Kujtim Shala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kujtim Shala
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKujtim Shala
Datëlindja (1964-07-13) 13 korrik 1964 (59 vjeç)
VendlindjaPrizren, Jugosllavi
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
Liria22(3)
1983–1984Partizan Beograd24(2)
1984–1989Prishtina112(25)
1989–1991Dinamo Zagreb45(16)
1991–1992Rennes27(5)
1992–1993Stuttgarter Kickers33(10)
1993–1995Chemnitzer FC42(8)
1995–1996Fortuna Düsseldorf15(0)
1996–1998VfB Leipzig50(2)
1998–2000VfR Mannheim53(9)
Karriera ndërkombëtare
1990Kroacia1(0)
Skuadra të menaxhuara
2005FC Hochstätt Türkspor
2005–2006Prishtina
2008Kosova
2014SVN Zweibrücken
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Kujtim Shala (13 qershor 1964, Prizren, RSFJ) futbollist dhe trajner shqiptar nga Kosova me shtetësi kosovare dhe kroate. Ai shërbeu si trajner i skuadrës kombëtare të futbollit të Kosovës nga shkurti i vitit 2008 deri në vitin 2009, dhe trajner i KF Prishtinës për një sezon në vitin 2006-2007.

Karrierën si lojtar e pati nisur me ekipin Liria të Prizrenit në vitin 1981, por pas një viti provë me Partizanin e Beogradit në sezonin 1983-84, u bë lojtar i rëndësishëm i KF Prishtinës gjatë pjesës që mbeti të dhjetëvjeçarit. Luajti dy vjet me ekipin e Dinamos së Zagrebit, periudhë gjatë së cilës mori shtetësinë e atij vendi dhe luajti një ndeshje miqësore për llogari të kombëtares kroate,[1] por më pas u zhvendos në Francë dhe Gjermani, ku luajti një sezon me Fortunën e Dyseldorfit, ndër të tjera ekipe. Portali sportiv Sport1 e nxori ndër dhjetë lotarët më të mirë të të gjitha kohërave nga Kosova.[2]

I biri i tij, Andis Shala, luan me ekipin e futbollit SV Babelsberger 03 në Gjermani dhe mban shtetësinë e atij vendi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://telegrafi.com/kujtim-shala-heroi-kosovar-i-futbollit-kroat/
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2017. Marrë më 12 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)