Përfaqësuesja kosovare e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kosova Kosova
Dsfsdfsdfegrtryryrtywferf.png
Federata Federata e Futbollit e Kosovës
Konfederata UEFA
Trajneri Bernard Challandes
Ndihmës trajneri Muharrem Sahiti
Kapiteni aktual Samir Ujkani
Golashënuesi Arbër Zeneli (7)
Stadiumi Stadiumi Fadil Vokrri
FIFA (kodi) KVX[1]
FIFA (rangu) 127 rritje 3 (4 Prill 2019)
Pozita më e lartë 127 (Prill 2019—)
Pozita më e ulët 190 (Korrik–Gusht 2016)
Elo (Rangu) 80 rritje 19 (7 Qershor 2019)
Pozita më e lartë 79 (24 Mars 2019)
Pozita më e ulët 122 (Qershor–Korrik 2014)
Brenda
Jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Si anëtar i FIFAs
Flag of Kosovo.svg Kosovë 2–0 Ishujt Faroe Flag of the Faroe Islands.svg
(Frankfurt, Gjermani; 3 Qërshor 2016)
Lejuar nga FIFA
Flag of Kosovo.svg Kosovë 0–0 Haiti Flag of Haiti.svg
(Mitrovicë, Kosovë; 5 Mars 2014)
Jozyrtarë
Flag of Shqipëria Shqipëria 3–1 Kosovo Flag of Albania.svg
(Tiranë, Shqipëri; 14 shkurt 1993)
Fitorja më e madhe

Flamuri Kosovo 7–1 Monako Flamuri
(Cap d'Ail, Francë; 22 prill 2006)
Si anëtar i FIFAs
Flag of Malta.svg Malta 0–5 Kosovë Flag of Kosovo.svg
(Ta' Qali, Malta; 17 Nëntor 2018)
Humbja më e madhe

Flag of Kosovo.svg Kosovë 0–6 Kroaci Flag of Croatia.svg
(Shkodër, Shqipëri; 6 tetor 2016)

Përfaqësuesja kosovare e futbollit përfaqeson Republikën e Kosovës në futbollin për meshkuj. Është kontrolluar nga Federata e Futbollit të Kosovës, organi qeverisës i futbollit në Kosovë. Kosova ka qenë anëtar i UEFA-s dhe FIFA-s që nga maji 2016[2]. Trajneri i ekipit është Bernard Challandes, i cili mori përgjegjësinë në 2018.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Ekipi kombëtar u formua pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë dhe ka luajtur një numër të ndeshjeve miqësore. Shumica e këtyre ndeshjeve miqësore u luajtën kundër klubeve të futbollit, edhe pse u luajtën një numër kundër ekipeve kombëtare të vendeve të tjera. Më 6 maj 2008, Kosova ka aplikuar për anëtarësim në FIFA. Aplikacionet e Kosovës është diskutuar në Kongresin e FIFA-s në Cyrih, në tetor të vitit 2008 kur Kosova ishte refuzuar anëtarësimin në FIFA dhe nuk mund të luajë ndeshje miqësore si ajo u vlerësua kjo nuk ishte në përputhje me nenin 10 të statutit të FIFA-s, që vetëm "një shtet i pavarur i njohur nga komuniteti ndërkombëtar "mund të pranohet në FIFA. FIFA rikthyer atë vendim në 22 maj 2012, duke deklaruar se Kosova mund të luajë vendeve të tjerë në miqësoret ndërkombëtare sipas nenit 79 të Statutit te FIFA-së.

Në shtator 2012, Lorik Cana së bashku me Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe Valon Behrami (të gjitha prej tyre me origjinë shqiptarë të Kosovës) shkroi një deklaratë Presidentit të FIFA-s Sepp Blatter, kurse sot është Gianni Infantino, duke i kërkuar atij që të lejojë ekipin përfaqësues të Kosovës që do të lejohen për të luajtur ndeshje miqësore. Deklarata u nënshkrua gjithashtu nga tetë futbollistëve të tjerë shqiptarë, të përshëndetur nga Kosova: Lorik Cana, Armend Dallku, Mërgim Mavraj, Samir Ujkani, Alban Meha, Burim Kukeli, Etrit Berisha dhe Ahmed Januzi. Në një takim të mbajtur maj 2012, FIFA vendosi të lejojë ndeshjet miqësore që do të luhet, një vendim më vonë ajo revokohet pas një proteste të lëshuar nga Federata Serbe e Futbollit. Një takim i ri ishte planifikuar të mbahet në FIFA më 27 dhe 28 shtator në të cilën çështja e Kosovës ishte planifikuar sërish që do të diskutohen, e cila u shty më pas deri më dhjetor. Në shkurt 2013, FIFA bëri të ditur se ata do të lejonte Kosova për të luajtur kundër kombeve të tjerë në konkurse jo-zyrtare që ofrojnë se ata nuk e shfaqin simbolet kombëtare.

