Jump to content

Malet me blerim mbuluar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
MALET ME BLERIM MBULUAR
Arkivi i filmit
Origjinali Malet me blerim mbuluar
Vendi i prodhimit Gjirokastër
Shqipëri
Viti i prodhimit 1971
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 90:25
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Dhimitër Anagnosti
Skenari Dhimitër Anagnosti
Muzika e filmit Limos Dizdari
Kameramani Faruk Basha
Drejtori artistik Spiro Metalino
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Timo Flloko
Viktor Zhusti
Vangjush Furxhi
Kadri Roshi
Aktorët tjerë
Yllka Mujo
Agim Mujo
Birçe Hasko


Filmi Malet me blerim mbuluar është prodhim i vitit 1971.


Përmbajtja shkurt

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti ‘43. Kapua, Jahua, si dhe Peliçeli, një mjek italian, dhe Zeneli i vogël, mbajnë në një vig Lilo Laben drejt spitalit partizan. Jahua tregon gjatë rrugës dobësi të veçantë për Lilon. Grupi qëndron në shtëpinë e Safait në natën e dasmës së të birit, Birçes. Dhëndri bashkohet me partizanët. Në pranverën tjetër, Jahua dhe shokët e tij kthehen për të marrë Lilon në spital, por e gjejnë atë me këmbën e prerë.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]