Industria e filmit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Industria e filmit përfshirë aspektet teknologjike dhe komerciale të xhirimit: d.m.th. filmstudio, kinematografia, prodhimi filmit, skenari, para-prodhimi, post prodhimi, festivale filmit, shpërndimi, aktorët, regjisorët filmit dhe film ekipa (film crew).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.