Më 13 janar 2014 ekipi kombëtar është dhënë leje nga FIFA për të luajtur kundër ekipeve anëtare të FIFA-s në miqësoret ndërkombëtare, me përjashtim të dukshëm të "ekipeve përfaqësuese të vendeve të ish-Jugosllavisë". Edhe ekipet e klubit do të lejohet të luajë miqësore pas një takimi të Komitetit të Emergjencës FIFA. Megjithatë, ajo ishte përcaktuar se "klubet dhe ekipet përfaqësuese të (Federatës së Futbollit të Kosovës) nuk mund të shfaqin simbolet kombëtare (flamuj, emblemat, etj), ose të luajë himnet kombëtare." Përparim është dhënë pas takimeve midis Federates së Futbollit të Serbisë dhe Blatter. Kryeministri Hashim Thaçi e përshëndeti vendimin dhe ka shprehur shpresën e tij se vendi do të jetë anëtar i plotë i FIFA-s dhe UEFA-s në të ardhmen e afërt. Pas vendimit të FIFA-s, u njoftua se ndeshja e parë e Kosovës të sanksionuara zyrtarisht ndërkombëtar do të ishte kundër Haitit më 5 mars në Mitrovicë.

Në mars 2015, Michel Platini, presidenti i UEFA-s, ka deklaruar se Kosova do të pranohet shumë gjasa në UEFA në vitin 2016.[3] 

Në shtator të vitit 2015 në një takim të komitetit Ekzekutiv në Maltë, UEFA aprovoi kërkesën e federatës për pranimin në UEFA në kongresin e rregullt që u mbajt në Budapest më 3 maj 2016.[4] Në Kongresin e rregult në 3 maj 2016 Kosova është pranuar në UEFA, pasi anëtarët votuan 28-24 në favor të Kosovës.[5]

Më 13 maj 2016 Kosova është pranuar në FIFA si antari i 210 në kongresit të tyre të 66-të në Meksikë me 141 vota pro dhe 23 kundër.[6]

Rekordi i ndeshjeve Kosova ka luajtur një numër miqësore jozyrtare ndërkombëtare. I pari ishte kundër Shqipërisë, në 14 shkurt 1993, humbi 1-3. Një nga ndeshjet më të rëndësishme ndërkombëtare ishte një fitore 1-0 mbi Arabinë Saudite, luajti në Ankara, Turqi, më 15 qershor, 2007. Kjo ishte hera e parë që Kosova ka luajtur një ekip që ka marrë pjesë në FIFA Kupa e Botës dhe golin e fitores e shenoi Kristian Nushi nga pika e bardhë në minutën e 84. Fitorja më e madhe për Kosovën është humbja 7-1 e Monakos, i cili priti veprimtarinë më 24 prill 2006. Ekipi që luajti kundër Monakos ishte i udhëhequr nga ish-trajnerit të ekipit kombëtar të Kosovës, Muharrem Sahiti, i cili pas ndeshjes deklaroi se: "Unë jam shumë i kënaqur me punën e ekipit, edhe pse ne kishim parashikuar një kundërshtar të fortë Megjithatë, unë dua të theksoj se lojtarët tanë kanë qenë fantastik. Fakti që ne nuk do të luajë shumë ndeshje ndërkombëtare mund të ketë frymëzuar lojtarët për t'i jepgjithë këtë kohë.

Në 2005 ata morën pjesë në 50 vjetorin e Kupës në Qipron e Veriut, duke përfunduar i dyti nga tre. Ata humbën 1-0 kundër dhe fitoi 4-1 kundër Sàpmi.

