vitin 1919.

Regjistri i Medaljeve Olimpike
Futboll (Meshkujt)
Agjendi Barcelona 1992 Ekipi
Agjendi Montreali 1976 Ekipi
Ari Minheni 1972 Ekipi

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Polonia, gjatë shekullit të 19-të dhe fillimit të shekullit të 20-të, u nda në tre pjesë, pjesa ruse u emërua dikur Kongresi Poloni (1815-1867) / 1915 dhe më vonë Polonia ishte një mbretëri jetëshkurtër e quajtur si Mbretëria e Polonisë (1917-1918); ndërsa Gjermania dhe Austria e sollën Poloninë në kontrolle më të drejtpërdrejta. Kështu, Polonia nuk ishte një vend i pavarur asokohe pasi ishte shkatërruar nën sundimin e tre perandorive, Perandoria Gjermane, Austria – Hungaria dhe Perandoria Ruse. Polonia rifitoi pavarësinë në 1918 pasi më shumë se një shekull nuk ishte e pavarur. Shtypja e ashpër nga të dy pjesët, megjithatë, nuk e ndaloi futbollin të arrinte në Poloni. Filluar në fund të shekullit të 19-të me popullaritetin në rritje të sportit të ri, dekadat e para të futbollit polak janë të lidhura me historinë e futbollit në Austri dhe Shoqatën Austriake të Futbollit, e cila u themelua në 1904.

Klubet e para polake të futbollit ishin Lechia Lwów (1903), Czarni Lwów (1903), Pogoń Lwów (1904), KS Cracovia (1906) dhe Visla Krakovi (1906). Federata kombëtare polake, e quajtur Unioni i Futbollit Polonisht (Polski Związek Piłki Nożnej, PZPN), u themelua në 20 Dhjetor 1919, në Kraków kur 31 delegatë zgjodhën Edward Cetnarowski si presidentin e parë. PZPN u bashkua me FIFA në 1923 dhe UEFA në 1955.

Në një mënyrë të ngjashme me shtetet e tjera evropiane, futbolli u shfaq në Poloni në fund të shekullit të 19-të. Në 1888 Prof. Henryk Jordan, një mjek gjykatës i Habsburgëve dhe pionier i sportit në Poloni, hapi një park sportiv në Błonia të Krakovi, një hapësirë ​​e madhe e hapur që rrethonte muret e qytetit të shkatërruar të këtij qyteti. Parku, së bashku me shoqërinë Sokół të themeluar në 1867, u bënë qendrat kryesore për të promovuar sportet dhe jetesën e shëndetshme në Poloni. Ishte Jordania ai që filloi të promovonte futbollin si një sport të shëndetshëm në ajër të hapur; disa burime e vlerësojnë gjithashtu atë me sjelljen e futbollit të parë në Poloni nga udhëtimet e tij në Brunswick në 1890. Burime të tjera përmendin Dr. Edmund Cenar si ai që solli topin e parë dhe ai që përktheu Rregullat e Kembrixhit dhe pjesë të Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit Rregulloret e bordit në gjuhën polake.

Më 14 korrik 1894 gjatë Sokół Jamboree të Dytë në Lwów në Ekspozitën e Përgjithshme Kombëtare u luajt një ndeshje e shkurtër futbolli midis anëtarëve Sokóok të Lwów dhe atyre nga Kraków. Ai zgjati vetëm gjashtë minuta dhe u pa si një kuriozitet sesa një sport potencialisht i njohur. Sidoqoftë, ishte ndeshja e parë e regjistruar e futbollit në historinë polake. Ajo u fitua nga ekipi i Lwów pasi Włodzimierz Chomicki shënoi golin e vetëm - golin e parë të njohur në historinë polake.

Kjo ndeshje nxitoi popullaritetin e sportit të ri në Poloni. Fillimisht rregullat dhe rregulloret u thjeshtuan shumë, me madhësinë e fushës dhe topin që ndryshonin shumë. Pavarësisht se u dekurajua nga shumë shoqëri arsimore dhe autoritetet shtetërore, sporti i ri fitoi popullaritet ekstrem midis nxënësve të gjimnazeve të ndryshme në Galicia. Skuadrat e para të futbollit u formuan dhe në vitet 1903–1904, katër gjimnaze me bazë në Lwów formuan klubet e tyre sportive: Gjimnazi IV për Djem formoi një klub më vonë të riemëruar në Pogoń Lwów, ndërsa nxënësit e Shkollave Shtetërore I dhe II formuan Sława Klubi Lwów, më vonë u riemërua në Czarni Lwów. Në të njëjtin sezon u formua edhe Lechia Lwów. Uncertainshtë e pasigurt se cili nga klubet u krijua i pari pasi fillimisht ishin të organizuar dobët; megjithatë, Czarni Lwów zakonisht vlerësohet si ekipi i parë polak i futbollit profesionist. Vitin pasues, popullariteti i këtij sporti u përhap në Rzeszów aty afër ku u formua Resovia Rzeszów, ndërsa në pjesën e Polonisë të mbajtur nga Gjermania, u formuan 1. FC Katowice dhe Warta Poznań.

