Jump to content

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Prishtinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pri Film Fest
Prishtina Film Festival
Hyjnesha e Artë
ZhanriFestival filmik
Datatgusht
VendndodhjaPrishtinë
Vitet aktiv2009 - tani
Themeluar ngaVanessa Redgrave, Vjosa Berisha
Organizuar ngaOJQ
Logo e Festivalit të Filmit në Prishtinë

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Prishtinë, i njohur gjithashtu si Festivali i Filmit në Prishtinë dhe PriFilmFest, është një festival filmi që mbahet çdo vit në Prishtinë, Kosovë, që shfaq prodhime të njohura ndërkombëtare të kinemasë në rajonin e Ballkanit dhe më gjerë, dhe tërheq vëmendjen në industrinë e filmit kosovar. Ajo u krijua pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008 . Festivali i parë u mbajt në vitin 2009 dhe prezantoi aktoren Vanessa Redgrave . Edicioni i 7-të i festivalit, u mbajt kështu në Tiranë, Shqipëri më 24 dhe 25 prill dhe ai edicion u emërua në "PriFest në Ekzil", pasi nuk kishin ndihmë financiare nga Ministria e Kulturës së Kosovës.Kjo ishte edhe arsyeja se pse PriFest nuk u mbajt në vitin 2015. [1] [2]

Pas pavarësisë së saj në vitin 2008, Kosova kërkoi mënyra për të promovuar imazhin e saj kulturor dhe artistik. Vjosa Berisha "dizenjoi një projekt për promovimin e Kosovës në nivel ndërkombëtar dhe ndërtimin e një imazhi më të mirë për Kosovën." Projekti u bë PriFilmFest; Berisha shërbeu si drejtor artistik. [3] Organizatorët paraqitën një propozim për festivalin për qershor 2009, me aktoren Vanessa Redgrave që shërbente si Kryetare e Bordit. [4] Ai u riplanifikua për në shtator. Në Tetor të vitit 2009 , është bërë një nga pesë festivalet aktive të filmit kosovar që kanë dalë nga viti 2002. [5]

PriFilmFest ka postuar se misioni i tij ishte “të hapë dyert e shtetit më të ri në botë, Kosovës, të mirëpresë kulturat e ndryshme të botës përmes kinemasë, duke e përdorur atë si një medium për të promovuar dialogun e hapur ndërmjet kulturave dhe kombeve”. Ai solli regjisorë dhe producentë ndërkombëtarë dhe promovon filma të metrazhit të shkurtë e të gjatë kosovarë. Organizatorët e saj kanë deklaruar se Kosova nuk duhet të njihet vetëm për ngjarjet politike, por për kulturën e saj. [6] Berisha deklaroi se PriFilmFest u frymëzua nga Festivali i Filmit në kryeqytetin e Bosnje Hercegovinës,atë të Sarajeves, i cili e kishte "brenduar qytetin ndërkombëtarisht". [5]

Si pjesë e ngjarjes, fituesit do të merrnin secili një statujë të quajtur Hynjeshë e Artë, e cila bazohej në "Hyjnesha në fronit", një figurë terrakote nga periudha neolitike që u zbulua në Kosovë në vitin 1960 dhe ishte bërë simboli i qytetit të Prishtinës. . [7] [8]

Themeluesit e PriFilmFest janë: Vjosa Berisha, Orhan Kerkezi, Fatos Berisha dhe Faton Hasimja. [9]

Duke filluar me edicionin e dytë në vitin 2010, PriFilmFest lançoi një grup bashkëprodhimi të quajtur PriFilm Forum. Ai përbëhej nga seminare, punëtori dhe diskutime të dizajnuara për të lidhur kineastët kosovarë me ata në vendet fqinje. Punëtoria dyditore në vitin 2010 mblodhi së bashku kineastët nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia; ata dëgjuan prezantime nga profesionistë të bashkëprodhimit, duke përfshirë EAVE (Sipërmarrësit Audio-Visualë Evropianë), Medienboard (Fondi Gjerman i Filmit) dhe Robert Bosch Stiftung. Producentët dhe kineastët nga Bosnja, Kroacia dhe Bullgaria ndanë përvojat e tyre.