Më 5 Mars 2014 Kosova ka luajtur e saj të parë miqësor ndërkombëtar kundër Haiti. Ndeshja përfundoi në një barazim 0-0. Para se të të ndeshjes, një përzgjedhje e lojtarëve të Kosovës paraqitur me armë në një lojë të shtënat, duke shkaktuar një tronditje në Serbi. Në prag të ndeshjes, mbështetësit e Kosovës djegur Flamuri i Serbisë. Ky incident bëri që FSS për të kërkuar që FIFA revokojë të drejtën e Kosovës për të luajtur miqësore ndërkombëtare. Në 14 tetor 2014 në Kosovë, ka luajtur një tjetër ndeshje jozyrtare provë ndërkombëtar kundër ekipit zvicerane FC Wil 1900 në IPG Arena, Wil, dhe fitoi 1-0 e cila u shënoi nga Kushtrim Lushtaku në 'minutën e 77.

Rekordi i turneve Kosova deri më tani ka marrë pjesë vetëm në një turne ndërkombëtar, Kupën e KTFF për 50 vjetorin, mbajtur për të festuar 50 vjetorin e Federatës së Futbollit të Qipros Veriore.

Ndeshjet[redakto | përpunoni burim]

Ndeshjet zyrtare prej 2016 e deri tani[redakto | përpunoni burim]

Nr. Data Vendi Kundërshtari Rezultati Kompeticioni
1. 3 qërshor 2016 Frankfurt, Gjermani Flag of the Faroe Islands.svg Ishujt Faroe 2–0 Miqësore
2. 5 shtator 2016 Turku, Finland Flag of Finland.svg Finlandë 1–1 Kualifikuese për botërorin Rusi 2018
3. 6 tetor 2016 Shkodër, Shqipëri Flag of Croatia.svg Kroaci 0–6 Kualifikuese për botërorin Rusi 2018
4. 9 tetor 2016 Krakovi, Poloni Flag of Ukraine.svg Ukrainë 0–3
5. 12 nëntor 2016 Antalia, Turqi Flag of Turkey.svg Turqi 0–2
6. 24 mars 2017 Shkodër, Shqipëri Flag of Iceland.svg Islandë 1–2
7. 11 qërshor 2017 Flag of Turkey.svg Turqi 1–4
8. 2 shtator 2017 Zagreb, Kroaci Flag of Croatia.svg Kroaci 0–1
9. 5 shtator 2017 Shkodër, Shqipëri Flag of Finland.svg Finlandë 0–1
10. 6 tetor 2017 Shkodër, Shqipëri Flag of Ukraine.svg Ukrainë 0–2
11. 9 tetor 2017 Reykjavík, Islanda Flag of Iceland.svg Islandë 0–2
12. 13 nëntor 2018 Mitrovicë, Kosovë Flag of Latvia.svg Letonia 4–3 Miqësore
13. 23 mars 2018 Franconville, Francë Flag of Madagascar.svg Madakaskar 1–0 Miqësore
14. 27 mars 2018 Franconville, Francë Flag of Burkina Faso.svg Burkina Faso 2–0 Miqësore
15. 29 mai 2018 Zyrihu, Zvicër Flag of Albania.svg Shqipëria 3–0 Miqësore
16. 29 mai 2018 Baku, Azerbajxhan Flag of Azerbaijan.svg Azerbajxhan 0–0 UEFA Nations League
17. 10 shator 2018 Prishtinë, Kosovë Flag of the Faroe Islands.svg Ishujt Faroe 2–0 UEFA Nations League

Skuadra[redakto | përpunoni burim]

Skuadra aktuale[redakto | përpunoni burim]

22 lojtarët e mëposhtëm janë thirrur për ndeshjet kualifikuese për evropianin "UEFA Euro 2020" kundër Flag of Montenegro.svg Malit Zi dhe Flag of Bulgaria.svg Bullgarin, më 7 dhe 10 qershor 2019.[7]

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Samir Ujkani (Captain) (1988-07-05) 5 Korrik 1988 (31 vjeç) 25 0 Flag of Turkey.svg Çaykur Rizespor
12 GK Arijanet Muriqi (1998-11-07) 7 Nëntor 1998 (20 vjeç) 4 0 Flag of England.svg Manchester City
16 GK Visar Bekaj (1997-05-24) 24 Maj 1997 (22 vjeç) 1 0 Flag of Kosovo.svg Prishtina