Më 6 qershor 1906 një përfaqësim i të rinjve të Lwów erdhi në Kraków për një ndeshje të përsëritur, kësaj here të përbërë nga dy ekipe të organizuara tashmë, Czarni dhe ekipi i Gjimnazit IV. Përfaqësimi i Kraków u mposht keq në të dy takimet (përkatësisht 4-0 dhe 2-0). Të njëjtën verë Buffalo Bill Wild West Show ngriti kampin në Błonia të Kraków, pikërisht jashtë zonës së sheshit të lojërave tradicionale dhe kopshtit të Jordanisë. Më 5 gusht 1906, ekipi i gjimnazit Jan Sobieski me qendër në Krakov luajti një ndeshje kundër anëtarëve britanikë dhe amerikanë të trupës së Buffalo Bill, duke fituar 1–0. Goli i vetëm i shënuar nga Stanisław Szeligowski ishte gjithashtu goli i parë i shënuar nga një ekip polak në një takim ndërkombëtar. Suksesi çoi në popullarizimin e futbollit në Krakovi dhe në krijimin e ekipit të parë profesional të futbollit me qendër në Kraków, KS Cracovia - fillimisht i përbërë kryesisht nga studentë të gjimnazit Jan Sobieski. [4] Deri në vjeshtën e atij viti kishte tashmë 16 skuadra në Kraków, përfshirë Visla Krakovi (Thuhet se në të vërtetë Visla Krakovi ishte ekipi i parë profesionist i futbollit dhe jo Krakovia). Në vitin 1911, u krijua një Union i Futbollit Polak për Galicia me qendër në Krakov dhe hyri në Shoqatën e Futbollit Austriak. Unioni frymëzoi krijimin e një numri ekipesh.

Kampionet Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionet Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olimpiadat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 18 nëntor 2020 [1]

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
22 GK Łukasz Fabiański (1985-04-18) 18 Prill 1985 (36 vjeç) 55 0 Flag of England.svg West Ham United
1 GK Wojciech Szczęsny (1990-04-18) 18 Prill 1990 (31 vjeç) 49 0 Flag of Italy.svg Juventus
12 GK Łukasz Skorupski (1991-05-05) 5 Maj 1991 (30 vjeç) 4 0 Flag of Italy.svg Bologna

15 DF Kamil Glik (1988-02-03) 3 Shkurt 1988 (33 vjeç) 79 6 Flag of Italy.svg Benevento
13 DF Maciej Rybus (1989-08-19) 19 Gusht 1989 (32 vjeç) 58 2 Flag of Russia.svg Lokomotiv Moska
18 DF Bartosz Bereszyński (1992-07-12) 12 Korrik 1992 (29 vjeç) 28 0 Flag of Italy.svg Sampdoria
5 DF Jan Bednarek (1996-04-12) 12 Prill 1996 (25 vjeç) 27 1 Flag of England.svg Southampton
4 DF Tomasz Kędziora (1994-06-11) 11 Qershor 1994 (27 vjeç) 21 0 Flag of Ukraine.svg Dynamo Kyiv
24 DF Arkadiusz Reca (1995-06-17) 17 Qershor 1995 (26 vjeç) 12 0 Flag of Italy.svg Crotone
3 DF Sebastian Walukiewicz (2000-04-05) 5 Prill 2000 (21 vjeç) 3 0 Flag of Italy.svg Cagliari
2 DF Paweł Bochniewicz (1996-01-30) 30 Janar 1996 (25 vjeç) 2 0 Flag of the Netherlands.svg Heerenveen
25 DF Robert Gumny (1998-06-04) 4 Qershor 1998 (23 vjeç) 1 0 Flag of Germany.svg Augsburg