Vanessa Redgrave në edicionin e parë të PriFilmFest 2009

Edicioni i parë u zhvillua nga 22 shtator deri më 30 shtator 2009. Slogani për edicionin e parë ishte "Fillimi...", i cili i referohej citimit të Humphrey BogartCasablanca : "Ky është fillimi i një miqësie të bukur". [5] Aktorja Vanessa Redgrave, e cila kishte punuar në shumë kauza bamirësie në Kosovë, ishte mikpritëse e ngjarjes. [5] [6] Berisha deklaroi se Kosova po përpiqej të presë ngjarje që zhvendosin vëmendjen e mediave nga politika dhe se filmat në konkurs përfshijnë hyrje nga Ballkani, Gjermania, Britania e Madhe dhe Afganistani. [5] Shfaqja u hap me premierën botërore të " Lindje, Perëndim, Lindje " e Gjergj Xhuvanit : Sprinti i fundit. [10] Veprimtaria përfshinte filma konkurrues dhe jokonkurrues. [10] U dhanë gjashtë çmime. Aktiviteti shfaqi vetëm një film kosovar: Përtej rrugës nga Yll Çitaku. Megjithatë, filmi nuk u kualifikua për në seksionin konkurrues, sepse ishte filmuar në formatin e kamerës dixhitale. [5] Festivali gjithashtu nxiti diskutime mes kineastëve dhe publikut se si të ndihmohet filmbërja në Kosovë. [5]

Personat e mëposhtëm shërbyen si juri për festivalin.

 • Isa Qosja, regjisor filmi. Kryetari i jurisë.
 • Marcel Maiga, organizatori i festivalit.
 • David Gothard, regjisor.
 • Mira Staleva, zv.drejtoreshë e Sofjes IFF .
 • Saimir Kumbaro, regjisor.

Burimi: Faqja e internetit PriFilmFest [11] dhe faqja e Evropës Juglindore. [10]

Çmimi Film Personi
Filmi më i mirë Borë Aida Begiq
Regjisori më i mirë Lufta e Opiumit drejtor: Siddiq Barmak
Aktori më i mirë Të gjallët dhe të vdekurit i panjohur [12]
Aktorja më e mirë Unë jam nga Titov Velesi Labina Mitevska
Çmimi special i jurisë Lindje, Perëndim, Lindje: Sprinti i fundit Gjergj Xhuvani
Përmendja speciale e jurisë për filmin më të mirë Unë jam nga Titov Velesi --
Çmimi i audiencës Koha e kometës drejtor: Fatmir Koçi

Edicioni i dytë u zhvillua nga 22 shtator deri më 29 shtator 2010. Aktori italian Franco Nero mori pjesë. [13] Eva Orner, e cila fitoi një Oskar për dokumentarin Taxi to the Dark Side, hapi ngjarjen dhe kryesoi jurinë. Festivali përfshinte shfaqje speciale të " Libanit " të Samuel Maozit, " Shkrimtari fantazmë " i Roman Polanskit, " Angelus Hiroshimae " i Franko Nero, "Muajtë e mjaltit" të Goran Paskaljeviqit (Medeni mesec) dhe " Dosja K " e Jan Verheyen . Gjithashtu u prezantuan dhjetë filma me gjatësi të mesme. Ambasada Italiane prezantoi Retrospektivën Italiane e cila përfshinte pesë filma të regjisorit Gianni Amelio . [13]

Slogani i festivalit u ndryshua në "Miqësia vazhdon. . ." [7]

Çmimi Film Personi
Filmi më i mirë Në Rrugë (Na putu) --
Regjia më e mirë Tehroun (Teheran) Nader T. Homavoun
Aktori më i mirë [14] Shqiptari Nik Xhelilaj
Aktorja më e mirë Në Rrugë (Na putu) Zrinka Cvitesiq
Mirënjohje të veçanta nga juria I gjallë

Nëse dua të fishkëlloj, unë fishkëlloj
Artan Minarolli

Florin Şerban
Çmimi i Medias Lufta ka mbaruar Mitko Panov
Çmimi i publikut Gomaret e Kufirit drejtor: Jeton Ahmetaj
Çmimi Special i Jurisë Shqiptari regjisori: Johannes Naber

Edicioni i tretë i festivalit u mbajt nga 24 shtatori deri më 1 tetor 2011. [7] Ai u hap me The Forgiveness of Blood, një film i regjisorit amerikan Joshua Marston dhe përfundoi në Square 21 me një gala në tapetin e kuq. Presidenti i jurisë ishte Gedeon Burkhard ( Basterds Inglourious ), i cili kishte paraqitur gjithashtu një film me gjatësi të mesme të quajtur Bridges . [15]

Slogani për edicionin e tretë u ndryshua në "Miqësi Përgjithmonë." [3] [7]

Edicioni i dytë i Forumit PriFilm u mbajt më 25 dhe 26 shtator, duke lidhur regjisorët dhe producentët botërorë me ata në Kosovë. Prezantuesit përfshinin Sarah Calderon (Karma Films), Satu Elo (EAVE), Bernd Buder ( Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Berlin ), Roshanak Behesht Nedjad (Flying Moon), David Grumbach (regjisor francez) dhe Elma Tataragic (Përzgjedhës i Programit, Festivali i Filmit në Sarajevë ) . [7] </ref> [15] [16]

Burimi: Faqja e PriFilmFest. [15]

