Jump to content

Sheshi Skënderbeu, Prishtinë

Coordinates: 42°39′49″N 21°09′50″E / 42.6636°N 21.1638°E / 42.6636; 21.1638
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sheshi Skënderbeu
Statuja e Skënderbeut në shesh
LlojiShesh publik
PronarKomuna e Prishtinës
Koordinatat42°39′49″N 21°09′50″E / 42.6636°N 21.1638°E / 42.6636; 21.1638

Sheshi Skënderbeu është një shesh në Prishtinë, Kosovë.

Vendndodhja dhe historia

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas përfundimit të Luftës së Kosovës më 1999 dhe më gjatë nën sundimin serb, shqiptarët e Kosovës në vitin 2001 ngritën një monument brenda qendrës së Prishtinës për Skënderbeun, një shqiptar mesjetar që luftoi kundër forcave osmane.[1] Gjatë një udhëtimi prej katër ditësh statuja u soll nga Kruja, Shqipëri në mes të Prishtinës. Statuja e Skënderbeut e Prishtinës mban një qëndrim të ngjashëm estetik dhe kalorës socialist me dallime të vogla në detaje me monumentet ekzistuese të Skënderbeut në Tiranë, Shkup dhe vende të tjera në Evropë.[2] Skënderbeu është përshkruar në një kalë me këmbën e djathtë lart në një pozë rrezikuese dhe shpata e tij është jashtë rrobës së saj dhe është drejtuar drejt tokës.[3][4] Një memorial i luftës kushtuar viktimave të luftës në Kosovë është i pranishëm në sheshin Skënderbeu së bashku me një seri fotografish që përshkruajnë të zhdukurit nga konflikti.[5] Sheshi Skënderbeu kufizohet nga njëra anë me Sheshin Rugova, një hapësirë e quajtur sipas Presidentit të parë të Kosovës Ibrahim Rugova dhe në anën tjetër nga Sheshi Nënë Tereza, i quajtur sipas emrit të Shën Terezës së Kalkutës.[6] Së bashku me Tiranën dhe Shkupin, Prishtina është një nga tri kryeqytetet e Ballkanit që mban një statujë të Skënderbeut.[7]

  1. ^ Ragaru 2008
  2. ^ Ragaru 2008, pp. 550.
  3. ^ Ragaru 2008
  4. ^ Di Lellio, Anna; Schwanders-Sievers, Stephanie (2006). "The Legendary Commander: The construction of an Albanian master‐narrative in post‐war Kosovo" (PDF). Nations and Nationalism (në anglisht). 12 (3): 17.
  5. ^ Björkdahl, Annika; Kappler, Stefanie (2017). Peacebuilding and spatial transformation: Peace, space and place (në anglisht). Routledge. fq. 57.
  6. ^ Björkdahl & Kappler 2017
  7. ^ Ragaru, Nadege (2008). "The Political Uses and Social Lives of "National Heroes": Controversies over Skanderbeg's Statue in Skopje". Südosteuropa (në anglisht). 56 (4): 549–550.