11 MF Kamil Grosicki (1988-06-08) 8 Qershor 1988 (33 vjeç) 80 17 Flag of England.svg West Bromwich Albion
10 MF Grzegorz Krychowiak (1990-01-29) 29 Janar 1990 (31 vjeç) 75 4 Flag of Russia.svg Lokomotiv Moska
20 MF Piotr Zieliński (1994-05-20) 20 Maj 1994 (27 vjeç) 56 6 Flag of Italy.svg Napoli
14 MF Mateusz Klich (1990-06-13) 13 Qershor 1990 (31 vjeç) 30 2 Flag of England.svg Leeds United
8 MF Karol Linetty (1995-02-02) 2 Shkurt 1995 (26 vjeç) 30 2 Flag of Italy.svg Torino
6 MF Jacek Góralski (1992-09-21) 21 Shtator 1992 (29 vjeç) 17 1 Flag of Kazakhstan.svg Kairat
19 MF Sebastian Szymański (1999-05-10) 10 Maj 1999 (22 vjeç) 10 1 Flag of Russia.svg Dynamo Moska
21 MF Kamil Jóźwiak (1998-04-22) 22 Prill 1998 (23 vjeç) 9 1 Flag of England.svg Derby County
16 MF Jakub Moder (1999-04-07) 7 Prill 1999 (22 vjeç) 6 1 Flag of Poland.svg Lech Poznań
17 MF Przemysław Płacheta (1998-03-23) 23 Mars 1998 (23 vjeç) 2 0 Flag of England.svg Norwich City

9 FW Robert Lewandowski (Kapiteni) (1988-08-21) 21 Gusht 1988 (33 vjeç) 116 63 Flag of Germany.svg Bayern München
7 FW Arkadiusz Milik (1994-02-28) 28 Shkurt 1994 (27 vjeç) 56 15 Flag of Italy.svg Napoli
23 FW Krzysztof Piątek (1995-07-01) 1 Korrik 1995 (26 vjeç) 15 7 Flag of Germany.svg Hertha BSC

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja polake e futbollit, 2011
Kombëtarja polake e futbollit, 2012
Jerzy Brzęczek (Trajneri)

Historiku i trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

21 janar 2021[2]

Józef Szkolnikowski 1921-03-12 1922-05-14
Józef Lustgarten 1922-05-14 1922-09-03
Kazimierz Glabisz 1923-06-03 1923-11-01
Adam Obrubański 1924-08-10 1924-08-31
Tadeusz Kuchar 1925-07-19 1925-07-19
Tadeusz Synowiec 1925-08-30 1927-06-19
Tadeusz Kuchar 1928-06-10 1928-06-10
Stefan Loth 1928-07-01 1931-10-25
Józef Kałuża 1932-05-29 1939-08-27
Henryk Reyman 1947-06-11 1947-08-31
Andrzej Przeworski 1947-09-14 1947-10-26
Zygmunt Alfus 1948-04-04 1948-09-19
Andrzej Przeworski 1948-10-10 1948-10-17
Mieczysław Szymkowiak 1949-05-08 1949-11-06
Mieczysław Szymkowiak 1950-05-01 1950-10-22
Ryszard Koncewicz 1953-05-10 1956-07-22
Alfred Nowakowski 1956-08-26 1956-08-26
Czesław Krug 1956-10-28 1956-11-16
Henryk Reyman 1957-05-19 1958-10-05
Czesław Krug 1959-05-20 1962-11-28
Wiesław Motoczyński 1963-05-15 1965-11-01
Ryszard Koncewicz 1966-01-05 1966-01-05
Antoni Brzeżańczyk 1966-05-03 1966-07-05
Alfred Nowakowski 1966-09-11 1966-10-22
Michał Matyas 1966-11-17 1967-10-29
Ryszard Koncewicz 1968-04-24 1970-10-25
Kazimierz Górski 1971-05-05 1976-07-31
Jacek Gmoch 1976-10-16 1978-09-06
Ryszard Kulesza 1978-10-11 1980-12-07
Antoni Piechniczek 1981-01-25 1986-06-16
Wojciech Łazarek 1986-10-07 1989-06-03
Andrzej Strejlau 1989-08-23 1993-09-22
Lesław Ćmikiewicz 1993-10-13 1993-11-17
Henryk Apostel 1994-02-09 1995-11-15
Władysław Stachurski 1996-02-19 1996-05-01
Antoni Piechniczek 1996-06-02 1997-05-31
Krzysztof Pawlak 1997-06-14 1997-06-14
Janusz Wójcik 1997-09-06 1999-10-09
Jerzy Engel 2000-01-26 2002-06-14
Zbigniew Boniek 2002-07-15 2002-11-20
Paweł Janas 2003-02-12 2006-06-20
Flag of the Netherlands.svg Leo Beenhakker 2006-07-11 2009-09-10
Stefan Majewski 2009-09-17 2009-10-28
Franciszek Smuda 2009-10-29 2012-06-16
Waldemar Fornalik 2012-07-10 2013-10-16
Adam Nawałka 2013-10-26 2018-06-28
Jerzy Brzęczek 2018-09-07 2021-01-18
Flamuri Paulo Sousa 2021-01-21

Lojtarët e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "LN: Składy na mecz Polska - Holandia – Skuadra aktuale" (në polonisht). 90minut.pl. 2020. Marrë më 18 nëntor 2020.
  2. ^ Historiku i trajnerëve


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]