13 DF Amir Rrahmani (Vice-captain) (1994-02-24) 24 Shkurt 1994 (25 vjeç) 23 4 Flag of Croatia.svg Dinamo Zagreb
15 DF Mërgim Vojvoda (1995-02-01) 1 Shkurt 1995 (24 vjeç) 18 0 Flag of Belgium.svg Standard Liège
19 DF Leart Paqarada (1994-08-10) 10 Gusht 1994 (25 vjeç) 17 1 Flag of Germany.svg Sandhausen
3 DF Fidan Aliti (1993-10-03) 3 Tetor 1993 (26 vjeç) 14 0 Flag of Sweden.svg Kalmar
2 DF Florent Hadergjonaj (1994-07-31) 31 Korrik 1994 (25 vjeç) 0 0 Flag of England.svg Huddersfield Town
20 DF Mirlind Kryeziu (1997-01-26) 26 Janar 1997 (22 vjeç) 0 0 Flag of Switzerland.svg Zürich

7 MF Milot Rashica (1996-06-28) 28 Qershor 1996 (23 vjeç) 23 3 Flag of Germany.svg Werder Bremen
8 MF Besar Halimi (1994-12-12) 12 Dhjetor 1994 (24 vjeç) 18 1 Flag of Denmark.svg Brøndby
9 MF Bersant Celina (1996-09-09) 9 Shtator 1996 (23 vjeç) 14 2 Flag of Wales.svg Swansea City
17 MF Benjamin Kololli (1992-05-15) 15 Maj 1992 (27 vjeç) 11 3 Flag of Switzerland.svg Zürich
22 MF Edon Zhegrova (1999-03-31) 31 Mars 1999 (20 vjeç) 11 2 Flag of Switzerland.svg Basel
4 MF Idriz Voca (1997-05-15) 15 Maj 1997 (22 vjeç) 6 0 Flag of Switzerland.svg Luzern
6 MF Anel Raskaj (3rd captain) (1989-08-19) 19 Gusht 1989 (30 vjeç) 4 0 Flag of Sweden.svg AFC Eskilstuna
14 MF Florent Hasani (1997-03-30) 30 Mars 1997 (22 vjeç) 0 0 Flag of Hungary.svg Diósgyőri

18 FW Vedat Muriqi (1994-04-24) 24 Prill 1994 (25 vjeç) 19 4 Flag of Turkey.svg Çaykur Rizespor
21 FW Atdhe Nuhiu (1989-07-29) 29 Korrik 1989 (30 vjeç) 14 2 Flag of England.svg Sheffield Wednesday
11 FW Elbasan Rashani (1993-05-09) 9 Maj 1993 (26 vjeç) 6 3 Flag of Norway.svg Odd
23 FW Shkelqim Demhasaj (1996-04-19) 19 Prill 1996 (23 vjeç) 1 0 Flag of Switzerland.svg Luzern

Lojtarët të thirrur[redakto | përpunoni burim]

Lojtarët në vijim janë thirrur për ekipin në 12 muajt e fundit.

Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi Thirrja e fundit Shënimet
Portier
Flamur Neziri (1987-05-22) 22 Maj 1987 (32 vjeç) 0 0 Flag of Kosovo.svg Drenica kundër Flag of Finland.svg Finlandës, 5 Shtator 2016
Granit Kolshi (1990-08-17) 17 Gusht 1990 (29 vjeç) 0 0 Flag of Kosovo.svg Besa Pejë
Mbrojtës
Alban Pnishi (1990-10-20) 20 Tetor 1990 (28 vjeç) 7 0 Flag of Switzerland.svg Grasshoppers kundër Flag of Turkey.svg Turqisë, 11 Qershor 2017
Avni Pepa (1988-11-14) 14 Nëntor 1988 (30 vjeç) 5 0 Flag of Norway.svg Arendal
Fidan Aliti (1993-10-03) 3 Tetor 1993 (26 vjeç) 1 0 Flag of Albania.svg Skënderbeu Korçë
Ardian Ismajli (1996-10-30) 30 Tetor 1996 (22 vjeç) 0 0 Flag of Croatia.svg Hajduk Split kundër Flag of Iceland.svg Islandës, 24 Mars 2017 U21
Mesfushor
Fanol Përdedaj (1991-07-16) 16 Korrik 1991 (28 vjeç) 11 0 Pa klub kundër Flag of Turkey.svg Turqisë, 11 Qershor 2017
Anel Raskaj (1989-08-19) 19 Gusht 1989 (30 vjeç) 4 0 Flag of Kosovo.svg Prishtina
Herolind Shala (1992-02-02) 2 Shkurt 1992 (27 vjeç) 4 0 Flag of Denmark.svg Lyngby
Bersant Celina (1996-09-09) 9 Shtator 1996 (23 vjeç) 6 1 Flag of England.svg Ipswich Town kundër Flag of Iceland.svg Islandës, 24 Mars 2017 U21
Eroll Zejnullahu (1994-10-19) 19 Tetor 1994 (24 vjeç) 3 0 Flag of Germany.svg Lyngby kundër Flag of Turkey.svg Turqisë, 12 Nëntor 2016
Alban Meha (1986-04-28) 28 Prill 1986 (33 vjeç) 2 0 Pa klub
Sinan Bytyqi (1995-01-15) 15 Janar 1995 (24 vjeç) 0 0 Flag of England.svg Manchester City kundër Flag of Ukraine.svg Ukrainës, 9 Tetor 2016 INJ
Labinot Kabashi (2000-02-28) 28 Shkurt 2000 (19 vjeç) 0 0 Flag of Spain.svg Barcelona
Sulmues
Besart Berisha (1985-05-29) 29 Maj 1985 (34 vjeç) 1 0 Flag of Australia.svg Melbourne Victory kundër Flag of Turkey.svg Turqisë, 11 Qershor 2017 SWD
Elba Rashani (1993-05-09) 9 Maj 1993 (26 vjeç) 2 2 Flag of Norway.svg Odd kundër Flag of Iceland.svg Islandës, 24 Mars 2017
Albert Bunjaku (1983-11-29) 29 Nëntor 1983 (35 vjeç) 6 3 Flag of Germany.svg Erzgebirge Aue kundër Flag of Turkey.svg Turqisë, 12 Nëntor 2016
Valmir Sulejmani (1996-02-01) 1 Shkurt 1996 (23 vjeç) 3 0 Pa klub kundër Flag of Ukraine.svg Ukrainës, 9 Tetor 2016 U21
Shkurtesat e shënimeve
 • U21 = U angazhua edhe me skuadrën U21.
 • INJ = Nuk është pjesë e skuadrës aktuale për shkak të lëndimit.
 • SWD = Lojtari është vetë-tërhequr nga skuadra për shkak të problemeve me trajnerin.[8]

Stadiumet[redakto | përpunoni burim]

2rightarrow (Nuvola colors).svg Shiko gjithashtu artikullin Stadiumi "Loro Boriçi"

Stadiumi kryesor i ekipit përfaqësues të futbollit të Kosovës është Stadiumi i Qytetit të Prishtinës, një stadium shumë qëllime me bazë në Prishtinë, por edhe stadiumi i dytë i përdorur është Stadiumi Olimipik Adem Jashari, një stadium multi-përdorim në Mitrovicë.

Stadiumi i përkohshëm[redakto | përpunoni burim]

Pasi këto dy stadiume nuk i përmbushin rregullat ndërkombëtare dhe Kosova do të luajë ndeshjet kualifikuese të botërorit të Rusisë 2018 në Stadiumin Loro Boriçi në Shkodër, ndërkohë që stadiumet e Prishtinës dhe Mitrovicës janë në rinovim për të përmbushur standardet e UEFAs,[9][10] ndërsa Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë, në një postim në Facebook, ai thotë se ekipi i ri përfaqësues i Kosovës në futbollit do të luajë ndeshjet kualifikuese të botërorit të Rusisë 2018 në Stadiumi Loro Boriçi.[11]

Stadiumet të cilat i kanë pritur ndeshjet e futbollit ndërkombëtar të Kosovës:

Numëri i
ndeshjeve
Stadiumi Qyteti Ndeshja e parë Ndeshja e fundit
5 Stadiumi i Qytetit (Prishtinë) Prishtinë 7 shtator 2002 13 nëntor 2015
2 Stadiumi Olimpik Adem Jashari Mitrovicë 5 Mars 2014 13 nëntor 2017
5 Stadiumi Loro Boriçi Shkodër 6 tetor 2016 6 tetor 2017

Rekordet[redakto | përpunoni burim]

Më poshtë janë dy listat e 11 lojtarëve me më së shumti gola dhe paraqitje me Kosovën.