Çmimi Film Personi
Filmi më i mirë Dashnori regjisor: Cătălin Mitulescu
Çmimi special i jurisë Punk nuk ka vdekur regjisor: Vladimir Blazevski
Regjisori më i mirë Strehim Dragomir Sholey
Aktori më i mirë Dashnori George Piştereanu
Aktorja më e mirë Amnisti Luli Bitri
Silver Goddess - Filmi më i mirë në kategorinë e gjatësisë së mesme Baba drejtor: Umut Dag
Përmendja speciale e jurisë Dhoma 304 regjisor: Birgitte Stærmose
Çmimi i publikut Amnisti regjisor: Bujar Alimani
Çmimi i jurisë mediatike - Filmi më i mirë Dëshpërimi ynë i madh regjisori: Seyfi Teoman</img>

Edicioni i katërt u mbajt nga 24 shtatori deri më 1 tetor 2012.

Juria për edicionin e katërt u nda në katër grupe: [17]

 • Juria e Programit të Konkursit: Daniela Weber, David Gothard dhe Blerta Zeqiri
 • Juria e programit Honey & Blood: David Gant, Sylvia Stevens dhe Barbara Lorey de Lacharierre
 • Juria e Programit të Mesme: Alban Ukaj, Nikola Ljuca dhe Igor A. Nola
 • Juria mediatike: Arbana Osmani, Kushtrim Sudiku dhe Adriane Pajaziti

Burimi: Faqja e internetit PriFest. [18]

Çmimi Film Personi
Filmi më i mirë Tre botë regjisor: Catherine Corsini
Çmimi special i jurisë Avé regjisori: Konstantin Bojanov
Regjisori më i mirë kravatë: KumaVetëm era
kravatë: Umut DagBence Fliegauf
Aktori më i mirë I penduari Nabil Asli
Aktorja më e mirë Tre botë Arta Dobroshi
Përmendja speciale e jurisë Shtëpia Zuzana Liová
Red Goddess - kategoria e filmit ballkanik Mjaltë dhe gjak Paradë Srgjan Dragojeviq
Perëndesha e argjendtë - Programi i gjatësisë së mesme I gjerë regjisor: Rolf van Ejik
Çmimi i Medias Tre botë regjisor: Catherine Corsini
Çmimi i publikut Agnus Dei Agim Sopi
 1. ^ "PriFest in exile, Minister of Culture responsible". PriFest (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2021. Marrë më 25 mars 2022.
 2. ^ "PriFest cancelled owing to lack of state support". Cineuropa (në anglisht).
 3. ^ a b "Our Fellow Vjosa Berisha Promoting Kosova". National Albanian American Council. Hope Fellowships. Marrë më 2012-09-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 4. ^ "PriFilmFest - Prishtina International Film Festival 1 Annual June 05, 2009 to June 12, 2009". Without A Box. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 2012-09-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d e f g Kassapoli, Veton (2009-10-15). "Kosovo's cinema, a new beginning". Balcani Caucaso. Marrë më 2012-09-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "Vanessa Redgrave: Kosovo makes me happy". New Kosova Report. 2009-09-23. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 2012-09-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c d e Indiano, Andrea (2011-09-15). "Kosovo is not just about war. The importance of Prishtina International Film Festival – PriFilmFest". Prishtina Press. Arkivuar nga origjinali më 2011-10-08. Marrë më 2012-09-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Thorpe, Nick (2007-06-04). "Kosovo contest for state symbols". BBC. Pristina. Marrë më 2008-02-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Founders". PriFilmFest.org. Arkivuar nga origjinali më 2015-09-24. Marrë më 2012-10-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b c Bislimi, Bekhim (2009-11-10). "Kosovo's Film Fest: A Good Start with Vanessa Redgrave". www.southeasteurope.eu. Arkivuar nga origjinali më 2013-02-13. Marrë më 2012-09-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Awards 2009". PriFilmFest.org. Arkivuar nga origjinali më 2014-04-07. Marrë më 2012-09-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ The PriFilmFest website listed "The crew of actors" as the best actor.
 13. ^ a b Hasimja, Milot (2010-09-22). "A week with "PriFilmFest"". Kosovo 20 What & Where. Marrë më 2012-09-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 14. ^ The Bekim Fehmiu Award for Best Actor is given by Kosovo's Ministry of Culture.
 15. ^ a b c "3rd Edition of PriFilmFest closing night: All the Golden Goddess winners". PriFilmFest.org. Arkivuar nga origjinali më 2012-05-18. Marrë më 2012-09-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Final Agenda of the PRIFILMFORUM, 2nd EDITION OF THE PriFilmFORUM (25/26 SEPTEMBER 2011)". PriFilmFest.org. Arkivuar nga origjinali më 2013-04-15. Marrë më 2012-09-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Jury & Awards. PriFest. 24 September". PriFilmFest.org. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2015. Marrë më 2012-09-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Three Awards for Three Worlds at Fourth Edition of PriFest". Prifest.org. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2013. Marrë më 2012-11-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]