KF Prishtina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kf prishtina.gif
Themelimi 1922
Kryetar Remzi Ejupi
Trajner Fadil Berisha
Drejtor Afrim Muciqi
Nënkryetarët Ahmet Kurtolli, Afrim Muçiqi
Ngjyrat e klubit Bardh e kaltër
Reparti i ekipit të futbollit
Kategoria Superliga e Kosovës (Kat.1)
Stadiumi Stadiumi i qytetit (16,200 ulëse)
Veshja sportive
Fusha e saj
Fusha e huaj
Suksese sporti - Kampion të Kosovës 6x
- Kampion të Ligës së Dytë Jugosllave 1x
- Fitues të Kupës së Kosovës 2x
- Vendi i dytë në Mitropa Cup (Garë evropiane)
Sezoni 2011/12 Superliga e Kosovës, Pozita 1
Internet
Internet KF Prishtina

Klubi Futbollistik Prishtina (KF Prishtina) nga Prishtina, Kosovë, është themeluar në vitin 1922 për të pasur fillimisht emrin "Gajret", "Proleter", "Kosova" nga ushtarë të garnizonit ushtarak të Prishtinës. Aktualisht KF Prishtina merr pjesë në kategorinë më të lartë të futbollit në Kosovë, Superliga, dhe konsiderohet si gjigand i futbollit kosovar pasi është kampion i shumëfishtë dhe klubi më i suksesshëm në historinë e futbollit kosovar.Pas luftës së dytë botërore e këndej pa varësisht nga periudhat e kohës ka qenë një ndër klubet që më shumti ka ndikuar në rrjedhat e futbollit. Shumë herë kampion i Kosovës dhe anëtar i Ligës së Parë të ish Jugosllavisë.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubi i Futbollit Prishtina, është klub me status të aksionarëve, por me përgjegjësi të kufizuara dhe i vetmi i këtij lloji në Kosovë. Është klubi me traditën më të lashtë në Kosovë.

Është themeluar në vitin 1922, për të pasur fillimisht emrin Gajret, Proleter, Kosovë etj., kurse pas luftës së dytë botërore e këndej njihet me emrin Prishtina dhe pa varësisht nga periudhat e kohës ka qenë një ndër klubet që më shumti ka ndikuar në rrjedhat e futbollit. Shumë herë kampion i Kosovës dhe anëtar i Ligës së Parë të ish Jugosllavisë.

Mëvetësimi i sportit të Kosovës, buron pikërisht nga ky klub në vitin 1991/92, për të qenë pishtar i idesë së vazhdimit të së luajturit futboll jashtë ligës së okupatorit. Pas luftës pozicionohet në stadiumin e qytetit dhe është riorganizuar pa ndërprerë.

Sot në stadium janë të vendosura karriget dhe reflektorët, për të qenë ambienti më i këndshëm futbollistik në Kosovë, kurse ditëve të fundit janë duke u bërë punimet rreth avancimit të infrastrukturës,

Ndeshjet miqësore[redakto | redakto tekstin burimor]

Në praninë e afro 10,000 shikuesve në vitin 1998 në Tetovë KF Prishtina luajti një ndeshje miqësore kundër KF Shkëndija të Tetovës që përfundoi me rezultati të barabartë 1:1. Në atë lojë luajtën edhe Arbnor Morina e Ardian Kozniku. Ndeshja kthyese u zhvillua në vitin 1999 në Prishtinë në praninë e mbi 22,000 shikuesve dhe përfundoi me fitore të KF Prishtina me rezultat 4:3. Në të dy këto ndeshje luajtën edhe Arbnor Morina e Ardian Kozniku, ku në ndeshjen e kthmit Ardian Kozniku shënoi tre gola dhe ia siguroi fitorën Prishtinës.

Ekipi ne Sezonin 2010/11[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Kosovo.svg Pt Flamur Neziri
Flag of Kosovo.svg Pt Behar Blakqorri
Flag of Kosovo.svg Pt Mevlan Sopa
Flag of Kosovo.svg Mb Besnik Krasniqi
Flag of Kosovo.svg Mb Labinot Haliti
Flag of Kosovo.svg Mb Ilir Berisha
Flag of Kosovo.svg Mb Labinot Ibrahimi
Flag of Kosovo.svg Mb Korab Osmani
Flag of Kosovo.svg Mb Shkelqim Syka
Flag of Kosovo.svg Mb Adnan Haxhaj
Flag of Kosovo.svg Mb Valmir Sadiku
Flag of Kosovo.svg Mb Viktor Kuka
Flag of Kosovo.svg Mb Driton Vokshi
Flag of Kosovo.svg Mb Leutrim Beqiri
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Kosovo.svg Mf Shemsi Osmani
Flag of Kosovo.svg Mf Behar Maliqi
Flag of Kosovo.svg Mf Azem Ahmeti
Flag of Kosovo.svg Mf Isuf Llumnica
Flag of Kosovo.svg Mf Genc Sërmaxhaj
Flag of Kosovo.svg Mf Ardian Kozhani
Flag of Kosovo.svg Mf Mentor Mazrekaj
Flag of Kosovo.svg Mf Granit Begolli
Flag of Kosovo.svg Mf Argjent Mustafa
Flag of Kosovo.svg Mf Lapidar Lladrovci
Flag of Kosovo.svg Sm Astrit Fazliu
Flag of Kosovo.svg Sm Faton Zejnullahu
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Sm Suad Saliagic
Flag of Kosovo.svg Sm Arbër Sahiti

Trofetë e mëdhenjë[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezona 2006/07[redakto | redakto tekstin burimor]

Para fillimit të sezonës 2006/07 Stadiumi i qytetit në Prishtinë ku i luan ndeshjet KF Prishtina është renovuar dhe paisur me reflektorë dhe me 16,200 ulëse. Kështu Stadiumi i qytetit në Prishtinë bëhet stadiumi i parë në Kosovë ku ndeshjet mund të zhvillohen në mbrëmje si dhe me ulëse. Projekti i renovimit të stadiumit nuk është përfunduar dhe priten edhe përmirësime të mëtutjeshme të infrastrukturës në këtë stadium.

== Sezona 2011/12 Është sezoni i fundit në të cilin KF Prishtina është bërë kampione në Ligën e Kosovës.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]