Lojtarët me më së shumti paraqitje[redakto | përpunoni burim]

Redaktuar më 11 Qershor 2017[12]
Renditja Pozicioni Emri Karriera Ndeshje Gola
1 MF Fanol Përdedaj 2014– 11 0
GK Samir Ujkani 2014– 11 0
2 MF Enis Alushi 2014– 8 0
MF Bernard Berisha 2015– 8 0
3 FW Shpëtim Hasani 2005–2015 7 2
DF Leart Paqarada 2014– 7 0
DF Alban Pnishi 2015– 7 0
MF Hekuran Kryeziu 2015– 7 0
4 FW Albert Bunjaku 2014– 6 3
DF Amir Rrahmani 2014– 6 1
MF Bersant Celina 2014– 6 1

Top golashënuesit[redakto | përpunoni burim]

Redaktuar më 11 qershor 2017[13]
Renditja Pozicioni Emri Karriera Ndeshje Gola
1 FW Albert Bunjaku 2014– 3 6
2 FW Shpëtim Hasani 2005–2015 2 7
FW Uliks Emra 2005–2007 2 3
FW Elba Rashani 2015– 2 2
MF Mërgim Brahimi 2015 2 2
3 DF Amir Rrahmani 2014– 1 6
MF Bersant Celina 2014– 1 6
MF Valon Berisha 2016– 1 6
MF Dukagjin Gashi 2005–2010 1 4
FW Atdhe Nuhiu 2017– 1 2
MF Imran Bunjaku 2014–2015 1 1

 • Lojtarët në trashë janë ende aktive në nivel ndërkombëtar.

Fanella[redakto | përpunoni burim]

Fanellat e Kosovës kanë qenë kryesisht të kuqe dhe të zezë para shpalljes së pavarësisë në vitin 2008 me disa ndryshime gjatë viteve. Pas pavarësisë fanellat janë kryesisht blu dhe të verdhë.

Prodhuesit e fanellave[redakto | përpunoni burim]

Emri i prodhuesit Koha
Flag of Germany.svg Adidas 1993–2013
Flag of Italy.svg Legea 2013–2014
Flag of England.svg Umbro 2015
Flag of Germany.svg Puma 2016
Flag of Spain.svg Kelme 2016–

Historia menagjeriale[redakto | përpunoni burim]

Kjo është një listë kronologjike e menaxherëve që kanë udhëhequr Kosovën që nga viti 1993.

Trajneri Prej Deri Rekordi
N F B H Fitore %
Flamuri Ajet Shosholli 1993 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &0&-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000,00
Flamuri Bylbyl Sokoli 2002 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &0&-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000,00
Flamuri Muharrem Sahiti 2005 2006 &0000000000000003.0000003 &0000000000000002.0000002 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &0000000000000066.67000066,67
Flamuri Edmond Rugova 2006 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 !
FlamuriFlamuri Kujtim Shala 2006 2008 &0000000000000001.0000001 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000100.000000100,000
FlamuriFlamuri Albert Bunjaki 2009 2017 &0000000000000014.00000014 &0000000000000003.0000003 &0000000000000003.0000003 &0000000000000008.0000008 &0000000000000021.43000021,43
Flamuri Muharrem Sahiti (ad interim) 2017 &0000000000000001.0000001 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000100.000000100,000
Flamuri Bernard Challandes 2018 aktualisht &0000000000000003.0000003 &0000000000000003.0000003 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000100.000000100,000

Rekordet kokë-për-kokë kundër shteteve tjera[redakto | përpunoni burim]

