Kinostudio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Filmstudio)
Shko te: navigacion, kërko

Filmstudio apo Kinostudio është një ndërmarrje në komunitetin e filmit, e cila merret me produksionin e filmave të çdo lloji/zhanri.

Më të njohurat dhe të sukseshmet Filmstudiot gjenden në ShBA.

Filmstudiot më të njohura[redakto | redakto tekstin burimor]

Viacom[redakto | redakto tekstin burimor]


Sony Pictures Entertainment[redakto | redakto tekstin burimor]


Time Warner[redakto | redakto tekstin burimor]


News Corporation[redakto | redakto tekstin burimor]


Të Tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Constantin-Film[redakto | redakto tekstin burimor]

Shteti: Gjermani
Themeluar: 1950
Filma: Der Untergang, Der Name der Rose

Universal Studios Com.[redakto | redakto tekstin burimor]

Shteti: ShBA
Themeluar: 1912
Nën-firma e: Matsushita

DreamWorks SKG[redakto | redakto tekstin burimor]

Shteti: ShBA
Themeluar: 1994
Filma: Shrek, Gladiator, Saving Private Ryan, Madagascar

Miramax Films[redakto | redakto tekstin burimor]

Shteti: ShBA
Themeluar: 1979
Nën-firma e: Disney
Filma: Dogma, Fahrenheit 9/11

Paramount[redakto | redakto tekstin burimor]

Shteti: ShBA
Themeluar: 1912
Nën-firma e: Viacom
Filma: The Godfather, Titanic, Forrest Gump

Studio Ghibli[redakto | redakto tekstin burimor]

Shteti: Japonia
Themeluar: 1985
Filma: Mononoke Hime, Sen to Chihiro no Kamikakushi

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]