Redaktuar më 31 Maj 2018
Albert Bunjaku scored Kosovo's first goal in a FIFA recognised match and the first goal for Kosovo in an official match.
Kundërshtari Luajtur F B H GP GK DG Ref
Flamuri Arabia Saudite 1 1 0 0 1 0 +1 H2H results
Flamuri Finlanda 2 0 1 1 1 2 -1 H2H results
Flamuri Guinea Ekuatoriale 1 1 0 0 2 0 +2 H2H results
Flamuri Haiti 1 0 1 0 0 0 +0 H2H results
Flamuri Islanda 2 0 0 2 1 3 −2 H2H results
Flamuri Ishujt Faroe 1 1 0 0 2 0 +2 H2H results
Flamuri Kroacia 2 0 0 2 0 7 −7 H2H results
Flamuri Monako 1 1 0 0 7 1 +6 H2H results
Flamuri Omani 1 1 0 0 1 0 +1 H2H results
Flag of the Turkish Republic of Northern Cyprus.svg Qiproja Veriore 1 0 0 1 0 1 −1 H2H results
H2H results
Sami flag.svg Samët 1 1 0 0 4 1 +3 H2H results
Flamuri Senegali 1 0 0 1 1 3 −2 H2H results
Flamuri Shqipëria 5 1 1 3 5 9 −1 [14][15][16]
Flamuri Turqia 3 0 0 3 2 12 −10 [17][18][19]
Flamuri Ukraina 2 0 0 2 0 5 −5 H2H results
Flag of Latvia.svg Letonia 1 1 0 0 4 3 +1
Flag of Madagascar.svg Madagaskari 1 1 0 2 1 0 +1
Flag of Burkina Faso.svg Burkina Faso 1 1 0 2 2 0 +2
18 Shtete 28 10 3 16 33 44 −11

Referenca[redakto | përpunoni burim]

 1. ^ Dryomin, Mark; Tabeira, Martin; Lozano, Carles; Jeffree, Iain (2 Jun 2016). "FIFA Country Codes". rsssf.com. RSSSF. Marrë më 8 June 2016. 
 2. ^ http://www.dailymail.co.uk/wires/ap/article-3589564/Kosovo-Gibraltar-join-FIFA-2018-World-Cup-qualifying.html
 3. ^ http://www.kohajone.com/index.php/opinione-dhe-komente/uefa-platini-kosova-do-te-pranohet-brenda-nje-viti
 4. ^ https://www.theguardian.com/football/2015/sep/15/kosovo-uefa-membership-2018-world-cup
 5. ^ https://www.theguardian.com/football/2016/may/03/kosovo-accepted-uefa-member-vote-congress
 6. ^ http://www.telegrafi.com/zyrtare-kosova-pranohet-ne-fifa-jemi-te-barabarte-te-gjitha-vendet-e-botes/?utm_source=Facebook+MP&utm_medium=wepost&utm_campaign=FB+Maqedoni+Page
 7. ^ "Bernard Challandes publikon listën e futbollistëve për dy ndeshjet e qershorit" [Challandes publish the list of footballers for two June matches]. Football Federation of Kosovo. 22 May 2019. 
 8. ^ "Besart Berisha flet për Telegrafin, tregon arsyet e largimit nga Kosova dhe injorimin që ia bëri Bunjaku". Telegrafi. 12 June 2017. 
 9. ^ "Këto janë 11 stadiumet e Superligës dhe asnjëri nuk i plotëson kushtet (Foto)". telegrafi.com. Marrë më 1 qershor 2016. 
 10. ^ ""Loro Boriçi", shtëpia e përkohshme e Kosovës". RTK. Marrë më 28 June 2016. 
 11. ^ ""Loro Boriçi" i rilindur gati për kolaudim (Foto)". Edi Rama. Marrë më 11 gusht 2016. 
 12. ^ "Kosovo international footballers of all-time". eu-football.info. 
 13. ^ "Kosovo national football team goalscorers of all-time". eu-football.info. 
 14. ^ "International Matches 1993 – Europe, January–March". RSSSF. Marrë më 2016-06-17. 
 15. ^ "Koha shtesë ia siguroi fitoren Shqipërisë". 17 February 2010. 
 16. ^ "Miqësorja vëllazërore në barazim 2-2, Prishtina e tëra në festë". TeleSport. 13 November 2015. 
 17. ^ "Kosovo (1–6) Turkey". eu-football.info. 21 May 2014. 
 18. ^ "Turkey (3–0) Kosovo". eu-football.info. 12 November 2016. 
 19. ^ "Kosovo (1–4) Turkey". eu-football.info. 11 June 2017. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]